Do niedawna powszechna była opinia, że łagodnych zmian skórnych lepiej nie ruszać. Zostawienie ich w spokoju miało rzekomo przyczyniać się do ograniczenia ich złośliwości czy zmiany charakteru na chorobowy. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. Pozostawiony na skórze pieprzyk czy jakiekolwiek inne znamię może niemal w każdym momencie życia człowieka zmienić swój charakter. Pacjenci są obecnie coraz bardziej świadomi co do konieczności zgłaszania się na konsultację lekarską z niepokojącymi objawami ze strony zmian skórnych. Nie obawiają się zatem wizyty u specjalisty, wyznając zasadę, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Usuwanie znamion to zabieg powszechny i bezpieczny.

usuwanie znamion

Usuwanie znamion skórnych jest bezbolesne, szybkie i całkowicie bezpieczne. Uważane jest za podstawową metodę profilaktyki rozwoju chorób skóry, przede wszystkim nowotworu złośliwego – czerniaka. Gdy chirurg usuwa zmianę, pozbywa się jej w całości z organizmu pacjenta. Nie ma zatem możliwości, by jakiekolwiek zmienione chorobowo tkanki zostały w skórze i nadal przyczyniały się do rozwoju schorzenia. Dlatego też warto nie zwlekać i zdecydować się na zabieg. Można go wykonać nie tylko ze względów zdrowotnych, ale i czysto kosmetycznych. 

Usuwanie znamion – czy warto?

Zwlekanie z rozpoczęciem leczenia, korzystanie z alternatywnych jego metod może doprowadzić do odroczenia diagnostyki i zwiększenia ryzyka rozwoju choroby. Żaden lekarz nie będzie jednak za wszelką cenę namawiał pacjenta do skorzystania z zabiegu usuwania znamion skórnych, zwłaszcza metodą chirurgiczną. Każdorazowo powinna być to świadoma decyzja pacjenta, podjęta zgodnie z własnym sumieniem i wskazaniami. Lekarz przekazuje bowiem pacjentowi obecną wiedzę medyczną, zostawiając mu jednocześnie odpowiedzialność za podjętą przez siebie decyzję. Z pewnością jednak usuwanie zmian skórnych jest z medycznego punktu widzenia działaniem bardziej preferowanym niż obojętność.

Decyzję o tym, czy warto dane znamię usuwać, a jeśli tak, to jaką metodą, zawsze podejmuje pacjent po konsultacji z lekarzem. Powinien mieć do niego zaufanie i czuć się pod jego opieką bezpiecznie. Taka relacja sprzyja podejmowaniu, częstokroć trudnych, decyzji co do stanu własnego zdrowia. Zdarzają się sytuacje, w których lekarz miewa wątpliwości diagnostyczne co do charakteru danej zmiany skórnej. Niezwłocznie informuje o nich pacjenta i wspólnie podejmują decyzję o możliwości jej usunięcia. Zwykle takie zabiegi prewencyjne wykonuje się przy użyciu skalpela. Nie niszczy on bowiem tkanek, dzięki czemu pobrany wycinek można przekazać do laboratorium w celu wykonania dalszej, pogłębionej diagnostyki.

Profilaktyka czerniaka skóry

Usuwanie znamion zaleca się głównie ze względów zdrowotnych. Jeżeli lekarz ma wątpliwości diagnostyczne, odczuwa niepokój onkologiczny co do charakteru zmiany lub po prostu podejrzewa stan chorobowy, kieruje pacjenta na zabieg chirurgiczny. Ta popularna metoda leczenia znamion jest jednocześnie podstawowym środkiem prewencyjnym w walce z czerniakiem – nowotworem złośliwym skóry. Największe ryzyko jego rozwoju występuje w przypadku zmian atypowych, których dziwny i niecodzienny wygląd jest widoczny gołym okiem. Zwykle niepokojące objawy ze strony znamienia jako pierwsi dostrzegają sami pacjenci.

