USG piersi należy do podstawowych badań wykonywanych w ramach profilaktyki i wykrywania nowotworów piersi, zwłaszcza u młodych kobiet. Stosowane jest jako uzupełnienie samobadania oraz mammografii. Najczęściej wykonywane jest kontrolnie, ale również w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby; za jego pomocą monitoruje się także biopsje oraz punkcje torbieli. Umożliwia wykrycie zmian na wczesnym etapie, gdy możliwe jest wyleczenie każdego nowotworu. Jest szczególnie pomocne w różnicowaniu zmian litych i torbielowatych, a także przy określaniu wielkości i granic zmian.

Kiedy należy wykonywać USG piersi?

Zaleca się, by pierwsze profilaktyczne badanie USG piersi przeprowadzane było około dwudziestego roku życia. Po ukończeniu 30 lat powinno być przeprowadzane przynajmniej raz na 12 miesięcy. Badanie ultrasonograficzne powinno być także bezwzględnie wykonane, jeżeli wyczuje się grudki, guzki lub zgrubienia w piersiach, jak również w przypadku wydobywania się wydzieliny z sutka. O regularnym badaniu kontrolnym powinny pamiętać osoby, w których rodzinach występowały przypadki raka piersi, ponieważ choroba ta jest częściowo uwarunkowana genetycznie. 

Przy rutynowym badaniu profilaktycznym ważne jest odpowiednie dobranie terminu badania. Specjaliści z Rex Medica zalecają wykonanie go między 4 a 10 dniem cyklu miesiączkowego, czyli po ustaniu krwawienia i przed wystąpieniem owulacji. W tej fazie cyklu w piersiach znajduje się najmniej wody, dzięki czemu diagnostyka jest łatwiejsza. 
Oczywiście w sytuacjach nagłych badanie jest przeprowadzane niezależnie od fazy cyklu. 

USG piersi w ciąży

Badanie ultrasonografem jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Oznacza to, że może być przeprowadzane podczas ciąży i karmienia piersią - nie zagraża w żaden sposób ani matce, ani dziecku. W Rex Medica wręcz zalecamy wykonywanie tego badania w ciąży; w okresie tym w piersiach często pojawiają się zmiany wywołane działaniem hormonów, przez co pojawienie się ewentualnego guza może zostać przeoczone. W dodatku u ciężarnych nie wykonuje się wykorzystującej promieniowanie RTG mammografii. Sprawia to, że według statystyk, zmiany nowotworowe u ciężarnych wykrywane są 7 miesięcy później niż u reszty populacji. Czytaj więcej na https://www.rexmedicasport.pl/usluga/usg-piersi

Według wytycznych z 2018 roku, USG powinno zostać przeprowadzone w I trymestrze ciąży u osób powyżej 35 roku życia oraz w I lub II trymestrze u osób poniżej 35 roku życia. W przypadku zaobserwowania takich zmian jak guz, zaczerwienienie, obrzęk lub powiększenie węzłów chłonnych należy je wykonać niezależnie od etapu ciąży. 

USG piersi - przebieg badania

USG piersi jest krótkim badaniem - trwa około 15 minut. Wykonywane jest przez lekarza w gabinecie ginekologicznym i nie wymaga specjalnych przygotowań. 
Przed badaniem zbierany jest wywiad lekarski mający na celu uzyskanie m.in. informacji o obserwacjach dokonanych podczas samobadania piersi oraz przypadkach występowania nowotworów w rodzinie pacjentki.
Następnie pacjentka musi się rozebrać od pasa w górę i położyć na leżance. W szczególnych przypadkach badanie może być przeprowadzone w pozycji siedzącej. Po posmarowaniu piersi specjalnym żelem lekarz wykonuje badanie, polegające na przesuwaniu głowicy aparatu USG podłużnymi i okrężnymi ruchami. Możliwe jest lekkie uciskanie w celu uzyskania dokładniejszego obrazu. Lekarz bada także węzły chłonne znajdujące się pod pachami.

Rak piersi należy do najczęściej występujących nowotworów u kobiet. W wielu przypadkach zostaje zdiagnozowany zbyt późno, zbierając śmiertelne żniwo. Z tego powodu tak ważną rolę pełnią badania profilaktyczne, do których należy USG piersi. Umożliwiają one wczesne wykrycie zmian, gdy są one jeszcze niewielkie i w pełni uleczalne.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Kiedy pierwsze USG piersi

Wersja do druku