Kruche włosy, łamliwe paznokcie czy zszarzała cera to problemy których nie można bagatelizować. Często poleca się na nie preparaty z biotyną - ale czym ona właściwie jest, i jak działa?

Nie bez powodu mówi się, że nasze ciało jest mądrzejsze od nas, i samo podpowiada nam, czego mu brakuje. Wypadanie włosów i osłabienie skóry oraz paznokci to sygnał który może ostrzegać nas o niedoborze biotyny w organizmie. Istnieje jednak wiele sposobów, żeby sobie z tym poradzić, a nawet zapobiegać.

Czym jest biotyna

Odkryto ją przypadkiem na początku XX wieku, podczas poszukiwania substancji wspomagającej leczenie chorób skóry. Stąd też, od niemieckiego słowa Haut oznaczającego skórę wzięła się jej pierwotna nazwa - witamina H. Dziś spotkać się można także z określeniem witamina B7, jako że biotyna obok np. kwasu foliowego i pirydoksyny należy właśnie do witamin z grupy B, czyli tych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Pod względem chemicznym ciekawe jest to jakie ma biotyna właściwości. Po pierwsze, jest ona bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie, co oznacza że jest praktycznie niemożliwa do przedawkowania. Jej nadmiar z organizmu wydalany będzie wraz z moczem. Druga jej właściwość to duża odporność na temperaturę - obróbka termiczna nie zabiera jej właściwości, tak jak się to dzieje z wieloma substancjami odżywczymi.

Jej najciekawszą cechą jest jednak fakt, że nasz organizm wytwarza witaminę B7 w jelitach - co z kolei sprawia, że jej niedobór nie jest powszechnym zjawiskiem. Zdarza się najczęściej w przypadku stosowania niezróżnicowanej diety, podczas antybiotykoterapii i w trakcie używania antykoncepcji hormonalnej. 

Częstym składnikiem codziennych pokarmów jest biotyna gdzie występuje najczęściej w orzechach, migdałach, żółtkach jaj, pomidorach i grzybach. Witamina młodości jest też w mniejszych ilościach obecna w bardzo wielu produktach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Jak działa biotyna

Nazywana witaminą skóry lub piękności, biotyna działanie ma przede wszystkim dla cery, włosów oraz paznokci. To w dużej mierze skutek wysokiej zawartości cząsteczek siarki, które niezbędne są do powstania kreatyny, co chroni i poprawia ich wygląd. Biotyna reguluje również aktywność gruczołów łojowych, co może zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów. Reguluje ona także funkcjonowanie tarczycy, co także może przynieść podobne skutki. Należy jednak podkreślić, że wypadanie włosów może być objawem wielu chorób niezwiązanych z niedoborem biotyny, i w przypadku przewlekłego jego występowania, szczególnie w towarzystwie innych objawów należy skonsultować się z lekarzem. Większość osób stosujących biotynę jako suplement diety odczuwa wyraźną poprawę w kondycji włosów i paznokci już po kilku miesiącach regularnego stosowania.

Biotyna reguluje wydzielanie sebum, chroni skórę przed stanami zapalnymi, ułatwia gojenie się ran i zapobiega przebarwieniom. Często znajdziemy ją w składzie kremów i innych preparatów odmładzających. Analogicznie, dostępne są lakiery do paznokci z jej zawartością, oraz biotyna na włosy pod postacią odżywek i szamponów.

Wbrew temu co można by pomyśleć, biotyna zastosowanie znajduje nie tylko dla urody, ale też dla całościowego prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uczestniczy ona w produkcji insuliny oraz wychwycie glukozy w komórkach mięśniowych, co ma duży wpływ na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Witamina B7 jest także składnikiem procesu tworzenia protrombiny, która z kolei odpowiada za krzepnięcie krwi. Wreszcie, bierze ona proces w metabolizmie tłuszczów, białek i węglowodanów oraz w syntezie kwasów tłuszczowych, co oznacza także duży wpływ na układ trawienny.

Kiedy stosować biotynę

Pomimo dość dużej dostępności biotyny w pożywieniu i syntetyzowaniu jej przez nasz organizm, są osoby które mają szczególne wskazanie do suplementacji. Mowa przede wszystkim o osobach, które dostrzegają pierwsze objawy niedoboru, takie jak pogorszenie się stanu włosów, paznokci i cery, lub bóle mięśni. Na niedobór szczególnie narażone są osoby palące papierosy, nadużywające alkoholu, długotrwale stosujące antybiotyki lub leki przeciwdrgawkowe. Także osoby cierpiące na fenyloketonurię oraz choroby upośledzające wchłanianie składników odżywczych mogą mieć jej obniżony poziom. Biotyna może być także stosowana u kobiet w ciąży i w trakcie karmienia piersią ale wyłącznie w niewielkich dawkach, zgodnych z zaleceniami producenta danego suplementu. 

Wygodnym sposobem jej codziennej suplementacji jest biotyna w tabletkach, a jeszcze smaczniejszym - w kolorowych żelkach, zawierających także inne cenne składniki odżywcze. Taka dzienna porcja upewni nas w tym, że otrzymujemy stałą dawkę biotyny każdego dnia. Wśród użytkowników biotyna opinie pozytywne zawdzięcza nie tylko swojemu działaniu, ale też brakowi skutków ubocznych przy właściwym dawkowaniu. To witamina, którą bezpiecznie można włączyć do diety, żeby zadbać o urodę włosów, skóry i paznokci, ale także o dobrostan całego organizmu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Kot
mindfulness

Wersja do druku