Wybieracie się w podróż i szukacie odpowiedniego plecaka? Wybór może się okazać trudniejszy, niż zakładaliście, bo marki konkurują ze sobą i wymyślają coraz ciekawsze rozwiązania. Przyjrzyjmy się jednak podstawowym zaletom plecaka turystycznego, których nie warto lekceważyć. Dzięki temu znajdziecie dla siebie idealne rozwiązanie, dopasowane do warunków, w jakich będziecie się znajdować: trekking w górach, zwiedzanie miasta, a może wypad pod namiot?

Plecak podróżny: jaka pojemność?

Małe plecaki turystyczne mogą się sprawdzić na wielką podróż: pamiętajcie, że wszystko zależy od tego, czy będziecie nosić ze sobą bagaż na plecach przez cały czas, czy raczej zostawicie plecak podróżny w hotelu i nie będziecie się nim przejmować. W przypadku wypraw trekkingowych, gdzie zdarza się, że musicie nieść dobytek ze sobą, lepiej postawić na mniejszą objętość (na przykład plecak 30-litrowy) i spakować się minimalistycznie, zabierając wyłącznie to, co niezbędne. Duże plecaki turystyczne (szeroki wybrór znajdzisz na Allegro), np. 80-litrowe, sprawdzą się przy wyprawach, które trwają dłużej niż dwa tygodnie - zmieścicie w nich sporo ubrań na zmianę i niezbędnych gadżetów, zwłaszcza jeżeli jedziecie pod namiot.

Czy plecaki podróżne powinny mieć system nośny?

Tak, jeżeli będziemy z nimi maszerować. Plecaki górskie (w typie trekkingowym) to nie to samo, co plecak szkolny lub miejski, choć początkujący podróżnik może nie widzieć powodu, by kupować coś nowego na wyprawę. Tymczasem tego typu plecak opiera swój ciężar na biodrach, a nie plecach, dlatego pas biodrowy musi być bardzo solidnym i wygodny. To samo dotyczy szelek na odcinku piersiowym: stabilizują one plecak w trakcie marszu.

Kieszonki w plecakach turystycznych

Im więcej kieszonek, tym lepiej, dlatego nie zapomnijcie sprawdzić, czy plecak został w nie odpowiednio wyposażony. Pamiętajcie, że kieszonki mogą się znaleźć nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz plecaka. To pozwoli sprytnie spakować dobytek i uniknąć poszukiwania każdej rzeczy na dnie lub w bliżej nieokreślonym miejscu.

Materiał, z jakiego powinien zostać wykonany plecak podróżny

Większość plecaków, które znajdziecie na rynku, została wykonana z solidnych materiałów, ale warto zwracać uwagę na to, czy w konstrukcji zostało wzmocnione dno - bo to właśnie spód najszybciej się przeciera. Pamiętajcie również, że bardzo wytrzymałe tkaniny, jak na przykład Cordura, sprawią, że plecak będzie bardzo ciężki.

Plecaki turystyczne małe - gdy spacerujecie po mieście

Plecak miejski to zupełnie inna sprawa niż plecak trekkingowy. Tu liczy się lekkość (nie chcecie przecież czuć obciążenia, zwiedzając przez cały dzień miasto), ilość  kieszonek, w których będziecie mogli schować niezbędne rzeczy, ale też wygodne, szerokie szelki, które nie będą obcierać ramion. Ciekawym dodatkiem będzie również komora na camelback, czyli zbiornik na wodę. Dzięki temu nie będziecie musieli zdejmować plecaka, by ugasić pragnienie.

Wodoodporne plecaki

To ciekawa i przydatna opcja. Plecaki z górnej półki, wykonane z solidnych materiałów, są najczęściej wodoodporne, albo mają wszytą osłonę, którą można rozłożyć w trakcie deszczu. Wykorzystacie to zwłaszcza w trakcie trekkingów, kiedy pogoda nie ma wpływu na wyprawę - czy słońce, czy deszcz, idziecie przed siebie!

Dobry plecak podróżny musi być solidny, wyposażony w dużą ilość kieszonek, pakowny (może mieć więcej niż jedną komorę, co przydaje się w trakcie długich wypraw), solidne szelki i klamry (które mogą się łamać, więc dobrze kupić zapasową), być dostosowane do naszych potrzeb. Dlatego przed wyprawą warto przetestować plecak i upewnić się, czy na pewno stanie się naszym wiernym kompanem w zdobywaniu świata.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Plecaki
Kiedy pierwsze USG piersi
Kawa bezkofeinowa
Ile kalorii ma kawa z cukrem
Ile kalorii ma kawa z cukrem i śmietaną

Wersja do druku