Wady zgryzu to problem, z którym boryka się duża liczba pacjentów stomatologicznych. Dla wielu spośród nich nieprawidłowo ustawione zęby są przyczyną szeregu komplikacji zdrowotnych oraz powodem ogromnych kompleksów. Całe szczęście, współczesna stomatologia oferuje szereg skutecznych i bezpiecznych metod, pozwalających na uzyskanie prawidłowego zgryzu.

Jak rozpoznać wadę zgryzu?

Zęby mogą znacznie różnić się u poszczególnych osób – rozmiarem, kolorem, kształtem, ustawieniem. Co więcej, odcisk szczęki jest jednym z najpewniejszych sposobów na poznanie tożsamości człowieka. Pomimo tego, że różnice w uzębieniu są czymś zupełnie naturalnym, nie powinny one wykraczać poza przyjęte reguły. Stosunek górnego łuku zębowego do dolnego musi spełniać szereg norm, aby uznać go za prawidłowy.

Oto cechy, które wyróżniają właściwy zgryz:

 • symetryczne, półkoliste łuki zębowe;
 • zęby górne i dolne stykające się powierzchniami bocznymi;
 • górne łuk zębowy nieco większy od dolnego;
 • zęby górne ustawione przy zwarciu przed zębami dolnymi (górne siekacze powinny pokrywać dolne w około 30%).

Niespełnianie jednego z powyższych warunków świadczy o tym, że zgryz nie funkcjonuje prawidłowo. Zachodzi wówczas podejrzenie, że u pacjenta występuje jedna z poniższych wad zgryzu:

 • Stłoczenie zębów – mówimy o nim, kiedy ilość miejsca w łuku zębowym nie odpowiada ilości i rozmiarom zębów. Zęby, które nie mieszczą się w łuku, wyrastają pod nieprawidłowym kątem, w niewłaściwych miejscach, zachodzą na inne zęby.
 • Przodozgryz – szczęka jest znacznie większa od żuchwy, przez co zęby górne zdecydowanie wystają przed zębami dolnymi. Charakterystycznym objawem przodozgryzu jest cofnięta bródka.
 • Tyłozgryz – w tej wadzie żuchwa wysuwa się przed szczękę, a dolne zęby zakrywają górne. Pacjenci z tyłozgryzem charakteryzują się wysuniętą żuchwą i powiększoną bródką.
 • Zgryz krzyżowy – wada, która objawia się zachodzeniem zębów dolnych na górne (w całym łuku lub wybranych jego odcinkach).
 • Zgryz otwarty – zęby nie stykają się ze sobą podczas zaciśnięcia szczęki i powstaje między nimi przerwa.
 • Zgryz głęboki – górne zęby zbyt mocno zachodzą na dolne, przy zaawansowanej wadzie mogą dotykać nawet błony śluzowej, wyściełającej przedsionek jamy ustnej.

Jeżeli nie jesteś pewien, jaka jest Twoja wada zgryzu (i jakiego leczenia wymaga) – zgłoś się do zaufanego gabinetu stomatologicznego! W Wójcik Dental Clinic zaopiekuje się Tobą sztab doświadczonych specjalistów – od protetyka przez ortodontę i implantologa. Wspólnie wypracujemy najlepszą metodę na przywrócenie Ci pełni uśmiechu!

Leczenie wady zgryzu – stomatologia zachowawcza

U pacjenta z wadą zgryzu w pierwszej kolejności wyleczyć należy próchnicę oraz zmiany zapalne w jamie ustnej – oczywiście o ile zostaną one stwierdzone podczas przeglądu uzębienia.

Niestety, próchnica jest jednym z najczęściej spotykanych powikłań nieprawidłowego zgryzu. Ubytki występują u niemalże wszystkich pacjentów, co spowodowane jest m.in. utrudnioną higieną jamy ustnej. Dopiero po wyleczeniu wszystkich zmian próchniczych możliwe jest realizowanie dalszych etapów leczenia, dlatego nie warto z nim zwlekać!

Ortodonta w leczeniu wad zgryzu

Podstawowym narzędziem w leczeniu nieprawidłowego ustawienia zębów jest oczywiście aparat ortodontyczny, który dobierany i zakładany jest przez stomatologa-ortodontę, po zapoznaniu się z chorobą pacjenta, jego oczekiwaniami oraz preferencjami.

Czas noszenia aparatu ortodontycznego uzależniony jest od rodzaju i zaawansowania wady, zwykle wynosi od 6 miesięcy do 2 lat.

Ortodonta, w porozumieniu z pacjentem, może zaproponować leczenie przy użyciu aparatu ruchomego (wyjmowanego), stałego lub z wykorzystaniem estetycznych, przezroczystych nakładek.

Kropka nad i – licówki i implanty

Po zakończeniu leczenia ortodontycznego i prawidłowym ustawieniu zębów względem siebie, pacjent wraz z protetykiem i lekarzem stomatologii estetycznej może pracować nad zwiększeniem estetyki swojego uśmiechu. W jaki sposób? Oto najczęściej wybierane opcje:

 • Odbudowa kształtu zębów – wady zgryzu często powodują ścieranie się zębów, przez co konieczna jest ich odbudowa przy pomocy kompozytu lub licówek.
 • Implanty zębów – po zdjęciu aparatu możliwe jest wstawienie implantów w miejsce usuniętych zębów (czasem lekarz podejmuje decyzję o wstawieniu implantu jeszcze w trakcie leczenia ortodontycznego).
 • Wybielanie zębów – rozjaśnienie koloru zębów dopełnia efekt uzyskany podczas leczenia i znacznie poprawia estetykę uśmiechu.

Kompleksowa terapia, łącząca protetykę, stomatologię zachowawczą oraz ortodoncje to najlepszy sposób na przywrócenie uśmiechu pacjentom z wadami zgryzu. Współpraca doświadczonych specjalistów z różnych dziedzin stomatologii to gwarancja sukcesu i pełnej satysfakcji z leczenia!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

z?by

Wersja do druku