Do niedawna powszechna była opinia, że łagodnych zmian skórnych lepiej nie ruszać. Zostawienie ich w spokoju miało rzekomo przyczyniać się do ograniczenia ich złośliwości czy zmiany charakteru na chorobowy. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. Pozostawiony na skórze pieprzyk czy jakiekolwiek inne znamię może niemal w każdym momencie życia człowieka zmienić swój charakter. Pacjenci są obecnie coraz bardziej świadomi co do konieczności zgłaszania się na konsultację lekarską z niepokojącymi objawami ze strony zmian skórnych. Nie obawiają się zatem wizyty u specjalisty, wyznając zasadę, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Usuwanie znamion to zabieg powszechny i bezpieczny.

usuwanie znamion

Usuwanie znamion skórnych jest bezbolesne, szybkie i caÅ‚kowicie bezpieczne. Uważane jest za podstawowÄ… metodÄ™ profilaktyki rozwoju chorób skóry, przede wszystkim nowotworu zÅ‚oÅ›liwego – czerniaka. Gdy chirurg usuwa zmianÄ™, pozbywa siÄ™ jej w caÅ‚oÅ›ci z organizmu pacjenta. Nie ma zatem możliwoÅ›ci, by jakiekolwiek zmienione chorobowo tkanki zostaÅ‚y w skórze i nadal przyczyniaÅ‚y siÄ™ do rozwoju schorzenia. Dlatego też warto nie zwlekać i zdecydować siÄ™ na zabieg. Można go wykonać nie tylko ze wzglÄ™dów zdrowotnych, ale i czysto kosmetycznych. 

Usuwanie znamion – czy warto?

Zwlekanie z rozpoczÄ™ciem leczenia, korzystanie z alternatywnych jego metod może doprowadzić do odroczenia diagnostyki i zwiÄ™kszenia ryzyka rozwoju choroby. Å»aden lekarz nie bÄ™dzie jednak za wszelkÄ… cenÄ™ namawiaÅ‚ pacjenta do skorzystania z zabiegu usuwania znamion skórnych, zwÅ‚aszcza metodÄ… chirurgicznÄ…. Każdorazowo powinna być to Å›wiadoma decyzja pacjenta, podjÄ™ta zgodnie z wÅ‚asnym sumieniem i wskazaniami. Lekarz przekazuje bowiem pacjentowi obecnÄ… wiedzÄ™ medycznÄ…, zostawiajÄ…c mu jednoczeÅ›nie odpowiedzialność za podjÄ™tÄ… przez siebie decyzjÄ™. Z pewnoÅ›ciÄ… jednak usuwanie zmian skórnych jest z medycznego punktu widzenia dziaÅ‚aniem bardziej preferowanym niż obojÄ™tność.

DecyzjÄ™ o tym, czy warto dane znamiÄ™ usuwać, a jeÅ›li tak, to jakÄ… metodÄ…, zawsze podejmuje pacjent po konsultacji z lekarzem. Powinien mieć do niego zaufanie i czuć siÄ™ pod jego opiekÄ… bezpiecznie. Taka relacja sprzyja podejmowaniu, czÄ™stokroć trudnych, decyzji co do stanu wÅ‚asnego zdrowia. ZdarzajÄ… siÄ™ sytuacje, w których lekarz miewa wÄ…tpliwoÅ›ci diagnostyczne co do charakteru danej zmiany skórnej. NiezwÅ‚ocznie informuje o nich pacjenta i wspólnie podejmujÄ… decyzjÄ™ o możliwoÅ›ci jej usuniÄ™cia. Zwykle takie zabiegi prewencyjne wykonuje siÄ™ przy użyciu skalpela. Nie niszczy on bowiem tkanek, dziÄ™ki czemu pobrany wycinek można przekazać do laboratorium w celu wykonania dalszej, pogÅ‚Ä™bionej diagnostyki.