W procesie samokontroli i skrupulatnej obserwacji własnych znamion warto wykorzystać kryteria ABCDE rozwoju czerniaka. Pozwolą one nam stwierdzić, czy znamię jest asymetryczne A), ma nieregularne, poszarpane brzegi (B), niejednolity i niecodzienny kolor (C), jest duże (D) i ciągle rośnie, ewoluuje (E). W przypadku zauważenia przynajmniej jednej z wymienionych cech atypowych należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty. Diagnostykę dermatologiczną wykonuje nie tylko dermatolog, ale również chirurg, który specjalizuje się w estetyce znamion. Dodatkowo, jeżeli zmiana skórna krwawi, swędzi, boli, wrzodzieje lub łuszczy się, pomoc specjalisty także jest niezbędna. Odpowiednie badania i szybka diagnostyka pozwalają na ograniczenie do minimum ryzyka rozwoju niebezpiecznych chorób. Warto bowiem pamiętać, że choć czerniak początkowo dotyczy jedynie powłok skórnych, z czasem może przejąć kontrolę nad funkcjonowaniem i współpracą wszystkich organów wewnętrznych.

Lokalizacja placówek usuwających znamiona

Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło – usuwanie znamion Katowice –, otrzymamy w informacji zwrotnej bogatą bazę placówek, w których możemy zdecydować się na wykonanie tego zabiegu. Jak jednak wybrać tę najlepszą i najbezpieczniejszą? Przy wyborze warto kierować się nie tylko opiniami znajomych czy rodziny. Każdy pacjent ma bowiem indywidualne wymagania i preferencje, co do których spełnienia różnorodne placówki mają różne możliwości. Najlepiej samemu przekonać się o tym, gdzie uzyskamy najlepszą opiekę.

Konsultując się z lekarzami pracującymi w Centrum Medycznym Galmedic, pacjent zyskuje gwarancję profesjonalnego podejścia i specjalistycznej opieki na każdym etapie leczenia. Począwszy od pierwszej wizyty kwalifikacyjnej, poprzez ewentualne badania, aż po dzień wykonania zabiegu znajduje się on pod opieką lekarza chirurga i przedstawicieli personelu pielęgniarskiego. Niezwykle istotna jest atmosfera komfortu i dyskrecji, która zapewnia pacjentowi bezpieczeństwo podczas zabiegu. Dzięki wykorzystywanym narzędziom i aparaturze najwyższej jakości kuracjusz może pozbyć się niechcianych pieprzyków szybko, bezboleśnie i skutecznie. Najczęściej stosowany zabieg chirurgicznego usuwania znamion zapewnia najmniejsze ryzyko nawrotów i powikłań.

Chirurgiczne usuwanie znamion – zabieg

Operatorem podczas zabiegu chirurgicznego usuwania znamion skórnych jest lekarz chirurg. Zanim jednak dotknie on skóry pacjenta skalpelem, musi przygotować pole operacyjne. Oznacza to, że kolejno znieczula on miejscowo pacjenta oraz oczyszcza i dezynfekuje jego skórę. Często rysuje ponadto markerem linie pomocnicze na powierzchni ciała pacjenta, co pomaga mu zaplanować ruch dłoni podczas zabiegu. Operator wykorzystuje własne doświadczenie i umiejętności, by cięcie poprowadzić w sposób jak najbardziej precyzyjny i naturalny. Tnąc skórę zgodnie z jej naturalnymi liniami kosmetycznymi, w znaczny sposób wpływa on na ograniczenie widoczności późniejszej blizny. Posługuje się skalpelem w sposób podobny do tego, którym działa specjalista medycyny estetycznej.

Nacięcie, które chirurg wykonuje na powierzchni ciała pacjenta, jest niewielkie. Zwykle nie przekracza kilku milimetrów. Operator okala całą wycinaną zmianę skórną wraz z dwumilimetrowym marginesem zdrowych tkanek. Niezmienioną chorobowo skórę pobiera on w celu przekazania wycinka do badań laboratoryjnych (histopatologii). Następnie powstałą ranę zaszywa przy użyciu nici chirurgicznych. Dopiero po ich ściągnięciu pacjent zauważa niewielką bliznę. Na ranę zakłada się jałowy opatrunek, by zapobiec możliwym zakażeniom i uszkodzeniom powierzchniowym skóry.

Cena zabiegu

Cena leczenia znamion skórnych uzależniona jest przede wszystkim od określonej metody. Jeżeli chodzi o chirurgiczne usuwanie zmian powstałych na skórze pacjenta, najtańsza operacja kosztuje 500 złotych. Możliwe jest jednak usunięcie nawet kilku znamion podczas jednego zabiegu. Jest to opcja płatna dodatkowo, ustalana indywidualnie z lekarzem. Musi on bowiem ocenić nie tylko rozmiar wycinanych znamion, ale również ich rodzaj, rozległość oraz lokalizację. Koszt usunięcia znamienia wzrasta również wtedy, gdy pacjent życzy sobie skorzystać z niektórych udogodnień, np. rozpuszczalnych nici chirurgicznych, czy dodatkowych konsultacji lekarskich.

