Przyszłe matki często doświadczają wielu obaw, zarówno o zdrowie własne, jak i jeszcze nienarodzonego dziecka. Ciężarne, chcąc postępować zgodnie ze wszystkimi zaleceniami, natrafiają jednak na wiele sprzecznych informacji. W związku z tym okresem w życiu powstało bardzo dużo mitów oraz mądrości ludowych. Niektóre z nich mają w sobie ziarno prawdy, inne należy włożyć między bajki. W niniejszym tekście przedstawione zostaną kwestie budzące najwięcej wątpliwości wśród kobiet ciężarnych.
fot: pixabay.com

Czy w ciąży mogę stosować leki? 

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż wszystko zależy od rodzaju medykamentu oraz stanu zdrowia ciężarnej. Niektóre lekarstwa posiadają bezpieczny skład. Jednak wiele leków - z powodów np. formalnych lub etycznych - nie jest testowanych pod kątem bezpieczeństwa stosowania wśród osób w ciąży. W takim wypadku decyzję należy pozostawić lekarzowi, który zdecyduje, czy ewentualny efekt terapeutyczny leku jest wart ryzyka, jakie niesie ze sobą jego przyjmowanie przez ciężarną. 

Czy stosowanie probiotyków przez ciężarną osobę jest zalecane? 

Probiotyki w ciąży również stanowiÄ… pole nieporozumieÅ„. Odpowiednio dobrana probiotykoterapia wykazuje korzystne dziaÅ‚anie na organizm matki oraz dziecka. WpÅ‚yw ten obserwowany jest na wielu pÅ‚aszczyznach: 

  • W ciąży, w zwiÄ…zku z naturalnymi procesami fizjologicznymi, zwykle zmniejsza siÄ™ ilość tzw. dobrych bakterii w jelitach, co stwarza okazjÄ™ do rozwoju  mikroflory chorobotwórczej. Dlatego stosowanie probiotyków w ciąży zmniejsza podatność na infekcje. 
  • Niektóre nieprawidÅ‚owoÅ›ci w skÅ‚adzie jelitowej flory bakteryjnej sprzyjajÄ… także wystÄ™powaniu zaburzeÅ„ tolerancji glukozy, dlatego probiotykoterapia jest szczególnie ważna dla kobiet narażonych na cukrzycÄ™ ciążowÄ…. 
  • Dowiedziono również, że bakterie jelitowe wpÅ‚ywajÄ… na ryzyko wystÄ™powania alergii, nie tylko u matki, ale również u dziecka. 

Suplementy diety w ciąży 

Tutaj również wiele zależy od indywidualnych uwarunkowaÅ„ kobiety oraz skÅ‚adu konkretnego preparatu. Jednak sÄ… grupy suplementów, które szczególnie poleca siÄ™ ciężarnym. SÄ… to np. preparaty witaminowo – mineralne, które majÄ… na celu zapobieganie niedoborom zarówno u matki, jak i u rozwijajÄ…cego siÄ™ pÅ‚odu. Preparaty takie zwykle zawierajÄ…, miÄ™dzy innymi, kwas foliowy, żelazo, wapÅ„, magnez, witaminy z grupy B oraz witaminÄ™ D, czyli substancje, których niedobory sÄ… najpowszechniejsze. 

Czego nie powinna jeść przyszła matka? 

W tej sferze narosÅ‚o chyba najwiÄ™cej mitów. Jednym z najczęściej powtarzanych jest zalecenie, aby „jeść za dwoje”. PrawdÄ… jest, że kobieta ciężarna powinna spożywać wiÄ™cej, ale zapotrzebowanie to wzrasta jedynie o kilkaset kalorii dziennie. Prawdziwe jest natomiast zalecenie mówiÄ…ce, że ciężarna powinna unikać pokarmów, które mogÄ… być przyczynÄ… groźnych infekcji pokarmowych. Do produktów takich zalicza siÄ™ np. surowe miÄ™so i ryby oraz niepasteryzowane mleko i jego przetwory. Zabroniony jest również alkohol - w każdej postaci i iloÅ›ci. Co do kawy, eksperci sÄ… mniej restrykcyjni, zaleca siÄ™ jedynie ograniczenie przyjmowanej kofeiny do okoÅ‚o 200-300 mg na dzieÅ„ (co stanowi odpowiednik ok. dwóch maÅ‚ych filiżanek). 

Czy w ciąży można uprawiać sport?  

W większości przypadków można, a nawet trzeba. Wiele zależy od stanu zdrowia osoby i przebiegu ciąży, jednak odpowiednio dobrany ruch sprzyja zdrowiu, łagodzi ból, a także stanowi świetną profilaktykę zaparć. Nie zaleca się za to uprawiania kontaktowych sztuk walki oraz sportów związanych z ryzykiem kontuzji. Rower więc odpada, szczególnie w zaawansowanej ciąży, kiedy dodatkowo pojawiają się problemy z równowagą. Jednak z powodzeniem można trenować na rowerku stacjonarnym. 

  

Jak widać, ciężarna wcale nie musi poddawać siÄ™ wielu restrykcjom dotyczÄ…cym stylu życia i wycofywać siÄ™ ze zwykÅ‚ej aktywnoÅ›ci. Wszelkie wÄ…tpliwoÅ›ci warto konsultować ze specjalistami – lekarzem prowadzÄ…cym, czy ekspertami ze szkół rodzenia. Pozwoli to na unikanie stresu zwiÄ…zanego z mnogoÅ›ciÄ… sprzecznych zaleceÅ„. 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Beta-alanina

Wersja do druku