Wady zgryzu to problem, z którym boryka siÄ™ duża liczba pacjentów stomatologicznych. Dla wielu spoÅ›ród nich nieprawidÅ‚owo ustawione zÄ™by sÄ… przyczynÄ… szeregu komplikacji zdrowotnych oraz powodem ogromnych kompleksów. CaÅ‚e szczęście, wspóÅ‚czesna stomatologia oferuje szereg skutecznych i bezpiecznych metod, pozwalajÄ…cych na uzyskanie prawidÅ‚owego zgryzu.

Jak rozpoznać wadę zgryzu?

ZÄ™by mogÄ… znacznie różnić siÄ™ u poszczególnych osób – rozmiarem, kolorem, ksztaÅ‚tem, ustawieniem. Co wiÄ™cej, odcisk szczÄ™ki jest jednym z najpewniejszych sposobów na poznanie tożsamoÅ›ci czÅ‚owieka. Pomimo tego, że różnice w uzÄ™bieniu sÄ… czymÅ› zupeÅ‚nie naturalnym, nie powinny one wykraczać poza przyjÄ™te reguÅ‚y. Stosunek górnego Å‚uku zÄ™bowego do dolnego musi speÅ‚niać szereg norm, aby uznać go za prawidÅ‚owy.

Oto cechy, które wyróżniają właściwy zgryz:

  • symetryczne, półkoliste Å‚uki zÄ™bowe;
  • zÄ™by górne i dolne stykajÄ…ce siÄ™ powierzchniami bocznymi;
  • górne Å‚uk zÄ™bowy nieco wiÄ™kszy od dolnego;
  • zÄ™by górne ustawione przy zwarciu przed zÄ™bami dolnymi (górne siekacze powinny pokrywać dolne w okoÅ‚o 30%).

Niespełnianie jednego z powyższych warunków świadczy o tym, że zgryz nie funkcjonuje prawidłowo. Zachodzi wówczas podejrzenie, że u pacjenta występuje jedna z poniższych wad zgryzu:

  • StÅ‚oczenie zÄ™bów – mówimy o nim, kiedy ilość miejsca w Å‚uku zÄ™bowym nie odpowiada iloÅ›ci i rozmiarom zÄ™bów. ZÄ™by, które nie mieszczÄ… siÄ™ w Å‚uku, wyrastajÄ… pod nieprawidÅ‚owym kÄ…tem, w niewÅ‚aÅ›ciwych miejscach, zachodzÄ… na inne zÄ™by.
  • Przodozgryz – szczÄ™ka jest znacznie wiÄ™ksza od żuchwy, przez co zÄ™by górne zdecydowanie wystajÄ… przed zÄ™bami dolnymi. Charakterystycznym objawem przodozgryzu jest cofniÄ™ta bródka.
  • TyÅ‚ozgryz – w tej wadzie żuchwa wysuwa siÄ™ przed szczÄ™kÄ™, a dolne zÄ™by zakrywajÄ… górne. Pacjenci z tyÅ‚ozgryzem charakteryzujÄ… siÄ™ wysuniÄ™tÄ… żuchwÄ… i powiÄ™kszonÄ… bródkÄ….
  • Zgryz krzyżowy – wada, która objawia siÄ™ zachodzeniem zÄ™bów dolnych na górne (w caÅ‚ym Å‚uku lub wybranych jego odcinkach).
  • Zgryz otwarty – zÄ™by nie stykajÄ… siÄ™ ze sobÄ… podczas zaciÅ›niÄ™cia szczÄ™ki i powstaje miÄ™dzy nimi przerwa.
  • Zgryz gÅ‚Ä™boki – górne zÄ™by zbyt mocno zachodzÄ… na dolne, przy zaawansowanej wadzie mogÄ… dotykać nawet bÅ‚ony Å›luzowej, wyÅ›cieÅ‚ajÄ…cej przedsionek jamy ustnej.

Jeżeli nie jesteÅ› pewien, jaka jest Twoja wada zgryzu (i jakiego leczenia wymaga) – zgÅ‚oÅ› siÄ™ do zaufanego gabinetu stomatologicznego! W Wójcik Dental Clinic zaopiekuje siÄ™ TobÄ… sztab doÅ›wiadczonych specjalistów – od protetyka przez ortodontÄ™ i implantologa. Wspólnie wypracujemy najlepszÄ… metodÄ™ na przywrócenie Ci peÅ‚ni uÅ›miechu!

Leczenie wady zgryzu – stomatologia zachowawcza

U pacjenta z wadÄ… zgryzu w pierwszej kolejnoÅ›ci wyleczyć należy próchnicÄ™ oraz zmiany zapalne w jamie ustnej – oczywiÅ›cie o ile zostanÄ… one stwierdzone podczas przeglÄ…du uzÄ™bienia.

Niestety, próchnica jest jednym z najczęściej spotykanych powikłań nieprawidłowego zgryzu. Ubytki występują u niemalże wszystkich pacjentów, co spowodowane jest m.in. utrudnioną higieną jamy ustnej. Dopiero po wyleczeniu wszystkich zmian próchniczych możliwe jest realizowanie dalszych etapów leczenia, dlatego nie warto z nim zwlekać!

Ortodonta w leczeniu wad zgryzu

Podstawowym narzędziem w leczeniu nieprawidłowego ustawienia zębów jest oczywiście aparat ortodontyczny, który dobierany i zakładany jest przez stomatologa-ortodontę, po zapoznaniu się z chorobą pacjenta, jego oczekiwaniami oraz preferencjami.

Czas noszenia aparatu ortodontycznego uzależniony jest od rodzaju i zaawansowania wady, zwykle wynosi od 6 miesięcy do 2 lat.

Ortodonta, w porozumieniu z pacjentem, może zaproponować leczenie przy użyciu aparatu ruchomego (wyjmowanego), stałego lub z wykorzystaniem estetycznych, przezroczystych nakładek.

Kropka nad i – licówki i implanty

Po zakończeniu leczenia ortodontycznego i prawidłowym ustawieniu zębów względem siebie, pacjent wraz z protetykiem i lekarzem stomatologii estetycznej może pracować nad zwiększeniem estetyki swojego uśmiechu. W jaki sposób? Oto najczęściej wybierane opcje:

  • Odbudowa ksztaÅ‚tu zÄ™bów – wady zgryzu czÄ™sto powodujÄ… Å›cieranie siÄ™ zÄ™bów, przez co konieczna jest ich odbudowa przy pomocy kompozytu lub licówek.
  • Implanty zÄ™bów – po zdjÄ™ciu aparatu możliwe jest wstawienie implantów w miejsce usuniÄ™tych zÄ™bów (czasem lekarz podejmuje decyzjÄ™ o wstawieniu implantu jeszcze w trakcie leczenia ortodontycznego).
  • Wybielanie zÄ™bów – rozjaÅ›nienie koloru zÄ™bów dopeÅ‚nia efekt uzyskany podczas leczenia i znacznie poprawia estetykÄ™ uÅ›miechu.

Kompleksowa terapia, łącząca protetykę, stomatologię zachowawczą oraz ortodoncje to najlepszy sposób na przywrócenie uśmiechu pacjentom z wadami zgryzu. Współpraca doświadczonych specjalistów z różnych dziedzin stomatologii to gwarancja sukcesu i pełnej satysfakcji z leczenia!


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

z?by

Wersja do druku