Profilaktyka czerniaka skóry

Usuwanie znamion zaleca siÄ™ gÅ‚ównie ze wzglÄ™dów zdrowotnych. Jeżeli lekarz ma wÄ…tpliwoÅ›ci diagnostyczne, odczuwa niepokój onkologiczny co do charakteru zmiany lub po prostu podejrzewa stan chorobowy, kieruje pacjenta na zabieg chirurgiczny. Ta popularna metoda leczenia znamion jest jednoczeÅ›nie podstawowym Å›rodkiem prewencyjnym w walce z czerniakiem – nowotworem zÅ‚oÅ›liwym skóry. NajwiÄ™ksze ryzyko jego rozwoju wystÄ™puje w przypadku zmian atypowych, których dziwny i niecodzienny wyglÄ…d jest widoczny goÅ‚ym okiem. Zwykle niepokojÄ…ce objawy ze strony znamienia jako pierwsi dostrzegajÄ… sami pacjenci.

W procesie samokontroli i skrupulatnej obserwacji wÅ‚asnych znamion warto wykorzystać kryteria ABCDE rozwoju czerniaka. PozwolÄ… one nam stwierdzić, czy znamiÄ™ jest asymetryczne A), ma nieregularne, poszarpane brzegi (B), niejednolity i niecodzienny kolor (C), jest duże (D) i ciÄ…gle roÅ›nie, ewoluuje (E). W przypadku zauważenia przynajmniej jednej z wymienionych cech atypowych należy niezwÅ‚ocznie zgÅ‚osić siÄ™ do lekarza specjalisty. DiagnostykÄ™ dermatologicznÄ… wykonuje nie tylko dermatolog, ale również chirurg, który specjalizuje siÄ™ w estetyce znamion. Dodatkowo, jeżeli zmiana skórna krwawi, swÄ™dzi, boli, wrzodzieje lub Å‚uszczy siÄ™, pomoc specjalisty także jest niezbÄ™dna. Odpowiednie badania i szybka diagnostyka pozwalajÄ… na ograniczenie do minimum ryzyka rozwoju niebezpiecznych chorób. Warto bowiem pamiÄ™tać, że choć czerniak poczÄ…tkowo dotyczy jedynie powÅ‚ok skórnych, z czasem może przejąć kontrolÄ™ nad funkcjonowaniem i wspóÅ‚pracÄ… wszystkich organów wewnÄ™trznych.

Lokalizacja placówek usuwajÄ…cych znamiona

WpisujÄ…c w wyszukiwarkÄ™ internetowÄ… hasÅ‚o – usuwanie znamion Katowice –, otrzymamy w informacji zwrotnej bogatÄ… bazÄ™ placówek, w których możemy zdecydować siÄ™ na wykonanie tego zabiegu. Jak jednak wybrać tÄ™ najlepszÄ… i najbezpieczniejszÄ…? Przy wyborze warto kierować siÄ™ nie tylko opiniami znajomych czy rodziny. Każdy pacjent ma bowiem indywidualne wymagania i preferencje, co do których speÅ‚nienia różnorodne placówki majÄ… różne możliwoÅ›ci. Najlepiej samemu przekonać siÄ™ o tym, gdzie uzyskamy najlepszÄ… opiekÄ™.

KonsultujÄ…c siÄ™ z lekarzami pracujÄ…cymi w Centrum Medycznym Galmedic, pacjent zyskuje gwarancjÄ™ profesjonalnego podejÅ›cia i specjalistycznej opieki na każdym etapie leczenia. PoczÄ…wszy od pierwszej wizyty kwalifikacyjnej, poprzez ewentualne badania, aż po dzieÅ„ wykonania zabiegu znajduje siÄ™ on pod opiekÄ… lekarza chirurga i przedstawicieli personelu pielÄ™gniarskiego. Niezwykle istotna jest atmosfera komfortu i dyskrecji, która zapewnia pacjentowi bezpieczeÅ„stwo podczas zabiegu. DziÄ™ki wykorzystywanym narzÄ™dziom i aparaturze najwyższej jakoÅ›ci kuracjusz może pozbyć siÄ™ niechcianych pieprzyków szybko, bezboleÅ›nie i skutecznie. Najczęściej stosowany zabieg chirurgicznego usuwania znamion zapewnia najmniejsze ryzyko nawrotów i powikÅ‚aÅ„.

