Bezpieczne usuwanie znamion skórnych wcale nie musi być drogie. Warto zastanowić się nad tym, za co dokładnie pacjent płaci i czego oczekuje od lekarza. Gdy zauważa on na swoim ciele niepokojące zmiany, powinien niezwłocznie zgłosić się do specjalisty, który określi możliwe ścieżki leczenia. Jeżeli zwleka on z decyzją, czas może zdecydowanie działać na jego niekorzyść. Znamię skórne może nawet stać się nieoperacyjne, co uniemożliwi jego skuteczne usunięcie.


Przeprowadzone na czas usuwanie znamion skórnych uważane jest za najskuteczniejszą formę profilaktyki rozwoju chorób skóry, w tym również nowotworu złośliwego (czerniaka). Każdy pacjent zauważa na swojej skórze od kilku do kilkudziesięciu przebarwień, których wygląd zwykle nie wzbudza niepokoju czy wątpliwości. Pieprzyk, brodawka, kaszak, ropień, a nawet guz skórny – wszystkie z nich mogą jednak stosunkowo szybko zmienić swój charakter z obojętnego na chorobowy. Z tego względu zaleca się pacjentom świadomą i systematyczną samokontrolę stanu swoich znamion. Zwłaszcza jeżeli u kogoś w rodzinie stwierdzono w przeszłości choroby skóry lub czerniaka. Ryzyko dziedziczenia genetycznego tego nowotworu skóry jest bowiem dosyć wysokie – obecnie badacze twierdzą, że sięga nawet 10%.

Kiedy należy usunąć zmiany skórne?

Zmiany skórne usuwa się głównie ze względów zdrowotnych. Przed podjęciem decyzji o wycięciu znamienia, dokładnie bada je lekarz. Może nim być zarówno dermatolog, jak i doświadczony w ocenie zmian skórnych chirurg. To on bowiem następnie wycina zmiany o podejrzanym charakterze. Nie każde znamię daje jednoznaczny obraz diagnostyczny. Niektóre ze względu na swój rozmiar, lokalizację, rozległość lub strukturę nie są możliwe do ocenienia. Wówczas zaleca się ich bezwzględne usunięcie, niejako w celach profilaktycznych. Tylko chirurgiczne usuwanie znamion zapewnia najwyższy poziom skuteczności leczenia i ogranicza do minimum ryzyko wystąpienia nawrotów.

Znamię można usunąć również z przyczyn kosmetycznych. Zwłaszcza jeżeli zlokalizowane jest ono w miejscach intymnych, na twarzy, owłosionej skórze głowy, na linii odzieży lub dłoniach. Takie umiejscowienie każdego rodzaju znamion skórnych sprzyja ich uszkodzeniom mechanicznym i nadmiernemu narażeniu na promieniowanie UV. Nawet podczas codziennych czynności (jak mycie, golenie, depilacja, zmiana odzieży lub bielizny) pacjent może podrażniać swoje wrażliwe znamiona, doprowadzając do ich krwawienia, rozdrapania. Takie działanie może natomiast przynieść przykre konsekwencje w postaci objawów zapalenia lub zakażenia obszaru skóry. Dlatego też wszelkie zmiany skórne, które są powodem dyskomfortu pacjenta oraz te, których się on wstydzi, zaleca się usunąć.

Atypowe znamiona

Pacjent nie jest w stanie samodzielnie stwierdzić, czy ma do czynienia z łagodnymi, czy groźnymi dla własnego zdrowia zmianami skórnymi. Co więcej, czasami jednoznacznie nie może tego określić również lekarz. Jeżeli zatem atypowe znamiona skórne wzbudzają jakikolwiek niepokój diagnostyczny lub podejrzenia onkologiczne, zaleca się ich niezwłoczne wycięcie. O znamionach mówi się, że są atypowe, jeżeli mają przynajmniej jedną z niecodziennych cech: nieregularne brzegi, asymetryczny kształt, niejednolity kolor, są duże i ewoluują. Te charakterystyczne oznaki stanowią również podstawowe kryteria rozpoznawania czerniaka skóry (ABCDE). Powinien znać je każdy pacjent i stosować regularnie podczas dokonywania samokontroli i oceny wyglądu własnych znamion.

Atypowe znamiona skórne stanowią głównie odmianę zmian skórnych, powstających na podłożu barwnikowym. Najczęściej wymagają one leczenia, a więc konieczne staje się ich usunięcie. W ten sposób nie dopuszcza się do ich ewolucji, rozwoju i rozprzestrzeniania na pozostałe, zdrowe i niezmienione tkanki. Ponieważ znamiona atypowe mogą być wypukłe, duże, o dziwnym zabarwieniu, wywołują zwykle wstyd i dyskomfort u pacjenta. Z tego też względu często usuwa się je nie tylko ze względów zdrowotnych, ale i kosmetycznych.

