Wszyscy chcemy, by nasze nogi były zdrowe i piękne. Niestety nie prezentują się one najlepiej, jeśli pojawiają się na nich żylaki czy pękające naczynka. Warto jednak wiedzieć, że takie zmiany są nie tylko defektem kosmetycznym. To sygnał, że nasze naczynia krwionośne nie działają prawidłowo. Dlatego zamiast ukrywać je pod ubraniem lepiej zacząć je leczyć już teraz.

Å»ylaki i pajÄ…czki powstajÄ… w wyniku zmniejszenia elastycznoÅ›ci i wytrzymaÅ‚oÅ›ci Å›cian naczyÅ„ krwionoÅ›nych, które transportujÄ… krew do serca. – Gdy zastawki żyÅ‚ stajÄ… siÄ™ nieszczelne, zostaje zaburzony przepÅ‚yw krwi, która cofa siÄ™ ku obwodowi koÅ„czyn dolnych i z coraz wiÄ™kszÄ… siÅ‚Ä… naciska na Å›ciany naczyÅ„ krwionoÅ›nych. W efekcie żyÅ‚y trwale siÄ™ rozszerzajÄ…. Mamy wówczas do czynienia z przewlekÅ‚Ä… niewydolnoÅ›ciÄ… żylnÄ…, która prowadzi do pojawienia siÄ™ żylaków – wyjaÅ›nia prof. Maciej Kielar, chirurg naczyniowy ze szpitala Medicover. Co sprzyja rozwojowi tego schorzenia?

Brak ruchu to wróg

Jednym z głównych powodów pojawiania siÄ™ pajÄ…czków i żylaków jest wrodzone osÅ‚abienie struktury naczyÅ„ krwionoÅ›nych. Nie zawsze jednak można winić geny – w niektórych przypadkach sami przyczyniamy siÄ™ do ich powstawania. Dotyczy to zwÅ‚aszcza tych osób, które niewÅ‚aÅ›ciwie siÄ™ odżywiajÄ…, maÅ‚o siÄ™ ruszajÄ… i prowadzÄ… siedzÄ…cy tryb życia. To prosta droga do otyÅ‚oÅ›ci, przez którÄ… Å‚ydki i stopy sÄ… przeciążone, bo muszÄ… dźwigać nadprogramowe kilogramy. Co wiÄ™cej nagromadzenie tkanki tÅ‚uszczowej w okolicy brzucha powoduje znaczny wzrost ciÅ›nienia wewnÄ…trz jamy brzusznej. W efekcie naczynia krwionoÅ›ne przepuszczajÄ… mniej krwi, która zaczyna zalegać w żyÅ‚ach koÅ„czyn dolnych.
Z żylakami czÄ™sto zmagajÄ… siÄ™ również osoby, od których praca wymaga spÄ™dzania wielu godzin na stojÄ…co. – Mięśnie stóp i Å‚ydek pracujÄ…c dziaÅ‚ajÄ… niczym pompa, która pomaga w przepÅ‚ywie krwi do serca. Gdy stoimy pozostajÄ… one w bezruchu, co powoduje zastój krwi w żyÅ‚ach nóg – tÅ‚umaczy dr n. med. Marek Witkowski, chirurg naczyniowy ze szpitala Medicover – Z problemami może wiÄ…zać siÄ™ także praca siedzÄ…ca. Wówczas przez wiele godzin nogi sÄ… oparte na podÅ‚odze, w dodatku pozostajÄ… zgiÄ™te w stawach kolanowych i biodrowych, co utrudnia krążenie – dodaje. PÄ™kaniu naczynek i pojawianiu siÄ™ żylaków sprzyjajÄ… też czÄ™ste gorÄ…ce kÄ…piele, noszenie zbyt ciasnych ubraÅ„, przebyta ciąża, niektóre leki i choroby, na przykÅ‚ad cukrzyca, a także wady postawy i pÅ‚askostopie.