Chirurgiczne usuwanie znamion – zabieg

Operatorem podczas zabiegu chirurgicznego usuwania znamion skórnych jest lekarz chirurg. Zanim jednak dotknie on skóry pacjenta skalpelem, musi przygotować pole operacyjne. Oznacza to, że kolejno znieczula on miejscowo pacjenta oraz oczyszcza i dezynfekuje jego skórÄ™. CzÄ™sto rysuje ponadto markerem linie pomocnicze na powierzchni ciaÅ‚a pacjenta, co pomaga mu zaplanować ruch dÅ‚oni podczas zabiegu. Operator wykorzystuje wÅ‚asne doÅ›wiadczenie i umiejÄ™tnoÅ›ci, by ciÄ™cie poprowadzić w sposób jak najbardziej precyzyjny i naturalny. TnÄ…c skórÄ™ zgodnie z jej naturalnymi liniami kosmetycznymi, w znaczny sposób wpÅ‚ywa on na ograniczenie widocznoÅ›ci późniejszej blizny. PosÅ‚uguje siÄ™ skalpelem w sposób podobny do tego, którym dziaÅ‚a specjalista medycyny estetycznej.

NaciÄ™cie, które chirurg wykonuje na powierzchni ciaÅ‚a pacjenta, jest niewielkie. Zwykle nie przekracza kilku milimetrów. Operator okala caÅ‚Ä… wycinanÄ… zmianÄ™ skórnÄ… wraz z dwumilimetrowym marginesem zdrowych tkanek. NiezmienionÄ… chorobowo skórÄ™ pobiera on w celu przekazania wycinka do badaÅ„ laboratoryjnych (histopatologii). NastÄ™pnie powstaÅ‚Ä… ranÄ™ zaszywa przy użyciu nici chirurgicznych. Dopiero po ich Å›ciÄ…gniÄ™ciu pacjent zauważa niewielkÄ… bliznÄ™. Na ranÄ™ zakÅ‚ada siÄ™ jaÅ‚owy opatrunek, by zapobiec możliwym zakażeniom i uszkodzeniom powierzchniowym skóry.

Cena zabiegu

Cena leczenia znamion skórnych uzależniona jest przede wszystkim od okreÅ›lonej metody. Jeżeli chodzi o chirurgiczne usuwanie zmian powstaÅ‚ych na skórze pacjenta, najtaÅ„sza operacja kosztuje 500 zÅ‚otych. Możliwe jest jednak usuniÄ™cie nawet kilku znamion podczas jednego zabiegu. Jest to opcja pÅ‚atna dodatkowo, ustalana indywidualnie z lekarzem. Musi on bowiem ocenić nie tylko rozmiar wycinanych znamion, ale również ich rodzaj, rozlegÅ‚ość oraz lokalizacjÄ™. Koszt usuniÄ™cia znamienia wzrasta również wtedy, gdy pacjent życzy sobie skorzystać z niektórych udogodnieÅ„, np. rozpuszczalnych nici chirurgicznych, czy dodatkowych konsultacji lekarskich.

Rekonwalescencja a powikłania

Każdy pacjent Centrum Medycznego Galmedic tuż po zakoÅ„czeniu zabiegu otrzymuje od lekarza wskazania dotyczÄ…ce postÄ™powania podczas rekonwalescencji. WÅ›ród nich znajdujÄ… siÄ™ zalecenia powstrzymania siÄ™ od kÄ…pieli, wizyt w saunach i basenach oraz ekspozycji skóry na promieniowanie UV. Pacjent nie powinien ponadto obciążać operowanego obszaru. Niedopuszczalne jest naciÄ…ganie, pocieranie i drapanie skóry w miejscu wystÄ™powania rany i jej najbliższej okolicy.

Istotna jest również odpowiednia dbaÅ‚ość o stan i higienÄ™ rany. Konieczna jest codzienna zmiana opatrunku, poÅ‚Ä…czona z dezynfekcjÄ… rany i jej oglÄ™dzinami. Do pielÄ™gnacji warto użyć Å›rodków dezynfekcyjnych, dostÄ™pnych w aptece bez recepty. Po przemyciu rany pacjent powinien zaÅ‚ożyć na niÄ… jaÅ‚owy opatrunek, dbajÄ…c o aseptyczne warunki podczas caÅ‚ego zabiegu.

Niestosowanie siÄ™ do zaleceÅ„ lekarskich i brak odpowiedniej dbaÅ‚oÅ›ci o higienÄ™ po operacji może przyczynić siÄ™ do wystÄ™powania powikÅ‚aÅ„. WÅ›ród nich najczęściej wymienia siÄ™ nadmierny ból  i zaczerwienienie rany. Czasami pacjenci skarżą siÄ™ na krwawienie i symptomy rozejÅ›cia siÄ™ rany. W każdym przypadku należy zgÅ‚osić siÄ™ do lekarza. Również jeżeli pacjent zauważa w miejscu rany nadmierny przerost blizny oraz owrzodzenie. W przypadku niektórych chorych z powikÅ‚aniami konieczna może okazać siÄ™ ponowna operacja.


 


usuwanie znamion

Najczęściej zadawane pytania


Czy usuwanie znamion jest bolesne?

Znamiona są zwykle niewielkie, w związku z czym chirurg stosuje do ich usuwania znieczulenie miejscowe. Wszystko co poczujemy to ukłucie w czasie podawania tegoż znieczulenia. Później samo usunięcie zmiany skórnej będzie bezbolesne, nic nie poczujemy. No chyba że zaliczyć tu lekkie naciąganie skóry w czasie zakładania szwów.

Gdzie wykonuje siÄ™ usuwanie znamion?

Jest to bardzo prosty zabieg ambulatoryjny. Rejestrujemy się w tym celu do poradni chirurgicznej i w gabinecie zabiegowym, znamiona są sprawnie usuwane. Zwykle nie ma przeciwwskazań żeby usunąć więcej jak jedno znamię na jednej wizycie.

Jak dużo czasu trzeba spędzić w gabinecie chirurga?

Musimy ułożyć się na stole zabiegowym i odkryć część ciała, na której znajdują się znamiona. Skóra zostanie odkażona i znieczulona, a następnie chirurg sprawnie w maksymalnie kilka minut usunie znamiona i umieści je w specjalnych pojemnikach. Zwykle taka wizyta zajmuje więc 15-20 minut.

Czy każdy usunięty pieprzyk jest badany?

Usuwanie znamion nie jest kwestią estetyczną, a profilaktyką groźnych chorób, w szczególności raka skóry, czerniaka, który wyróżnia się wysoką złośliwością. Pozbywamy się więc przede wszystkim tych pieprzyków, które wzbudzają niepokój - mają nieregularny kształt, kolor, dookoła widoczny jest stan zapalny czy tez znajdują się w miejscach stale narażonych na podrażnienia. Takie znamiona zawsze muszą przejść badanie histopatologiczne. Dlatego chirurg po ich usunięciu umieszcza je w specjalnych pojemnikach, opisuje i wysyła do badania. Na wynik czeka się zwykle około 2 tygodni.

Czy znamiona można usunąć na NFZ?

Tak można. Zwykle zaleca się wizytę u dermatologa, który oceni znamiona. Jednak niezależnie od jego opinii możemy poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie do chirurga, gdzie z powodzeniem usuniemy niepokojące nas znamiona. Taką profilaktykę zaleca się wszystkim, którzy mają na ciele nietypowe znamiona, jak również osobom, które miały w rodzinie przypadki nowotworów skóry, gdyż mogą one być silniej narażone.


Podobne artykuły:

znamiona
Usuwanie znamion

Wersja do druku