AMD to groźne schorzenie wzroku, którego nie wolno lekceważyć. Pojawia siÄ™ gÅ‚ównie u pacjentów po 50. roku życia, choć nie tylko wiek jest jego czynnikiem ryzyka. Na szczęście z chorobÄ… można podjąć walkÄ™. Co jeszcze warto wiedzieć o zwyrodnieniu plamki żóÅ‚tej?

Na czym polega AMD?

JednÄ… z najważniejszych struktur w naszym oku jest siatkówka. To miejsce naprawdÄ™ niezwykÅ‚e – narzÄ…d peÅ‚en wyspecjalizowanych komórek wzrokowych (czopków i prÄ™cików), dziÄ™ki którym możemy odbierać otaczajÄ…cy nas Å›wiat. W obrÄ™bie siatkówki jest pewien specjalny obszar, w którym komórki te wystÄ™pujÄ… w szczególnie dużym zagÄ™szczeniu. Nazywa siÄ™ on plamkÄ… żóÅ‚tÄ… – od koloru barwnika, który je wypeÅ‚nia.
 
Niestety, w miarÄ™ upÅ‚ywu lat nie wszystkie procesy w naszym organizmie wciąż przebiegajÄ… tak jak powinny. Z czasem pojawiajÄ… siÄ™ m.in. zaburzenia przemiany materii – u niektórych z nas również w komórkach plamki żóÅ‚tej. Przez to najpierw pogarsza siÄ™ ich funkcja, a w koÅ„cu dochodzi do ich stopniowego obumierania. Tak rozwija siÄ™ zwyrodnienie, czyli AMD. Do najczÄ™stszych objawów choroby zaliczamy m.in.:
 
  • zaburzenie ostroÅ›ci obrazu;
  • obecność ciemnej plamy w centrum pola widzenia;
  • pogorszenie widzenia w ciemnoÅ›ci i przy sÅ‚abym oÅ›wietleniu;
  • znieksztaÅ‚cenie widzenia - wrażenie wykrzywiania siÄ™ linii prostych, falowania obrazu;
  • kÅ‚opoty z pisaniem i czytaniem (rozmywanie siÄ™ liter);
  • pogorszone widzenie kolorów (sÅ‚abszy kontrast).
 

Dwie różne postacie zwyrodnienia plamki żóÅ‚tej

AMD wystÄ™puje w dwóch postaciach, dość istotnie siÄ™ miÄ™dzy sobÄ… różniÄ…cych. Wyróżniamy odmiany:
 
  • SuchÄ… (zanikowÄ…) – która wystÄ™puje zdecydowanie częściej (Å›rednio 9 na 10 przypadków AMD). Polega na postÄ™pujÄ…cym zaniku komórek plamki żóÅ‚tej i odkÅ‚adaniu siÄ™ tam zÅ‚ogów nazywanych druzami. Z czasem obszar objÄ™ty zanikiem staje siÄ™ coraz wiÄ™kszy. PoczÄ…tkowe objawy to pogorszenie widzenia w sÅ‚abych warunkach oÅ›wietleniowych. Potem spada ostrość wzroku, a w ostatecznoÅ›ci może dojść do nawet caÅ‚kowitej utraty centralnej części pola widzenia.
  • MokrÄ… (wysiÄ™kowÄ…) – która charakteryzuje siÄ™ wytwarzaniem nieprawidÅ‚owych, wadliwych naczyÅ„ krwionoÅ›nych w rejonie plamki. Przez to bardzo Å‚atwo dochodzi tam do wysiÄ™ków  (czyli wylewania siÄ™ pÅ‚ynu tkankowego) i krwotoków, co uszkadza wrażliwe komórki wzrokowe. Ta postać AMD potrafi pojawić siÄ™ nagle i w krótkim czasie (np. kilku tygodni) doprowadzić do caÅ‚kowitej utraty wzroku.
 

Jak można leczyć zwyrodnienie plamki żóÅ‚tej?

