Najnowsze badania potwierdzajÄ…, że „wystajÄ…ce zÄ™by” u dziecka zwiÄ™kszajÄ… jego szansÄ™ na bycie ofiarÄ… przeÅ›ladowaÅ„ przez rówieÅ›ników oraz majÄ… wpÅ‚yw na samoocenÄ™ dziecka. Badania przeprowadzone na grupie uczniów w Wielkiej Brytanii i opublikowane w naukowych pismach ortodontycznych miaÅ‚y na celu sprawdzenie czy istnieje zwiÄ…zek pomiÄ™dzy byciem ofiarÄ… znÄ™cania siÄ™ a posiadanymi wadami zgryzu.
Wyniki wyraźnie pokazaÅ‚y, że taki zwiÄ…zek istnieje – 13 % badanych uczniów, którzy potrzebowali leczenia ortodontycznego byÅ‚o częściej tyranizowanych niż dzieci z prostymi zÄ™bami – podaje portal Dentistry.co.uk.

Pomóż dziecku być bardziej pewnym siebie

Nieleczone wady zgryzu majÄ… negatywny wpÅ‚yw na poczucie wÅ‚asnej wartość oraz pewność siebie dziecka. Badania brytyjskich naukowców pokazaÅ‚y, że dzieci z krzywymi zÄ™bami sÄ… bardziej nieÅ›miaÅ‚e, trudniej nawiÄ…zujÄ… kontakty z rówieÅ›nikami oraz sÄ… mniej aktywne – czytamy w raporcie portalu Dentistry.co.uk. Takie zachowanie może mieć wpÅ‚yw na kontakty spoÅ‚eczne dziecka, jak i na jego wyniki w nauce oraz może powodować problemy w zdobywaniu umiejÄ™tnoÅ›ci potrzebnych w przyszÅ‚oÅ›ci.

– Wada zgryzu jest zarówno problemem medycznym, który dziÅ› możemy skorygować, jest również problemem psychologicznym. KÅ‚opoty z uzÄ™bieniem mogÄ… być przyczynÄ… zaczepek ze strony rówieÅ›ników, szykan i tzw. bullyingu. Także wady wymowy, które pojawiajÄ… siÄ™ u dzieci z problemami ze zgryzem sprawiajÄ…, że sÄ… one piÄ™tnowane. DÅ‚ugotrwaÅ‚e podleganie tego typu presji może stać siÄ™ przyczynÄ… poważnych schorzeÅ„ od bólu gÅ‚owy, przez mdÅ‚oÅ›ci i zaburzenia żoÅ‚Ä…dkowe. W przypadku dzieci szczególnie wrażliwych skoÅ„czyć siÄ™ to może depresjÄ… – mówi lek. stom. Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie.

Jak rozwiązać problem?
RozwiÄ…zaniem w tym przypadku staje siÄ™ leczenie ortodontyczne dziecka. Te można rozpocząć już u 7-latka, a skierować może na nie zwykÅ‚y pediatra. Z myÅ›lÄ… o najmÅ‚odszych w gabinetach dostÄ™pne sÄ… dyskretne aparaty ortodontyczne lub wrÄ™cz przeciwnie – zabawne z kolorowymi gumkami, podkreÅ›lajÄ…c gadżeciarski charakter aparatu. W ten sposób dentyÅ›ci chcÄ… uchronić dzieci przed wyÅ›miewaniem ich, tym razem z powodu aparatu.

- Noszenie aparatu również może być dla dziecka traumÄ…. Metalowe zamki czÄ™sto zwracajÄ… uwagÄ™ kolegów, dlatego też dzisiejsza ortodoncja proponuje najmÅ‚odszym aparaty, których widoczność ogranicza siÄ™ do absolutnego minimum. To jednak pozwala rozwiÄ…zać bardzo poważne problemy zdrowotne m.in. dysfunkcjÄ™ jÄ™zyka, stale otwartÄ… buziÄ™, przedwczesnÄ… utratÄ™ zÄ™bów mlecznych czy nieprawidÅ‚owe uszeregowanie zÄ™bów – wyjaÅ›nia dr Wilisowski.

Leczenie ortodontyczne dziecka można zacząć już w wieku 7 lat. Pozwoli ono nie tylko wyeliminować wadÄ™ zgryzu i postÄ™pujÄ…ce zniszczenia w jamie ustnej, ale także uchroni dziecko od wady wymowy, która czÄ™sto towarzyszy kÅ‚opotom z zÄ™bami. – W szkoÅ‚ach czÄ™sto wyÅ›miewa siÄ™ dzieci sepleniÄ…ce, niepotrafiÄ…ce wymawiać zgÅ‚osek, mówiÄ…ce niewyraźnie, w wielu przypadkach przyczynÄ… tego sÄ… wÅ‚aÅ›nie problemy ze zgryzem. Tzw. zgryz otwarty leczy siÄ™ dzisiaj ruchomym aparatem ortodontycznym z zapora dla jÄ™zyka – wyjaÅ›nia dentysta.

Rozpoczynamy leczenie
Zanim jednak zdecydujemy się na leczenie ortodontyczne konieczne jest wyleczenie zębów dziecka i uzupełnienie wszystkich ubytków oraz dokładne oczyszczenie zębów z osadu i kamienia nazębnego. Samo zakładanie aparatu polega na tym, że do każdego zęba przykleja się, tzw. zamki, pod które zakłada się gumki (ligatury) a całość łączy się drutem. Drut ten przy każdej comiesięcznej wizycie jest odpowiednio naciągany. Do wyboru są różne rodzaje aparatów ortodontycznych.

Oprócz klasycznych aparatów z zamkami metalowymi istniejÄ… aparaty caÅ‚kowicie niewidoczne, lub maÅ‚o widoczne tzw. aparaty estetyczne, krysztaÅ‚owe i porcelanowe, które mogÄ… mieć zastosowanie do leczenia prawie każdej wady zgryzu.  W gabinetach dostÄ™pne sÄ… także niewidoczne aparaty Clear Aligner, które majÄ… postać przeźroczystej szyny. Wykorzystuje siÄ™ je do leczenia niewielkich wad zgryzu i tzw. diastem, czyli przerw miÄ™dzy zÄ™bami, powodujÄ…cych seplenienie.

- Za pomocÄ… aparatu ortodontycznego można skorygować nawet poważne wady zgryzu. I choć leczenie jest zwykle dÅ‚ugie, przynosi zdumiewajÄ…ce efekty estetyczne. Najważniejszy jest jednak efekt medyczny. Krzywe zÄ™by sÄ… bowiem bardziej narażone na próchnicÄ™ i choroby przyzÄ™bia. Z kolei nieprawidÅ‚owo ustawione zÄ™by powodujÄ… Å›cieranie siÄ™ szkliwa, a także nie peÅ‚niÄ… wÅ‚aÅ›ciwie swojej funkcji – rozdrabniania pokarmu, a to zaburza pracÄ™ przewodu pokarmowego. MogÄ… także powodować zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych – tÅ‚umaczy dentysta.

Samo leczenie ortodontyczne speÅ‚nia także ważnÄ… rolÄ™ psychologicznÄ…. – Mali pacjenci, którzy czÄ™sto poddajÄ… siÄ™ leczeniu ortodontycznemu, po roku dwóch latach kuracji odzyskujÄ… czÄ™sto pewność siebie, poprawia siÄ™ jakość mówienia, wzrasta także Å›wiadomość dbania o zdrowie jamy ustnej – podsumowuje dr Wilisowski.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Wada zgryzu a wyglÄ…d twarzy
Jak uniknąć bólu u stomatologa

Wersja do druku