Beta-alanina należy do prostych suplementów diety dla osób uprawiających regularnie sport. To jeden z aminokwasów, który dzięki suplementacji ma wpływ na produkcję karnozyny we włóknach mięśniowych. Kiedy brać beta-alaninę, jak powinno wyglądać przyjmowanie beta-alaniny? Z czym można stosować beta-alaninę, aby uniknąć skutków ubocznych w organizmie?

Kiedy suplementacja beta-alaniną jest zalecana?

Beta-alanina jest dedykowana dla sportowców, osób trenujących sporty wytrzymałościowo-siłowe, ale także dla każdego, kto jest aktywny fizycznie. To naturalny związek organiczny, który jest produkowany w ludzkim ciele. Należy pamiętać, że suplementację beta-alaniną dla osiągnięcia optymalnych skutków prowadzi się regularnie, codziennie.

Jak działa beta-alanina?

Beta-alanina wspiera podczas wysiłku fizycznego, w tym intensywnych ćwiczeń w dwojaki sposób. Może:
- opóźniać uczucie zmęczenia, wpływając w ten sposób na wydolność organizmu,
- redukować zmęczenie mięśni,
- sprzyjać regeneracji poprzez regulację kwasowości w mięśniach, którą mógłby zakłócić kwas mlekowy,
- powodować uczucie mrowienia, które przez niektórych uznawane jest za rodzaj pobudzenia.
W efekcie sprawia to, że regularne przyjmowanie beta-alaniny w pewnym stopniu wpływa na wyniki sportowe, proces budowania masy mięśniowej.

Stosowanie beta-alaniny z innymi suplementami

Aby podnieść wchłanianie beta-alaniny, najczęściej według zaleceń producenta powinno przyjmować się ją w podzielonych dawkach podczas posiłku. Także forma, jaką ma beta alanina może być istotna, dlatego warto sięgać po sprawdzone suplementy diety.
Właściwości beta-alaniny, które wpływają na stężenie karnozyny we włóknach mięśniowych, mogą sprawiać, że obniża się poziom tauryny. Dlatego dawkowanie beta-alaniny warto dostosować do innych przyjmowanych treningowych suplementów diety. Najczęściej beta-alanina przyjmowana jest z kreatyną, gdyż wpływ tych substancji na proces treningowy jest zbliżony, uzupełniają się.

Możliwe skutki uboczne suplementacji

Jak w przypadku niemal każdego suplementu diety, również stosowanie beta-alaniny może wywoływać skutki uboczne. Nie są one jednak specjalnie groźne dla zdrowia, o ile produkt stosuje się w zalecanych dawkach, korzystając z zaleceń producenta produktu. Po przyjęciu zbyt dużej dawki jednocześnie może pojawić się uczucie swędzenia albo charakterystyczne mrowienie skóry, zaczerwienienie, parastezje. Natomiast nie zostały jeszcze opracowane żadne badania dotyczące dłuższego niż 12 miesięcy przyjmowania tej substancji.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku