Coraz częściej Polacy oraz Polki decydują się na posiadanie zwierząt domowych. Prym tutaj wiodą psy, ale nie ustępują im wcale koty. Trzymanie kota w domu nie jest kłopotliwą sprawą, o ile będziemy dbać o wszelkie jego potrzeby. Zamiast kupna zwierzęcia warto rozważyć adopcję kota, np. ze schroniska. Przygarnięcie zwierzaka będzie tutaj z pewnością wyśmienitym pomysłem. Koty domowe nie muszą wychodzić na zewnątrz, a więc posiadanie kota może być wskazane dla tych osób, które długo pracują poza domem. Przed podjęciem decyzji o adopcji lub kupnie kota np. rasowego, trzeba dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Im więcej będziemy wiedzieć na temat kotów, tym większa szansa na to, że kot będzie się z nami dobrze czuł. 

Kot - wszystko co musisz wiedzieć, by kot się dobrze czuł w Twoim domu

Kot jest zwierzęciem, które lubi podążać własnymi ścieżkami, ale potrafi także bardzo przywiązać się do osoby, która nim się opiekuje. Są to zwierzęta o zróżnicowanych charakterach, które przesypiają większość swojego życia. Jeśli więc chcemy mieć kota w naszym mieszkaniu albo domu, stwórzmy mu takie warunki, by się u nas czuł jak najlepiej. Koty domowe nie powinny raczej wychodzić na dwór i włóczyć się po okolicy. Koty wychodzące są narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, a ich aktywność myśliwska może być poważnym zagrożeniem dla ptaków czy też innych małych zwierząt. Kupując kota albo adoptując to zwierzę, koniecznie powinniśmy także pomyśleć o wizycie kontrolnej u lekarza weterynarii. Takie zagadnienia rozwojowe, jak np. waga kota możemy śledzić na własną rękę, ale z pewnością fachowe oko weterynarza nie zaszkodzi. W Internecie znajdziemy sporo informacji na temat tych zwierząt, np. w witrynie: www.pupilek.pl. Znajdziemy tam odpowiedź na pytania takie jak: waga kota tabela, czy też na wiele innych kwestii, które mogą nurtować osoby posiadające te zwierzęta. 
 
 
 

Posiadanie kota to obowiązki, którym trzeba podołać

Jeśli chcemy, by kot czuł się dobrze w naszym towarzystwie, to warto cały czas poszerzać swoją wiedzę na temat tych zwierząt. Biorąc kota do nowego domu należy mu poświęcić odpowiednią ilość uwagi, zapewnić jedzenie, wodę do picia, kuwetę oraz miejsce do zabawy, itp. Pamiętajmy także, że nie każdy kot musi tolerować inne koty, a więc tutaj także trzeba postępować rozważnie. Niektórzy postawią na popularne dachowce, sercami innych zawładną np. maine coony albo koty brytyjskie. Warto więc zastanowić się z jakim kotem chcemy spędzić część naszego życia. Jest to z pewnością bardzo miły zwierzak, z którym warto zaprzyjaźnić się w niedalekiej przyszłości.

Najczęściej zadawane pytania


Jakie są plusy i minusy adopcji kota?

Koty są wiernymi i cichymi przyjaciółmi w domu, które mogą zostać na cały dzień same, pod warunkiem, że po powrocie poświęcisz im nieco uwagi. Jednak większość kotów chadza własnymi ścieżkami. Kot może być świetnym kompanem dla osoby samotnej a nawet starszej. Pośród wad należy wymienić możliwość wystąpienia u nas alergii, a także wysokie koszty leczenia jeśli zwierzę zachoruje. Wszystkie te elementy musimy brać pod uwagę, jako przyszli świadomi właściciele.

Jakie są koty, jako zwierzęta domowe?

Koty mają różne charaktery, są jednak zwierzętami dostojnymi, które lubią stawiać na swoim, czasem wiąże się to z ignorowaniem właściciela. To bardzo licznie występujące w domach zwierzęta i bardzo popularne, tak na prawdę jednak dopiero mając w domu kota możemy przekonać się jakie są one na prawdę i lepiej je zrozumieć. Uznawane były również za symbol szczęścia i dobrobytu. Jednak z pewnością nie ma nic przyjemniejszego niż zimowy wieczór z wtulonym w nas kociakiem.

W jakim wieku najlepiej adoptować kota?

Najlepiej adoptować kota w wieku około 7 miesięcy. Dzieje się tak, ponieważ w tym wieku są mniej narażone na choroby i pasożyty. Badanie wykazało, że koty w wieku 7-8 miesięcy były znacznie mniej narażone na infekcje górnych dróg oddechowych niż koty w wieku 12-14 miesięcy.

Czy powinienem adoptować kociaka czy dorosłego kota?

Zdania są podzielone. Niektórzy wolą małego kota, którego samodzielnie wychowają i stworzą relację. Inni uważają, że zabierając dorosłego kota ze schroniska nie tylko znają już jego charakter, ale ponadto przygarniają zwierzaka, który będzie im bardzo wdzięczny. Z pewnością nie musimy nastawiać się na jedną decyzję i odwiedzić w schronisku zarówno młode kociaki, jak i te starsze. W ten sposób na pewno znajdzie się to "coś" co połączy nas z jednym z nich.

Skąd mogę wziąć kota i ile to kosztuje?

Kota można kupić w legalnej hodowli, jeśli zależy nam na konkretnej rasie. Jeśli jednak szukamy wiernego przyjaciela, to warto sprawdzić okoliczne schroniska i fundacje. Wiele kotów czeka tam na własny spokojny i szczęśliwy dom i z pewnością warto im pomóc.


Podobne artykuły:


Wersja do druku