Coraz więcej osób zwraca uwagę nie tylko na smak, ale również na jakość i wartość odżywczą produktów spożywczych. Producenci żywności muszą stawiać sobie coraz wyższe cele, aby sprostać oczekiwaniom konsumentów. Jedną z marek, która od lat zdobywa uznanie miłośników dobrego smaku i kremowej konsystencji, jest Danio[1]. Zobacz, co robi marka, aby wyróżnić się na tle innych producentów nabiału.

 

Kremowość jako kluczowa cecha produktów Danio

Nie ma wątpliwości, że jedną z kluczowych cech, na którą zwracają uwagę klienci przy zakupie serków homogenizowanych i jogurtów, jest konsystencja. Powinna być rozkosznie kremowa i aksamitna, wtedy przyjemność ze spożywania produktów jest największa[2]. Chcąc odpowiedzieć na potrzeby konsumentów, marka Danio od lat dostarcza swoim klientom nie tylko doskonały smak produktów, ale również niezapomnianą kremowość.

Ciesz się najbardziej kremową konsystencją!

Nowy jogurt pitny Danio jest najbardziej kremowym produktem na rynku w kategorii jogurtów pitnych! Potwierdza to aż 81% konsumentów[3]. Aksamitna konsystencja nowego produktu to wypadkowa dużej zawartości białka oraz żywych kultur bakterii.

Oprócz rozkosznej kremowości, jogurty pitne Danio zachwycają też swoim smakiem. W ofercie marki Danio znajdziemy np. jogurt o smaku truskawka-jagoda, ciasteczkowym, mango czy waniliowym, więc każdy smakosz znajdzie coś dla siebie.

Warto wspomnieć także o wartościach odżywczych jogurtu pitnego Danio. Jedno opakowanie zawierające 270 gramów jogurtu pitnego Danio zapewnia blisko 10 gramów białka, co stanowi prawie jedną piątą (19 %)  referencyjnej wartości spożycia białka dla osoby dorosłej, oraz 347 miligramów wapnia, co odpowiada 43 % referencyjnej wartości spożycia tego składnika. Warto zaznaczyć, że białko pomaga w utrzymaniu oraz wzroście masy mięśniowej, podczas gdy wapń jest potrzebny do utrzymania zdrowych kości i zębów. Dzięki temu produkt jest dobrym elementem diety dla osób żyjących aktywnie[4].

Serki homogenizowane Danio – połączenie nowości z tradycją

Marka Danio ciągle się rozwija, obecna oferta jest naprawdę szeroka. Od klasycznych smaków, po egzotyczne kombinacje owocowe, marka nieustannie poszerza swoją ofertę, zapewniając każdemu konsumentowi coś wyjątkowego. 

Jeśli szukasz produktów mlecznych, które nie tylko świetnie smakują, ale także są pysznie kremowe, nie musisz rozglądać się za daleko – wystarczy sięgnąć po serki homogenizowane i jogurty pitne Danio, a ich kremowa konsystencja i pyszny smak sprawią, że każdy łyk lub kęs stanie się niezapomnianym doznaniem smakowym.

Bibliografia:

[1] Danone za Consumer Panel Services Poland, Panel Gospodarstw Domowych; Kategoria: Serki Homogenizowane; Grupa populacyjna: Cała populacja gospodarstw domowych w Polsce; Rynek: cała Polska; Fakt: penetracja; Produkt: Danio; Okres: cały rok 2023

[2] Dykiel, Magdalena, et al. "Konsumencka ocena atrakcyjności jogurtów." Nauki Przyrodnicze i Medyczne 1 (2021): 31.

[3] "Wśród wiodących marek jogurtów pitnych wybranych smaków z wyłączeniem marek własnych. Badanie superiority Danone, realizowane przez IQS, sierpień 2023, próba: 720 konsumentów. Więcej informacji na www.danio.com.pl

[4] Należy pamiętać, że ważna jest zbilansowana i zróżnicowana dieta oraz zdrowy styl życia.


Najczęściej zadawane pytania


Z czego zrobione są produkty Danio?

Produkty Danio to różne rodzaje deserów i jogurtów, które charakteryzują się gęstą, kremową konsystencją. Zazwyczaj są one produkowane z wysokiej jakości mleka, które poddawane jest procesowi zagęszczenia, co zapewnia ich charakterystyczną teksturę. Do smaków naturalnych często dodawane są owoce lub inne naturalne dodatki smakowe.

Jakie są dostępne rodzaje produktów Danio?

Danio oferuje szeroką gamę produktów, włączając w to jogurty o różnych smakach, takich jak wanilia, truskawka, czy czekolada, a także jogurty greckie i desery. Produkty te dostępne są w różnych opakowaniach, takich jak kubeczki, saszetki, a nawet butelki, co ułatwia ich spożywanie w różnych sytuacjach.

Czy produkty Danio są zdrowe?

Produkty Danio, podobnie jak większość jogurtów, są dobrym źródłem białka i wapnia. Jednakże zawartość cukru i tłuszczu może być różna w zależności od konkretnego produktu. Dlatego warto czytać etykiety, aby wybrać opcję najlepiej odpowiadającą indywidualnym potrzebom zdrowotnym i dietetycznym.

Czy produkty Danio są odpowiednie dla dzieci?

Produkty Danio mogą być odpowiednie dla dzieci, szczególnie jako źródło białka i wapnia, które są ważne dla rosnącego organizmu. Zawsze jednak zaleca się umiarkowane podawanie produktów zawierających dodatki cukru dzieciom, a najlepiej wybierać te o niższej zawartości cukru i bez sztucznych dodatków.

Jak najlepiej przechowywać produkty Danio?

Produkty Danio, jak większość produktów mlecznych, należy przechowywać w lodówce, najlepiej w temperaturze od 2 do 5 stopni Celsjusza. Po otwarciu opakowania produkt należy spożyć w ciągu kilku dni, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, aby zapewnić jego świeżość i najlepsze walory smakowe.


Podobne artykuły:


Wersja do druku