Zaczyna się od ciężkich nóg

Widoczne na nogach żylaki, czyli wypukÅ‚e i poskrÄ™cane żyÅ‚y to znak, że choroba jest już bardzo zaawansowana. Organizm wczeÅ›niej jednak wysyÅ‚a sygnaÅ‚y alarmowe, które powinny skÅ‚onić nas do wizyty u lekarza. – Nie powinniÅ›my lekceważyć przede wszystkim tak zwanych pajÄ…czków, czyli widocznych pod skórÄ… rozszerzonych naczyÅ„ wÅ‚osowatych – podkreÅ›la dr n. med. Marek Witkowski ze szpitala Medicover. – Warto też zwrócić uwagÄ™ na inne symptomy, jak na przykÅ‚ad czÄ™ste uczucie „ciężkich” nóg, drÄ™twienie, pieczenie i zmÄ™czenie koÅ„czyn, a także swÄ™dzenie skóry – dodaje. JeÅ›li zauważymy takie objawy, nie zwlekajmy z wizytÄ… u specjalisty. Im szybciej zareagujemy, tym leczenie bÄ™dzie skuteczniejsze.

Jest na to sposób
Rodzaj terapii jest dobierany indywidualnie, a wybór uzależniony jest od tego, z jak zaawansowanym problemem zgÅ‚osimy siÄ™ do lekarza. JednÄ… z najnowszych jest metoda radiofalowa zwana radioablacjÄ…. Można jÄ… stosować zarówno do leczenia żylaków, jak i do zamykania pajÄ…czków oraz drobnych poszerzeÅ„ żylnych na nogach. – W trakcie zabiegu nakÅ‚uwamy żyÅ‚Ä™ odpiszczelowÄ…, nastÄ™pnie wprowadzamy do niej specjalnÄ… sondÄ™ i pod kontrolÄ… ultrasonografu koagulujemy jÄ…, czyli doprowadzamy do jej zamkniÄ™cia pod wpÅ‚ywem oddziaÅ‚ywania wysokiej temperatury. CaÅ‚a procedura trwa zaledwie kilkanaÅ›cie minut i jest wykonywana w znieczuleniu – tÅ‚umaczy prof. Maciej Kielar ze szpitala Medicover. W leczeniu żylaków (zwÅ‚aszcza tych wiÄ™kszych rozmiarów) jest także wykorzystywana laseroterapia, w ramach której żyÅ‚Ä™ koaguluje siÄ™ naÅ›wietlajÄ…c jej Å›ciany Å›wiatÅ‚em lasera od wewnÄ…trz.
Jako metodÄ™ leczenia poszerzeÅ„ żylnych lub uzupeÅ‚niajÄ…cÄ… po radioablacji czy laseroterapii lekarz może również zalecić skleroterapiÄ™. – Ten zabieg polega na podaniu do wnÄ™trza niewydolnych gaÅ‚Ä™zi żylnych leku, którego celem jest kontrolowane zniszczenie naczynia i doprowadzenie do jego zwłóknienia lub caÅ‚kowitej degeneracji – wyjaÅ›nia dr n. med. Marek Witkowski ze szpitala Medicover. Proces leczenia czÄ™sto wspomaga siÄ™ też poprzez stosowanie odpowiednich leków – w formie maÅ›ci lub żelu do smarowania albo doustnych tabletek lub kropli. Åšrodki farmakologiczne wzmacniajÄ… i uszczelniajÄ… Å›ciany naczyÅ„ krwionoÅ›nych oraz dziaÅ‚ajÄ… przeciwzapalnie, dziÄ™ki czemu można zmniejszyć nasilenie objawów i spowolnić rozwój choroby. Pomocne mogÄ… być także specjalne rajstopy przeciwżylakowe i bandaże elastyczne.

Według statystyk na żylaki nóg i przewlekłą niewydolność żylną cierpi co drugi z nas. Na szczęście z tym problemem można sobie poradzić poddając się odpowiedniemu zabiegowi leczniczemu. Nie trzeba się tego obawiać, bo nowoczesne metody są bardzo skuteczne, a w dodatku pozwalają uniknąć bólu oraz szpecących blizn.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Jak się spakować do porodu
Fizyko Terapia

Wersja do druku