Usuwanie znamion – cena

Usuwanie znamion w Krakowie jest zabiegiem szybkim i stosunkowo niedrogim. W Centrum Medycznym Galmedic usunięcie z powierzchni ciała pojedynczego znamienia to koszt 500 złotych. W placówce istnieje jednak możliwość usunięcia kilku zmian podczas jednego zabiegu operacyjnego. Zwłaszcza jeżeli znajdują się one w skupiskach, są niewielkich rozmiarów i o jednolitej strukturze, ich zniwelowanie nie przysporzy lekarzowi trudności. Pozbycie się z powierzchni skóry każdej dodatkowej zmiany wiąże się z kosztem 350 złotych. Cena badania histopatologicznego jest stała (60 zł), podobnie jak koszt dodatkowej konsultacji chirurgicznej (100 zł).

Cena wykonania zabiegu usuwania znamion waha się i zależy od różnych czynników. Głównym z nich jest wybór optymalnej i zalecanej przez lekarzy (dermatologia i chirurga) metody. Wycięcie zmiany skórnej można bowiem przeprowadzić z użyciem lasera frakcyjnego, kriochirurgii, a nawet azotu. Żadna z tych technik nie daje jednak możliwości przekazania pobranych wycinków tkanek do badania. W celu wykonania badania histopatologicznego pobrany wycinek skóry musi być nienaruszony. Taki efekt gwarantuje i zapewnia jedynie wycięcie znamienia za pomocą skalpela. Dlatego też chirurgiczne usuwanie znamion wybierane jest przez lekarzy i pacjentów najczęściej. Decyzję tę podejmują oni głównie ze względów bezpieczeństwa. Wycinając zmianę chirurgicznie, zapobiega się również jej nawrotom.

Usuwanie znamion – refundacja zabiegu

Istnieje możliwość refundacji zabiegu usuwania znamion skórnych, finansowanego ze środków publicznych Narodowego Funduszu Zdrowia. By skorzystać z takiej opcji, pacjent musi jednak posiadać skierowanie do odpowiedniej poradni lub oddziału szpitalnego. Czas oczekiwania na przyjęcie pacjenta do kwalifikacji zabiegowej sięga od 2 do kilku miesięcy. Chorzy, u których podejrzewa się czerniaka, przyjmowani są do poradni w trybie pilnym, jednak praktycznie nigdy z dnia na dzień.

 Wykonanie zabiegu „z marszu” jest możliwe jedynie prywatnie. Płacąc za wykonany zabieg usunięcia znamienia, pacjent ma gwarancję najwyższej jakości świadczonych usług w jak najszybszym możliwym terminie. Przy zapisie na wizytę kwalifikacyjną w Centrum Medycznym Galmedic kuracjusz nie musi posiadać skierowania. Po ustaleniu dogodnego terminu zostaje on poinformowany o konieczności wykonania ewentualnych badań laboratoryjnych lub obrazowych, które ułatwią proces diagnostyczny.Najczęściej zadawane pytania


Czemu warto usunąć niektóre znamiona?

Rak skóry jest bardzo podstępny, często nawet jeśli widzimy nietypową zmianę na naszej skórze, nie łączymy tego z możliwością rozwoju nowotworu. W związku z tym, mimo iż z pozoru występuje on w dobrze widocznych miejscach, często jest późno diagnozowany, co pogarsza rokowania. Usuwanie niepokojących znamion można więc uznać za skuteczną profilaktykę nowotworów skóry.

Co powinno nas zaniepokoić w znamionach?

Warto zwrócić szczególną uwagę na znamiona, które są stosunkowo duże, lub widać że się powiększają. Niepokojące będzie również zaczerwienienie wokół nich, czyli stan zapalny, nieregularny kształt, czy nierówna kolorystyka. Niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza jeśli znamię zacznie krwawić.

Jak wygląda zabieg usunięcia znamienia?

W przypadku większości znamion wykonuje się je ambulatoryjnie, czyli w gabinecie zabiegowym w przychodni, gdzie przyjmuje chirurg. Wystarczy miejscowe znieczulenie wokół zmiany i kilka chwil na wycięcie jej z zapasem zdrowej skóry. Na zakończenie lekarz zakłada jeden lub dwa szwy oraz opatrunek. Otrzymujemy również informację, kiedy powinniśmy zgłosić się na zdjęcie szwów.

Czy wszystkie usunięte znamiona są badane?

Tak, znamiona, które są usuwane w czasie takich zabiegów, wysyła się do badania histopatologicznego. Ma ono stwierdzić, czy występowały w nim komórki nowotworowe i czy stanowiło dla pacjenta zagrożenie.

U jakiego lekarza można sprawdzić, czy nasze znamiona są potencjalnie niebezpieczne?

W tym celu konieczne jest umówienie się na wizytę do dermatologa. Niezbędne będzie skierowanie od lekarza POZ. Na wizycie specjalista obejrzy znamiona, jak również sprawdzi je pod specjalnym urządzeniem - dermatoskopem - jest to rodzaj lupy, bo pozwala je obejrzeć w dużym powiększeniu.


Podobne artykuły:

znamiona

Wersja do druku