Każdego dnia mijają nas osoby ubrane w najprzeróżniejszy sposób. Jedni przykuwają uwagę bardziej, inni wcale. Dlaczego tak się dzieje? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Pewne jest natomiast, że łatwiej zwrócić uwagę na osobę, która preferuje jeden konkretny styl. Przykładowo, streetwear to styl odzieży, który łączy w sobie wygodę, wyrazisty styl i indywidualizm. Zrodzony na ulicach wielkich miast, szybko stał się globalnym fenomenem. Dla wielu osób streetwear to nie tylko sposób ubierania się, ale również sposób wyrażania swojej osobowości i przynależności do określonej subkultury. W poniższym tekście przyjrzymy się, czym tak naprawdę jest streetwear, jakie cechy go charakteryzują oraz jakie elementy garderoby są w nim najczęściej spotykane?

 

Czym tak naprawdę jest streetwear i skąd się wywodzi?

Streetwear wywodzi się z kultury ulicznej lat 70. i 80. XX wieku. Powstał jako połączenie wpływów hip-hopu, skateboardingu i surfingu. Styl ten narodził się w Stanach Zjednoczonych, gdzie młodzież miejska szukała sposobu na wyrażenie swojej indywidualności. Ubrania streetwear czerpią inspiracje z życia codziennego, muzyki i sztuki ulicznej. Początkowo był to niszowy trend, który z czasem stał się popularny na całym świecie.

Co charakteryzuje styl odzieży streetwear?

Odzież streetwear charakteryzuje się przede wszystkim wygodą i funkcjonalnością. Ubrania są często luźne, oversize'owe, co zapewnia swobodę ruchów. Kluczowe cechy to wyraziste grafiki, nadruki i logotypy. Wiele marek streetwearowych wypuszcza limitowane kolekcje, co podnosi ich ekskluzywność. Streetwear łączy elementy sportowe z miejskim szykiem, tworząc unikalne stylizacje. Często udaje się tu połączyć wysokiej jakości materiały z dostępnością cenową. Warto mieć niejeden streetwear sklep, w którym będziemy się ubierać.

Poznajmy najczęściej spotykane elementy garderoby

Odzież streetwear dostępna jest w postaci różnych elementów w poszczególnych kategoriach. Oto najpopularniejsze:
- t-shirty z dużymi nadrukami lub logotypami są podstawą wielu stylizacji,
- bluzy z kapturem - często oversize'owe, idealne na chłodniejsze dni,
- sneakersy - buty sportowe, często w limitowanych edycjach, są nieodłącznym elementem stylu,
- szerokie spodnie typu joggery i bojówki, zapewniają wygodę,
- kurtki bomberki lub puchowe - idealne na różne warunki pogodowe,
- spodnie jeansowe - klasyk, który można dopasować do każdej stylizacji.

Wszystkie te elementy można kreatywnie łączyć, eksperymentując ze swoim stylem.

Akcesoria - niezbędne dopełnienie stylu streetwear

Odzież streetwear uzupełniają różne akcesoria streetwear, które odgrywają kluczową rolę w kompletowaniu wymarzonego looku. Do najpopularniejszych należą:

- plecaki i torby typu shopper,
- czapki typu beanie lub bucket hat,
- okulary przeciwsłoneczne,
- skarpetki z nadrukami,
- paski z charakterystycznymi klamrami.

Jak widać, bluzy męskie streetwear i spodnie można uzupełnić elementami, które nadadzą nam unikalności na ulicy.

Podsumowanie

Reasumując, odzież streetwear to coś więcej niż moda - to sposób wyrażania siebie. Styl ten narodził się na ulicach, łącząc wygodę, funkcjonalność i wyrazisty styl. Charakteryzuje się luźnymi krojami, wyrazistymi grafikami i indywidualnością. Dominujące elementy garderoby to t-shirty, bluzy z kapturem, sneakersy i szerokie spodnie. Plecaki, czapki i starannie dobrane okulary przeciwsłoneczne dopełniają stylizacji. Streetwear to styl, który pozwala na kreatywność i wyróżnienie się, będąc jednocześnie dostępnym w szerokim zakresie cenowym. Warto regularnie zaglądać do specjalistycznych sklepów, aby znaleźć inspiracje i produkty, które pozwolą stworzyć nasz własny styl.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku