Ostatnie miesiące ciąży wiążą się z przygotowaniami do powitania nowego członka rodziny, radosnym wyczekiwaniem i… nasileniem niektórych dolegliwości, które mogą nieco psuć pozytywną atmosferę. Czego może się spodziewać przyszła mama w trzecim trymestrze ciąży?

Bóle, skurcze, zmęczenie

Całkiem spory i ciągle rosnący brzuch w trzecim trymestrze ciąży daje się solidnie we znaki. Powoduje bóle kręgosłupa, a czasem także problemy z chodzeniem. Mogą wystąpić trudności z tak prostymi czynnościami jak zawiązanie butów czy depilacja nóg. Coraz częściej korzysta się z możliwości wypoczynku, spada ochota na aktywność. Dokuczliwe mogą być również częste skurcze łydek, wynikające z naturalnych w ciąży zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Może pojawić się również ból stóp, związany ze zwiększeniem ciężaru ciała.

Żylaki i hemoroidy

Żylaki i hemoroidy mogą pojawić się na każdym etapie, najczęściej jednak to właśnie trzeci trymestr ciąży przynosi najwięcej „niespodzianek”. Powiększająca się macica, zmiany hormonalne czy wzrost masy ciała mogą być powodem ich powstawania. Niektóre z nich znikną po ciąży, inne, jak hemoroidy, powstające w wyniku problemów z wypróżnianiem i zaparć, a także pod wpływem nacisku macicy na jelita, mogą się powiększyć także po porodzie.

Częste oddawanie moczu

W ostatnim trymestrze ciąży zdecydowanie się nasila. W tym okresie bowiem macica uciska  na pęcherz najbardziej, co powoduje konieczność jego częstego opróżniania. Jest to kłopotliwe – ciągła konieczność dostępu do toalety stwarza wiele ograniczeń.

Obrzęki nóg i stóp

Zwiększenie objętości krwi w organizmie, ucisk macicy na żyły i ogólne pogorszenie krążenia oraz zatrzymanie płynów w organizmie przez nadmierną produkcję progesteronu powoduje odkładanie się limfy w tkankach, co wywołuje obrzęki, szczególnie nóg i stóp, czasem także dłoni. Dla żadnej kobiety nie jest to komfortowe, ale zazwyczaj mija samoistnie kilka-kilkanaście dni po porodzie.

Skurcze Braxtona Hicksa

To nic innego, jak skurcze przepowiadające, mające przygotować macicę na skurcze porodowe. Są nierównomierne i nie nasilają się, zazwyczaj także nie wywołują bólu i dyskomfortu. Pojawiają się w ostatnich tygodniach ciąży i są wskazaniem do tego, że poród nastąpi niebawem.

Swędzenie skóry

Swąd skóry w ciąży, szczególnie na nogach, może być spowodowany zmianami fizjologicznymi i rozciąganiem skóry. Jednak może być również objawem poważniejszych problemów – cholestazy ciążowej, wywołanej przez nadmierne wydzielanie żółci przez wątrobę. Nasilający się świąt w trzecim trymestrze ciąży należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi – może stanowić poważne zagrożenie dla dziecka.

Rozstępy

To, że nie pojawiły się wcześniej, nie oznacza, że nie zaskoczą na samej końcówce ciąży. Rozstępy mogą się zrobić w każdym momencie ciąży i są naturalną konsekwencją rozciągającej się skóry, a także wpływem genetyki. Nie należy więc rezygnować z rytuałów pielęgnacyjnych – nawilżanie skóry może zapobiec ich powstaniu lub ograniczyć widoczność. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

rajstopy na ?ylaki

Wersja do druku