Pierwsza wizyta u lekarza czy fizjoterapeuty często jest dla pacjentów stresująca. Zupełnie niepotrzebnie – specjalista pomaga, radzi i wyjaśnia wątpliwości. Przed spotkaniem warto jednak odpowiednio się przygotować. Sprawdź, jak wygląda pierwsze spotkanie ze specjalistą.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – co warto ze sobą zabrać?

Jeśli wykonałeś wcześniej badania obrazowe i dysponujesz wynikiem ultrasonografii (USG), tomografii komputerowej (TK), rezonansu magnetycznego (MRI) lub zdjęciem rentgenowskim (RTG) – weź je ze sobą. Pomoże to w postawieniu prawidłowej diagnozy i zaplanowaniu terapii.
Ubierz się wygodnie lub weź ze sobą strój sportowy na przebranie. Podczas wizyty fizjoterapeuta często prosi pacjentów o wykonanie konkretnych ruchów lub wykonuje je na pacjencie. Ubrania, które nie będą krępowały ruchu znacznie ułatwią współpracę obu stronom.

 
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – etapy wizyty

Pierwszą wizytę u terapeuty podzielić można na dwa etapy – badanie podmiotowe i przedmiotowe.

Badanie podmiotowe – rozmowa z pacjentem

Pierwszym elementem spotkania z fizjoterapeutą jest wywiad z pacjentem, czyli badanie podmiotowe. Dzięki tej rozmowie specjalista ma możliwość poznać jego dolegliwości i objawy, historię choroby, przebieg dotychczasowego leczenia, sprawdza, gdzie zlokalizowany jest problem, jaki ma charakter i jaki jest stopień ich nasilenia.
Na tym etapie fizjoterapeuta może zapytać o przebyte wcześniej kontuzje, operacje, choroby współistniejące, rodzaj wykonywanej pracy (siedząca/fizyczna), a także styl życia. Aby terapia mogła być maksymalnie skuteczna – udzielaj szczerych odpowiedzi – to pomoże dobrać odpowiednie działania, ćwiczenia i zabiegi.

Badanie przedmiotowe – funkcjonalne

Drugim etapem spotkania jest konsultacja fizjoterapeutyczna, podczas której fizjoterapeuta ocenia postawę ciała i lokalizuje odstępstwa od normy w fizjologicznych krzywiznach kręgosłupa. Sprawdza odruchy, czucie głębokie i powierzchniowe, zakres ruchomości. Ponadto, specjalista ocenia długość kończyn, siłę mięśniową i definiuje czynniki, które mogą przyczyniać się do powstawania nieprzyjemnych dolegliwości. W trakcie konsultacji może wykonywać testy funkcjonalne, które umożliwiają lokalizację bólu. Badania funkcjonalne kończą się wstępną diagnozą. Jeśli nie dysponujesz badaniami obrazowymi – specjalista może poprosić Cię o ich wykonanie.
Zazwyczaj już na pierwszej wizycie fizjoterapeuta może rozpocząć terapię wstępną. W zależności od potrzeb pacjenta i wyników diagnozy, specjalista zaproponuje Ci najdogodniejszą formę terapii.
W KFZ Fizjoterapia Kraków oferowana jest m.in:
  • Terapia manualna, czyli odpowiedni ucisk tkanek miękkich,
  • Kinesiotaping – plastrowanie dynamiczne, czyli oklejanie ciała specjalistycznymi taśmami,
  • Kinezyterapia – gimnastyka i masaż leczniczy,
  • Suche igłowanie – nakłucie punktów spustowych w mięśniu lub napiętego pasma mięśniowego za pomocą sterylnych, jednorazowych igieł,
  • Terapia falą uderzeniową, czyli impulsami mechanicznymi o średniej mocy i dużej częstotliwości i średniej mocy, aplikowanymi specjalną głowicą,
  • Fizykoterapia (w tym: ultradźwięki, jonoforeza, fonoforeza, prądy Kotza i Tens, galwanizacja etc.),
  • Masaże.

Nie bój się pytać

Jeśli masz jakiekolwiek pytania – zadaj je. Fizjoterapeuta z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości, wyjaśni przebieg leczenia oraz przedstawi plan terapii. Jeśli chcesz rozpocząć walkę z bólem mięśni, kręgosłupa, barków i innych części ciała – sprawdź ofertę Krakowskiej Fabryki Zdrowia – Centrum Profesjonalnej Fizjoterapii.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku