Ekologia to nie tylko segregacja odpadów, zbieranie baterii czy używanie energooszczędnych żarówek. Wypad na zakupy też może być eko: przyjazny naturze, ekonomiczny i zgodny z dzisiejszym trendem, aby dbać o środowisko.


Krok 1: Zrób listę zakupów

Zanim wybierzesz się na zakupy, zrób dokładną listę potrzebnych Ci rzeczy, aby później nie wracać do supermarketu po pojedyncze artykuły. Dzięki temu zmniejszysz zużycie energii oraz koszty związane z twoim przejazdem. To także dobry sposób, aby uniknąć kupowania za dużej ilości jedzenia. Wyrzucanie żywności to nie tylko strata pieniędzy, ale i energii zużytej na jej wyprodukowanie, przygotowanie i często zapakowanie.

Krok 2: Nie gromadź zapasów
Robienie zapasów powoduje, że produkty mogÄ… stracić ważność i trafić do kosza. Nie ulegaj wyprzedażom i promocjom. W artykuÅ‚y żywnoÅ›ciowe, które kupujesz na bieżąco, lepiej zaopatrywać siÄ™ w maÅ‚ych osiedlowych sklepach lub na targowiskach. Owoce i warzywa najlepiej kupować z ekologicznych upraw, miÄ™so i jaja od znajomego rolnika, a chleb piec w domu – w koÅ„cu nic nie smakuje tak dobrze, jak domowe wypieki!

Krok 3: Podziel siÄ™
Niektóre rzeczy możesz kupować na spółkę z sąsiadami, np. kosiarkę do trawy czy narzędzia ogrodnicze. Jeśli mieszkasz z przyjaciółmi, zainwestujcie we wspólną pralkę i zmywarkę. Dzięki temu oszczędzacie energię, a w waszych portfelach zostaje parę dodatkowych złotych.

Krok 4: Myśl globalnie, działaj lokalnie
Postaraj się kupować lokalne artykuły, które nie wymagały dalekiego transportu. W ten sposób oszczędzasz energię potrzebną do przewiezienia ich z zagranicy lub z odległych regionów kraju i masz wpływ na redukcję emisji szkodliwych gazów cieplarnianych powstających w czasie transportu. Jeśli posiadasz mały ogródek, pomyśl nad samodzielną uprawą niektórych warzyw czy ziół. W okresie sezonowym nie kupuj mrożonek warzywnych i owocowych. Zaoszczędzisz energię przeznaczoną na ich przeróbkę, transport oraz przechowywanie. Ponadto świeże produkty są zdrowsze niż mrożone.

Krok 5: Wybieraj „dobre” opakowania
Nie kupuj produktów w zbÄ™dnych opakowaniach. Plastikowe tacki dodawane do ciastek lub owoców albo tekturowe opakowania, w których umieszcza siÄ™ tubkÄ™ z pastÄ… do zÄ™bów, sÄ… – wbrew pozorom – bardzo energochÅ‚onne, bo ich wyprodukowanie oraz sam proces pakowania wymaga sporych nakÅ‚adów energii. Dlatego zamiast soków czy napojów w kartonach, lepiej kupować te w szklanych butelkach, nadajÄ…cych siÄ™ do ponownego wykorzystania. Wybieraj opakowania, które powstaÅ‚y z wykorzystania surowców wtórnych.

Krok 6: Kupuj sprzęt A+++
W ekologii jakość również ma swojÄ… cenÄ™. Produkty wysokiej klasy sÄ… co prawda droższe, ale za to dÅ‚użej nam sÅ‚użą i tym samym pozwalajÄ… na wiÄ™kszÄ… oszczÄ™dność. Dlatego warto zainwestować w sprzÄ™t AGD/RTV z etykietÄ… efektywnoÅ›ci energetycznej. Dotyczy ona domowych urzÄ…dzeÅ„ AGD/RTV i zawiera informacje o: iloÅ›ci zużywanej wody i energii przez dane urzÄ…dzenie, jego wydajnoÅ›ci i pojemnoÅ›ci. DziÄ™ki temu możesz wybrać sprzÄ™t, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom oraz jest energooszczÄ™dny. Klasa efektywnoÅ›ci energetycznej oznaczana jest w skali od A+++ do D lub od A do G. Najbardziej efektywne sÄ… urzÄ…dzenia w klasie A+++, a najmniej –  D lub G. KlasÄ™ efektywnoÅ›ci energetycznej oblicza siÄ™ w ten sam sposób dla wszystkich modeli urzÄ…dzeÅ„ tego samego typu. DziÄ™ki temu Å‚atwo możesz porównać kilka pralek czy zmywarek o tej samej Å‚adownoÅ›ci.

Krok 7: Zorganizuj przydomowe targi

Zamiast wyrzucać ubrania, których już nie nosisz, czy przedmioty, których już nie używasz, przekaż je fundacjom, domom dziecka, oÅ›rodkom pomocy spoÅ‚ecznej, czy osiedlowym Å›wietlicom. Równie dobrze możesz zorganizować przydomowe targi, polegajÄ…ce na wzajemnej wymianie.  Wystaw zabawki, które twoje dzieci już dawno rzuciÅ‚y w kÄ…t albo nietrafione prezenty od dalekich kuzynów. JeÅ›li wymienisz je na inne sprzÄ™ty, unikniesz kupowania nowych, a ponadto ochronisz Å›rodowisko, nie generujÄ…c odpadów, których obróbka i wywóz dużo kosztujÄ… i wymagajÄ… ogromnych nakÅ‚adów energii.

ArtykuÅ‚ powstaÅ‚ we współpracy z RenatÄ… StÄ™pieÅ„ – ekspertem Rady Programowej Akademii Misia Haribo, specjalistkÄ… ds. zrównoważonego rozwoju w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.
Akademia Misia Haribo – ogólnopolski program edukacyjno-spoÅ‚eczny dla przedszkoli i szkół. PowstaÅ‚ z myÅ›lÄ… o dzieciach, ale też o rodzicach i wychowawcach, którzy chcÄ… rozwiać wszelkie wÄ…tpliwoÅ›ci zwiÄ…zane z nauczaniem i wychowaniem najmÅ‚odszych. Celem realizowanego od 2007 roku projektu jest edukacja poprzez zabawÄ™. Priorytetem tegorocznej edycji Akademii Misia Haribo jest budowanie Å›wiadomoÅ›ci ekologicznej u najmÅ‚odszych. W przedszkolach akcja przebiega pod hasÅ‚em „OszczÄ™dzamy energiÄ™ z Misiem Haribo”, w szkoÅ‚ach zaÅ› jest to krótkie hasÅ‚o „ZgaÅ› Å›wiatÅ‚o!”. Projekt wspiera Rada Programowa, w skÅ‚ad której wchodzÄ… m.in. psycholodzy, lekarze oraz pedagodzy. Patronem honorowym Akademii Misia Haribo jest Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma jajecznica z boczkiem
Ile kalorii ma drożdzówka
Ile kalorii mają żeberka
Ile kalorii ma chleb żytni
Ile kalorii ma baranina
Latarka jaką wybrać

Wersja do druku