W terapii AMD najważniejsze jest zatrzymywanie postÄ™pów schorzenia. CaÅ‚kowicie wyeliminować choroby zwykle siÄ™ nie da, ale dziÄ™ki dzisiejszym osiÄ…gniÄ™ciom medycyny można z powodzeniem powalczyć o zachowanie dobrego widzenia na dÅ‚ugie lata. Obecnie stosuje siÄ™:
 
  • W przypadku postaci mokrej zastrzyki z anty-VEGF, czyli substancjÄ… blokujÄ…cÄ… powstawanie nowych, nieprawidÅ‚owych naczyÅ„ krwionoÅ›nych w obrÄ™bie plamki. W ten sposób można znacznie poprawić jakość widzenia (nawet o 2-3 rzÄ™dy na popularnych tablicach do badania ostroÅ›ci wzroku). Zastrzyki takie wykonuje siÄ™ ambulatoryjnie, bez koniecznoÅ›ci pozostawania w szpitalu, a do tego dziÄ™ki zastosowaniu miejscowego znieczulenia sÄ… one zupeÅ‚nie bezbolesne - https://vidiummedica.pl/iniekcje-doszklistkowe-zastrzyk-w-oko/.
  • W przypadku postaci suchej zabieg z użyciem lasera 2RT, nazywany „odmÅ‚adzajÄ…cym”. Polega na usuniÄ™ciu części druzów i pobudzeniu nabÅ‚onka siatkówki do regeneracji. Jest w peÅ‚ni bezpieczny dla pacjenta, a do tego krótki i – podobnie jak zastrzyki stosowane w postaci mokrej – caÅ‚kowicie bezbolesny.
 
Jednym z miejsc, które oferujÄ… wymienione sposoby leczenia zwyrodnienia plamki żóÅ‚tej zwiÄ…zanego z wiekiem jest Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, z placówkami w Warszawie i Krakowie. Na stronie https://vidiummedica.pl/leczenie-amd/ 
możesz znaleźć więcej ciekawych informacji na temat AMD i jego leczenia.
 

Czynniki ryzyka AMD

Jak wspomnieliÅ›my na wstÄ™pie, jednym z gÅ‚ównych czynników ryzyka zwyrodnienia plamki żóÅ‚tej jest wiek. Opisane zmiany najczęściej pojawiajÄ… siÄ™ po 50. roku życia, kiedy w organizmie zaczyna zachodzić coraz wiÄ™cej procesów zwiÄ…zanych ze starzeniem siÄ™. SÄ… jednak jeszcze inne czynniki zwiÄ™kszajÄ…ce ryzyko AMD. Należą do nich m.in.:
 
  • Palenie papierosów – które powoduje aż 6-krotny wzrost ryzyka zachorowania.
  • Ekspozycja na promieniowanie UV – np. korzystanie z solarium, a także używanie okularów sÅ‚onecznych bez wÅ‚aÅ›ciwego filtra UV.
  • NiewÅ‚aÅ›ciwa dieta – cholesterol, duże iloÅ›ci alkoholu, pokarmów tÅ‚ustych (szczególnie -bogatych w tÅ‚uszcze nasycone), brak lub zbyt maÅ‚e iloÅ›ci antyoksydantów.
  • Obecność chorób towarzyszÄ…cych – takich jak choćby nadciÅ›nienie tÄ™tnicze, otyÅ‚ość, miażdżyca, zespóÅ‚ metaboliczny.
  • PÅ‚eć i karnacja – AMD wystÄ™puje statystycznie częściej u osób z jasnym kolorem skóry i niebieskimi tÄ™czówkami. Zaobserwowano też, że nieco wiÄ™ksze ryzyko dotyczy kobiet.
  • Czynniki genetyczne – wystÄ™powanie AMD u czÅ‚onka najbliższej rodziny zwiÄ™ksza prawdopodobieÅ„stwo, że schorzenie pojawi siÄ™ również u nas.
Po wiÄ™cej informacji na temat zwyrodnienia plamki żóÅ‚tej zwiÄ…zanego z wiekiem serdecznie zapraszamy na stronÄ™ https://vidiummedica.pl/.
 

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Płeć dziecka a wiek rodziców.

Wersja do druku