Rekonwalescencja a powikłania

Każdy pacjent Centrum Medycznego Galmedic tuż po zakończeniu zabiegu otrzymuje od lekarza wskazania dotyczące postępowania podczas rekonwalescencji. Wśród nich znajdują się zalecenia powstrzymania się od kąpieli, wizyt w saunach i basenach oraz ekspozycji skóry na promieniowanie UV. Pacjent nie powinien ponadto obciążać operowanego obszaru. Niedopuszczalne jest naciąganie, pocieranie i drapanie skóry w miejscu występowania rany i jej najbliższej okolicy.

Istotna jest również odpowiednia dbałość o stan i higienę rany. Konieczna jest codzienna zmiana opatrunku, połączona z dezynfekcją rany i jej oględzinami. Do pielęgnacji warto użyć środków dezynfekcyjnych, dostępnych w aptece bez recepty. Po przemyciu rany pacjent powinien założyć na nią jałowy opatrunek, dbając o aseptyczne warunki podczas całego zabiegu.

Niestosowanie się do zaleceń lekarskich i brak odpowiedniej dbałości o higienę po operacji może przyczynić się do występowania powikłań. Wśród nich najczęściej wymienia się nadmierny ból  i zaczerwienienie rany. Czasami pacjenci skarżą się na krwawienie i symptomy rozejścia się rany. W każdym przypadku należy zgłosić się do lekarza. Również jeżeli pacjent zauważa w miejscu rany nadmierny przerost blizny oraz owrzodzenie. W przypadku niektórych chorych z powikłaniami konieczna może okazać się ponowna operacja.


 


usuwanie znamion

Najczęściej zadawane pytania


Czy usuwanie znamion jest bolesne?

Znamiona są zwykle niewielkie, w związku z czym chirurg stosuje do ich usuwania znieczulenie miejscowe. Wszystko co poczujemy to ukłucie w czasie podawania tegoż znieczulenia. Później samo usunięcie zmiany skórnej będzie bezbolesne, nic nie poczujemy. No chyba że zaliczyć tu lekkie naciąganie skóry w czasie zakładania szwów.

Gdzie wykonuje się usuwanie znamion?

Jest to bardzo prosty zabieg ambulatoryjny. Rejestrujemy się w tym celu do poradni chirurgicznej i w gabinecie zabiegowym, znamiona są sprawnie usuwane. Zwykle nie ma przeciwwskazań żeby usunąć więcej jak jedno znamię na jednej wizycie.

Jak dużo czasu trzeba spędzić w gabinecie chirurga?

Musimy ułożyć się na stole zabiegowym i odkryć część ciała, na której znajdują się znamiona. Skóra zostanie odkażona i znieczulona, a następnie chirurg sprawnie w maksymalnie kilka minut usunie znamiona i umieści je w specjalnych pojemnikach. Zwykle taka wizyta zajmuje więc 15-20 minut.

Czy każdy usunięty pieprzyk jest badany?

Usuwanie znamion nie jest kwestią estetyczną, a profilaktyką groźnych chorób, w szczególności raka skóry, czerniaka, który wyróżnia się wysoką złośliwością. Pozbywamy się więc przede wszystkim tych pieprzyków, które wzbudzają niepokój - mają nieregularny kształt, kolor, dookoła widoczny jest stan zapalny czy tez znajdują się w miejscach stale narażonych na podrażnienia. Takie znamiona zawsze muszą przejść badanie histopatologiczne. Dlatego chirurg po ich usunięciu umieszcza je w specjalnych pojemnikach, opisuje i wysyła do badania. Na wynik czeka się zwykle około 2 tygodni.

Czy znamiona można usunąć na NFZ?

Tak można. Zwykle zaleca się wizytę u dermatologa, który oceni znamiona. Jednak niezależnie od jego opinii możemy poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie do chirurga, gdzie z powodzeniem usuniemy niepokojące nas znamiona. Taką profilaktykę zaleca się wszystkim, którzy mają na ciele nietypowe znamiona, jak również osobom, które miały w rodzinie przypadki nowotworów skóry, gdyż mogą one być silniej narażone.


Podobne artykuły:

znamiona
Usuwanie znamion

Wersja do druku