Ostatnio dużo mówi się o możliwościach terapii laserowej. W natłoku nowinek i postępu technologicznego, dzięki temu wynalazkowi możemy pozbyć się wielu przypadkach utrudniających nam życie wad wzroku. Chirurgia refrakcyjna do doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy z wielu względów nie przepadają za noszeniem okularów czy soczewek kontaktowych.
Tak wiele z nas skazana jest na noszenie okularów lub soczewek. Codzienna praca przy komputerze przyczynia siÄ™ do pogÅ‚Ä™biania wad wzroku, które coraz częściej wystÄ™pujÄ… już u bardzo mÅ‚odych osób. Ci, którzy skazani sÄ… na codzienne "towarzystwo" okularów lub soczewek dobrze wiedzÄ…, jakie to ograniczenie w codziennym życiu. Coraz wiÄ™cej ludzi decyduje siÄ™ na laserowÄ… korektÄ™ wzorku, która staÅ‚a siÄ™ bardzo popularna ze wzglÄ™du na swojÄ… skuteczność oraz możliwoÅ›ci poprawy wzroku. Jej koszt porównywalny jest z wyjazdem na tygodniowy urlop w Tunezji, dlatego też coraz wiÄ™cej z nas stać na taki zabieg.  

Jak to działa?

Chirurgia refrakcyjna metodÄ… laserowÄ… to nowy kierunek w mikrochirurgii okulistycznej, który ma na celu zredukować lub caÅ‚kowicie usunąć wady wzroku. Laser umożliwia odpowiednie wymodelowanie ksztaÅ‚tu rogówki tak, aby umożliwić skupianie siÄ™ promieni Å›wietlnych dokÅ‚adnie na siatkówce. Komputerowo kontrolowany laser wytwarza zimnÄ…, pulsacyjnÄ… wiÄ…zkÄ™ promieniowania ultrafioletowego o dÅ‚ugoÅ›ci fali 193 nanometry. Przerywa ona poÅ‚Ä…czenia pomiÄ™dzy molekuÅ‚ami w tkance, doprowadzajÄ…c do usuniÄ™cia mikroskopijnej, cieÅ„szej niż wÅ‚os ludzki, warstwy rogówki. DziÄ™ki temu krzywizna rogówki ulega zmianie, a wpadajÄ…ce do oka promienie Å›wietlne skupiane sÄ… na siatkówce. Najbardziej skutecznymi i bezpiecznymi metodami korekcji sÄ… zabiegi z zastosowaniem lasera excimerowego(excited dimer = wzbudzona czÄ…stka). Za pomocÄ… lasera możliwa jest korekcja krótkowzrocznoÅ›ci - od -0,75D do -10,0D, nadwzrocznoÅ›ci - od +0,75D do +6,0D  oraz astygmatyzmu - do 5,0D. Możliwość przeprowadzenia peÅ‚nej korekcji laserowej uzależniona jest od budowy anatomicznej oka – gruboÅ›ci rogówki i promienia jej krzywizny. Musimy pamiÄ™tać o tym, że laserowa korekcja nie likwiduje starczowzrocznoÅ›ci, ponieważ na skutek zwiÄ…zanej z wiekiem utraty elastycznoÅ›ci soczewki, oko traci zdolność dobrego widzenia zarówno z daleka jak i z bliska. Dlatego też u tak wielu osób po 40 roku życia wystÄ™puje konieczność noszenia okularów do czytania.

Istnieje kilka metod laserowej korekcji wzorku. Należą do nich: PRK, LASEK, LASIK, Epi-LASIK. To lekarz okulista decyduje, która metoda będzie dla nas najodpowiedniejsza. Zabieg wykonuje się ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym.
Istnieje wiele przeciwskazań do wykonania korekcji wzroku tą metodą. Należą do nich m.in.: wiek poniżej 21 lat, brak stabilizacji wady, jaskra, zaćma, zwyrodnienia rogówki, niedobór wydzielania łez, stany zapalne, cukrzyca, ciąża i okres karmienia, przyjmowanie sterydów, reumatoidalne zapalenie stawów, sklerodermia, toczeń, guzkowe zapalenie tętnic, choroby tarczycy, atopia i silne alergie, trądzik różowaty, wszczepiony rozrusznik serca.

Przed podjęciem decyzji warto udać się na wizytę do lekarza okulisty, które przeprowadzi dokładny wywiad i zakwalifikuje nas na zabieg laserowej korekcji wzorku. Koszt korekcji jednego oka waha się w zależności od kliniki i metody laserowej od 1800 do ok. 4000 zł.

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Laser medyczny
Pierwsze soczewki kontaktowe

Wersja do druku