Lepiej zapobiegać niż leczyć

Wielu z nas boi się dentysty i z pewnością nie bez powodu. Istotne jest tu, że zwykle na fotel trafiamy, gdyż już leczenie jest konieczne, a niekiedy bardzo wymagające i bolesne. W takich sytuacjach nic dziwnego, że nie kojarzymy wizyt z niczym przyjemnym, a raczej są one dla nas bolesną koniecznością. Tutaj pojawia się jednak pytanie, czy możemy takim sytuacjom skutecznie zapobiegać? Okazuje się, że tak.

Jak uniknąć bólu u stomatologa?

W kwestii leczenia naszych zębów powinniśmy kierować się jedną ważną zasadą, do której powszechnie próbują nas przekonać lekarze różnych specjalności, czyli „że lepiej zapobiegać niż leczyć”. Te kilka słów niesie ze sobą ogrom prawdy. Wielu chorobom, w tym również tym związanym z uzębieniem czy próchnicą możemy skutecznie przeciwdziałać. Kluczowe jest jednak stosowanie się do zaleceń i ogólnych zasad związanych z higieną oraz profilaktyką stomatologiczną.

Po pierwsze mycie zębów. Niestety, jak pokazują statystyki nadal wiele osób myje je tylko raz dziennie, podczas gdy dwa to absolutne minimum. Prawda jest jednak taka, że zęby powinny być myte po każdym posiłku. Dodatkowo u niektórych osób wskazane jest również regularne stosowanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. Wysoka higiena może w zdecydowanym stopniu zminimalizować problem próchnicy, jej pojawiania się i rozwoju. Jednak to jeszcze nie wszystko.

Oprócz tego bardzo istotne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, takim jak ewapawlak.com.pl i leczenie pojawiających się ubytków, gdy są jeszcze niewielkie. Takie usuwanie próchnicy będzie z pewnością mniej bolesne i zdecydowanie mniej uciążliwe. Profilaktyka stomatologiczna powinna obejmować przegląd stanu uzębienia co najmniej raz do roku, a przy większych skłonnościach do powstawania próchnicy zaleca się nawet dwa razy do roku.

Co jeszcze obejmuje profilaktyka stomatologiczna?

W czasie regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym możemy również przeprowadzić zabieg usuwania kamienia oraz piaskowania. Dzięki nim będziemy z odpowiednią częstotliwością pozbywać się przynajmniej części czynników powodujących próchnicę. Wiele informacji na temat stomatologii zachowawczej możemy uzyskać u profesjonalnego dentysty, ewapawlak.com.pl

Na stan naszego uzębienia wpływ ma wiele czynników. U kobiet ciąża i okres karmienia piersią mogą bardzo silnie oddziaływać na to jak wygląda uzębienie. Zaniedbanie leczenia i odkładanie go w czasie może doprowadzić do postępujących zmian, które w konsekwencji będą prowadzić do konieczności leczenia kanałowego lub nawet usunięcia zęba, a jak wiemy od swoich rodziców ‘o zęby trzeba dbać” i „jak najdłużej mieć swoje zęby”. Absolutnie nie są to frazesy, jednak często musimy się o tym przekonać na własnych doświadczeniach.

Dbaj o zęby i zapomnij o bolesnym leczeniu

Do stomatologa powinniśmy się uczyć chodzić od najmłodszych lat. Dzieci przyzwyczajone do przeglądów i leczenia będą się mniej obawiać wizyt w przyszłości, a co za tym nie będą unikać odpowiedniej profilaktyki i dbania o zęby. Osoby dorosłe, które dawniej silnie zraziły się do tej profesji lekarzy, również powinny zebrać się w sobie i rozpocząć odwiedzanie gabinetu. Warto zauważyć, że dawniej istotnie wizyty nie były przyjemne. Obecnie wiele się zmieniło, nowoczesny sprzęt, możliwość skorzystania ze znieczulenia i często większa empatia ze strony dentysty niż miało to miejsce dawniej. Dzięki temu naprawdę możemy przestać się bać.

A co z profilaktyką jeśli panicznie boimy się wizyt u dentysty?

Przede wszystkim jeśli lęk jest nie do opanowania i nie możemy spokojnie wejść do gabinetu, to powinniśmy poszukać pomocy u psychiatry lub psychologa. Czasem pomaga przepracowanie lęku ze specjalistą, a innym razem konieczne okazuje się wsparcie farmakologiczne. Warto oczywiście na samym początku uprzedzić stomatologa, że bardzo się boimy, powiedzieć jak wygląda sytuacja. Wówczas może on nas uprzedzać co będzie w danym momencie robione, wykonywać poszczególne czynności delikatniej, włączyć dodatkowo muzykę. Wszystkie te pozornie niewielkie elementy mogą sprawić, że poczujemy się pewniej, będziemy mieli większą kontrolę nad sytuacją i będziemy spokojniejsi.

Z pewnością jednak nie powinniśmy całkiem rezygnować z wizyt u dentysty, bo pewnie prędzej czy później i tak trafimy na fotel. Warto znaleźć przyczynę i sposób na złagodzenie swojego lęku. W ten sposób uda nam się skutecznie zadbać o zdrowe uzębienie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku