W dzisiejszych czasach soczewki kontaktowe są łatwo dostępne, możemy się w nie wyposażyć nawet bez odpowiedniego badania wzroku. Nie jest to jednak pochwalany sposób korekcji wad wzroku. Do doboru odpowiednich soczewek powinniśmy podejść odpowiedzialnie, czyli w pierwszej kolejności udać się na konsultację do specjalisty. Zanim jednak udamy się na badanie wzroku i zdecydujemy na soczewki, warto wiedzieć o tym procesie jak najwięcej.

 

Badanie wzroku – 1 etap dobierania soczewek kontaktowych

Szkła kontaktowe to specyficzne produkty, ponieważ ich miejsce znajduje się na naszych gałkach ocznych. Mają więc bezpośredni kontakt z naszymi tkankami. Nic dziwnego, że nie powinniśmy w żadnym wypadku zajmować się doborem soczewek na własną rękę. Aby najlepiej dobrać je do naszej wady wzroku i potrzeb, powinniśmy zapisać się na wizytę do okulisty lub optometrysty. W gabinecie specjalista sprawdzi z pomocą profesjonalnego sprzętu do badania wzroku, jaka jest dokładnie wada wzroku. Sprawdzona zostanie na przykład krzywizna rogówki, a to wszystko po to, aby ustalić, jaka powinna być moc, kształt oraz inne parametry naszych przyszłych soczewek. Źle dobrane soczewki mogą nie układać się na oku w sposób odpowiedni, powodując dyskomfort. Mogą nawet pogłębić problemy ze wzrokiem i pogarszać widzenie.

Nasze preferencje dotyczące soczewek kontaktowych

Bardzo ważne podczas doboru soczewek kontaktowych jest to abyśmy to my sami, byli zadowoleni z korzystania z nich. Powinniśmy przeanalizować swój tryb życia i wybrać taki tryb noszenia szkieł, który najbardziej nam odpowiada. Do wyboru mamy:

  • Soczewki kontaktowe jednodniowe – jak sama nazwa wskazuje, nadają się one do używania tylko przez jeden dzień. Po minięciu tego czasu należy wyrzucić je do śmieci. Są one o tyle wygodne, że nie potrzebujemy żadnych dodatkowych akcesoriów i produktów potrzebnych do ich czyszczenia. Niestety na dłuższą metę soczewki kontaktowe jednodniowe nie są opłacalnym rozwiązaniem.

  • Soczewki kontaktowe dwutygodniowe – im dłużej możemy używać jednych i tych samych soczewek, tym mniejszy jest ich koszt. Są po prostu wtedy bardziej opłacalne. Soczewki dwutygodniowe możemy używać przez dwa tygodnie, dbając przy tym o utrzymywanie ich w sterylności i czystości. Do tego potrzebny nam będzie specjalistyczny płyn do soczewek. Jeśli wiemy, że będziemy korzystać ze szkieł kontaktowych codziennie przez dłuższy czas, to soczewki na dwa tygodnie będą dla nas jedną z lepszy opcji. Soczewki dwutygodniowe będą idealnym wyborem, by zobaczyć i przekonać się, czy noszenie soczewek na dłuższą metę nam odpowiada. Dla osób zdecydowanych na noszenie soczewek najlepszą opcją będą jednak soczewki miesięczne.

  • Soczewki kontaktowe miesięczne – jest to najlepsza z możliwych opcji dla wszystkich osób, które zamieniają okulary na stałe, na szkła kontaktowe i dla tych, którzy borykają się z dużymi wadami wzroku. Problem z widzeniem w takim wypadku jest nieodłączną częścią życia. Wybór soczewek miesięcznych jest najbardziej opłacalny ze wszystkich (koszt soczewki miesięcznej jest niższy niż dwutygodniowej, czy jednodniowej). Jest też opcją najwygodniejszą i nie musimy co chwilę kupować kolejnej paczki soczewek, a dzięki temu łatwiej nam zapomnieć o problemie, jakim jest duża wada wzroku.

O czym jeszcze warto pamiętać, dobierając soczewki kontaktowe?

Nawet jeśli wydaje się nam, że w związku z tym, iż nasza wada wzroku jest niewielka, to możemy sami na własną rękę dobrać dla siebie szkła kontaktowe, to pod żadnym pozorem nie powinniśmy tego robić. Mając nawet niewielką wadę wzroku, możemy borykać się z problemami takimi jak astygmatyzm, infekcje oka czy suche oczy. To wszystko może stanowić przeciwwskazanie dla noszenia soczewek kontaktowych. Dowiemy się tego tylko i wyłącznie od optometrysty lub okulisty. Gdy już specjalista podpowie jakie szkła będą dla nas najlepsze, możemy kupić wszystkie potrzebne akcesoria i soczewki kontaktowe na stronie: https://e-soczewki.pl/


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku