Latarka to praktyczny gadżet, który przydaje się w różnych sytuacjach. Kupując latarkę, warto zastanowić się nad jej różnymi parametrami. Sprawdź, jak wybrać idealny model!

 

  1. Rodzaje latarek

  2. Klasa wodoszczelności latarki

  3. Rodzaj zasilania latarki

  4. Moc światła – jaką latarkę wybrać?

  5. Idealna latarka – inne ważne parametry

Czy wiesz, na jakie aspekty zwrócić uwagę przy wyborze idealnej, odpowiadającej Twoim potrzebom latarki? Jeżeli nie, to poniżej znajdziesz kilka ciekawych wskazówek na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje latarek

Na rynku dostępne są różne rodzaje latarek. Jednym z nich są latarki do codziennego użytku (inaczej latarki EDC). Zazwyczaj są niewielkie i lekkie, dzięki czemu bez problemu zmieszczą się w kieszeni czy torebce. Sprawdzą się podczas wykonywania codziennych czynności w każdym domu lub warsztacie. Kolejnym typem jest latarka czołowa. To świetny wybór dla osób aktywnie uprawiających sport (np. biegacze, rowerzyści). Zwykle są bardzo lekkie, a także wygodne – ze względu na to, że nie wymagają użycia rąk. Ciekawym rodzajem latarki jest model turystyczny/survivalowy, który jest przeznaczony m.in. do górskich wycieczek i wyjazdów pod namiot. Takie modele są najczęściej wodoszczelne i odporne na upadki. Posiadają także funkcje wykrywania lokalizacji i wzywania pomocy. Nadają się do użycia w trudnych warunkach. Różne rodzaje latarek znajdziesz w sklepie internetowym RTV Euro AGD.

Klasa wodoszczelności latarki

Jednym z ważnych parametrów latarek jest wodoodporność. Jej poziom określany jest za pomocą klasy wodoszczelności. Im wyższa klasa wodoszczelności, tym latarka jest bardziej odporna na zachlapania i zanurzenie w wodzie. Wodoszczelność właściwie nie ma znaczenia jeżeli planujesz używać latarki tylko w zamkniętych pomieszczeniach. Jednak jeżeli masz zamiar używać jej w sytuacjach, w których może być narażona na zachlapanie, wodoszczelność będzie miała duże znaczenie.

Rodzaj zasilania latarki

Przy wyborze latarki należy wybrać jej sposób zasilania. Ten wybór jest przede wszystkim kwestią indywidualnych preferencji. Do wyboru masz latarki zasilane za pomocą baterii lub akumulatora. Zaletami baterii są przede wszystkim dostępność i atrakcyjna cena. Jest to jednak rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które używają latarki sporadycznie. Częsta wymiana baterii może być nieco uciążliwa. Dla osób, które bardzo często używają latarek, dobrym wyborem będzie latarka akumulatorowa. Należy jednak pamiętać, że do naładowania takiej latarki potrzebny jest dostęp do energii elektrycznej. Dlatego będzie ona odpowiednia np. dla osób, które pracują w warsztatach. Dodatkowo należy również zaopatrzyć się w odpowiedni model ładowarki.  

Moc światła – jaką latarkę wybrać?

Latarki mogą mieć różną moc światła. Ich moc wyraża się w lumenach (lm). Im więcej lumenów, tym mocniejsze światło daje latarka. Wybór mocy żarówki zależy od tego, do jakich celów będzie ona używana. Najmniejsze latarki kieszonkowe mogą mieć moc o wartości 20-50 lm. Latarki czołowe powinny charakteryzować się mocą 200-300 lm. Z kolei moc latarek turystycznych / survivalowych często sięga nawet powyżej 1000 lm. Należy jednak pamiętać, że dobór żarówki o konkretnej mocy zależy również od potrzeb użytkownika. Niektóre osoby preferują bardzo jasno świecące żarówki, a niektórym może przeszkadzać zbyt silne światło.

Idealna latarka – inne ważne parametry

Wybierając latarkę, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Jednym z nich jest wielkość latarki, która zależy przede wszystkim od jej przeznaczenia. Jeżeli szukasz latarki do codziennego użytku w domu lub takiej, którą będziesz mieć zawsze przy sobie, postaw na model o niewielkich wymiarach. W takich sytuacjach warto również zdecydować się na zakup modelu, który nie będzie zbyt ciężki. Jeżeli planujesz wycieczkę w góry lub wyjazd pod namiot, z pewnością przyda Ci się większa latarka turystyczna. Kupując latarkę, warto również zwrócić uwagę na to, czy jest ona trwała i wytrzymała. Dobra latarka powinna być odporna na uszkodzenia i wykonana z solidnych materiałów. Powinna mieć również wysokiej jakości obudowę. Dzięki temu będzie Ci służyła przez lata. Jeżeli często wyjeżdżasz np. w góry, na pewno przyda Ci się model o wysokiej klasie wodoszczelności. Ważne jest także to, aby wybrana latarka była wygodna i poręczna. Korzystanie z takiego modelu będzie zdecydowanie przyjemniejsze. Kolejnym ważnym parametrem jest źródło światła. Na szczęście nie musisz zbyt długo się nad tym zastanawiać - obecnie większość latarek jest wyposażona w wysokiej jakości diody LED.  Są one bardzo wydajne oraz ekonomiczne. Możesz wybrać latarkę, która daje światło o ciepłej lub zimnej barwie. Jeżeli planujesz zakup latarki, zajrzyj do sklepów internetowych, gdzie kupisz najlepsze modele w atrakcyjnych cenach (https://www.euro.com.pl/latarki.bhtml).

Wybierając latarkę, warto zwrócić uwagę na wiele różnych parametrów. Bardzo ważne jest to, aby wybierać wysokiej jakości modele od sprawdzonych producentów. Takie latarki będą służyły Ci przez lata!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku