Przyszłe matki często doświadczają wielu obaw, zarówno o zdrowie własne, jak i jeszcze nienarodzonego dziecka. Ciężarne, chcąc postępować zgodnie ze wszystkimi zaleceniami, natrafiają jednak na wiele sprzecznych informacji. W związku z tym okresem w życiu powstało bardzo dużo mitów oraz mądrości ludowych. Niektóre z nich mają w sobie ziarno prawdy, inne należy włożyć między bajki. W niniejszym tekście przedstawione zostaną kwestie budzące najwięcej wątpliwości wśród kobiet ciężarnych.
fot: pixabay.com

Czy w ciąży mogę stosować leki? 

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż wszystko zależy od rodzaju medykamentu oraz stanu zdrowia ciężarnej. Niektóre lekarstwa posiadają bezpieczny skład. Jednak wiele leków - z powodów np. formalnych lub etycznych - nie jest testowanych pod kątem bezpieczeństwa stosowania wśród osób w ciąży. W takim wypadku decyzję należy pozostawić lekarzowi, który zdecyduje, czy ewentualny efekt terapeutyczny leku jest wart ryzyka, jakie niesie ze sobą jego przyjmowanie przez ciężarną. 

Czy stosowanie probiotyków przez ciężarną osobę jest zalecane? 

Probiotyki w ciąży również stanowią pole nieporozumień. Odpowiednio dobrana probiotykoterapia wykazuje korzystne działanie na organizm matki oraz dziecka. Wpływ ten obserwowany jest na wielu płaszczyznach: 

  • W ciąży, w związku z naturalnymi procesami fizjologicznymi, zwykle zmniejsza się ilość tzw. dobrych bakterii w jelitach, co stwarza okazję do rozwoju  mikroflory chorobotwórczej. Dlatego stosowanie probiotyków w ciąży zmniejsza podatność na infekcje. 
  • Niektóre nieprawidłowości w składzie jelitowej flory bakteryjnej sprzyjają także występowaniu zaburzeń tolerancji glukozy, dlatego probiotykoterapia jest szczególnie ważna dla kobiet narażonych na cukrzycę ciążową. 
  • Dowiedziono również, że bakterie jelitowe wpływają na ryzyko występowania alergii, nie tylko u matki, ale również u dziecka. 

Suplementy diety w ciąży 

Tutaj również wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań kobiety oraz składu konkretnego preparatu. Jednak są grupy suplementów, które szczególnie poleca się ciężarnym. Są to np. preparaty witaminowo – mineralne, które mają na celu zapobieganie niedoborom zarówno u matki, jak i u rozwijającego się płodu. Preparaty takie zwykle zawierają, między innymi, kwas foliowy, żelazo, wapń, magnez, witaminy z grupy B oraz witaminę D, czyli substancje, których niedobory są najpowszechniejsze. 

Czego nie powinna jeść przyszła matka? 

W tej sferze narosło chyba najwięcej mitów. Jednym z najczęściej powtarzanych jest zalecenie, aby „jeść za dwoje”. Prawdą jest, że kobieta ciężarna powinna spożywać więcej, ale zapotrzebowanie to wzrasta jedynie o kilkaset kalorii dziennie. Prawdziwe jest natomiast zalecenie mówiące, że ciężarna powinna unikać pokarmów, które mogą być przyczyną groźnych infekcji pokarmowych. Do produktów takich zalicza się np. surowe mięso i ryby oraz niepasteryzowane mleko i jego przetwory. Zabroniony jest również alkohol - w każdej postaci i ilości. Co do kawy, eksperci są mniej restrykcyjni, zaleca się jedynie ograniczenie przyjmowanej kofeiny do około 200-300 mg na dzień (co stanowi odpowiednik ok. dwóch małych filiżanek). 

Czy w ciąży można uprawiać sport?  

W większości przypadków można, a nawet trzeba. Wiele zależy od stanu zdrowia osoby i przebiegu ciąży, jednak odpowiednio dobrany ruch sprzyja zdrowiu, łagodzi ból, a także stanowi świetną profilaktykę zaparć. Nie zaleca się za to uprawiania kontaktowych sztuk walki oraz sportów związanych z ryzykiem kontuzji. Rower więc odpada, szczególnie w zaawansowanej ciąży, kiedy dodatkowo pojawiają się problemy z równowagą. Jednak z powodzeniem można trenować na rowerku stacjonarnym. 

  

Jak widać, ciężarna wcale nie musi poddawać się wielu restrykcjom dotyczącym stylu życia i wycofywać się ze zwykłej aktywności. Wszelkie wątpliwości warto konsultować ze specjalistami – lekarzem prowadzącym, czy ekspertami ze szkół rodzenia. Pozwoli to na unikanie stresu związanego z mnogością sprzecznych zaleceń. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Beta-alanina

Wersja do druku