Tempo życia nieustannie rośnie. W ciągłym biegu zapomina się, aby żyć w chwili obecnej, tu i teraz. Praktyki mindfulness to krok w stronę świadomego życia i równowagi emocjonalnej. Przedstawiamy, czym właściwie mindfulness jest i jak wcielić to podejście w codziennym życiu!

 

Na czym polega mindfulness? 

Mindfulness to dosłownie „uważność”. Najpopularniejsza definicja mówi, że to stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej. Mówiąc inaczej, to pełna koncentracja na tym, czego się doświadcza w danej chwili. Ważnym elementem mindfulness jest nieodnoszenie teraźniejszości do przeszłych doświadczeń, zmartwień, obaw, oczekiwań. 

Cele i korzyści treningu uważności 

Dzięki treningowi mindfulness poprawia się umiejętność koncentracji. To może pozytywnie wpłynąć na jakość odpoczynku i relaksu, a dzięki porządnemu odpoczynkowi organizm jest silniejszy i odporniejszy. 

Praktykowanie uważności może być świetnym sposobem na radzenie sobie ze stresem. Świadomość swojego otoczenia i tego, co się w nim dzieje oraz świadomość siebie pozwoli na uważne i spokojne podejście do danego problemu.

Bycie uważnym i świadomym chwili teraźniejszej przyczynia się do osiągnięcia równowagi emocjonalnej. 

Jak praktykować mindfulness w codziennym życiu?

Świadomy oddech

Oddech to bardzo ważny element treningu uważności. Najłatwiej jest skupić na nim uwagę i można to praktykować wszędzie i w każdym momencie. Ćwiczenie polega na „zauważeniu” wdechu i wydechu. 

Skupienie uwagi na jednej czynności 

Podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak np. gotowanie, warto poświęcić im swoją pełną uwagę. Nie tylko po to, żeby czegoś nie spalić! Skupienie się na teksturze składników, ich kształcie, zapachu, dźwięku podczas gotowania czy smażenia – z każdej czynności można stworzyć trening uważności. 

Wyłączenie autopilota 

W codziennym życiu wiele czynności staje się automatyczne. Ludzie odruchowo przebywają drogę do pracy, automatycznie przygotowują te same potrawy, odwieszają klucze w to samo miejsce. Wprowadzanie nowości zmieni chwile na przeżycia i ułatwi bycie świadomym, tego co się robi. Przykładowymi sposobami na przełamanie rutyny mogą być: zrobienie specjalnej kolacji w środku tygodnia, wybranie innej drogi do pracy, wybranie innej restauracji na obiad. 

Skupienie na emocjach 

Bycie świadomym siebie oznacza poświęcanie uwagi swoim emocjom i przeżywanym stanom. Wiele osób nie zastanawia się, co tak naprawdę czuło w danej sytuacji i nie zdaje sobie sprawy, co myślało. Warto wprowadzić do swojego codziennego życia nawyk, zatrzymywania się i zastanowienia, co się odczuwa. Dodatkowo, można poświęcić uwagę okolicznościom zdarzenia – w ten sposób tworzy się pełen obraz siebie i otoczenia. 

Mindfulness na wakacjach 

Wyjazd wakacyjny to świetna okazja na ucieczkę w malowniczy zakątek i skupienie się na sobie.

Relaks w spa, masaże i zabiegi tworzą idealne warunki do skupienia uwagi na sygnałach ze swojego ciała. Profesjonalny trening mindfulness jest częścią pakietu spa w wielu hotelach. Po takiej sesji relaksu, uważności, regeneracji, ciało i umysł każdego będzie przygotowany na kolejne wyzwania codziennej rzeczywistości.

 

Popularność mindfulness rośnie każdego dnia, a jej praktyki mogą poprawić jakość życia każdego z nas . Dlatego, warto czasami się zatrzymać, pobyć ze sobą i być uważnym!Najczęściej zadawane pytania


Co to jest mindfulness?

Mindfulness, czyli uważność, to umiejętność skupienia uwagi na teraźniejszości i świadomego przeżywania chwil obecnych, bez oceniania ich.

Jakie są korzyści płynące z praktykowania mindfulness w codziennym życiu?

Praktykowanie mindfulness może przynieść wiele korzyści, takich jak redukcja stresu i lęku, poprawa koncentracji i wydajności, zwiększenie poczucia szczęścia i zadowolenia z życia, lepsza regulacja emocji i lepsze radzenie sobie z trudnymi sytuacjami.

Jak można praktykować mindfulness w codziennym życiu?

Mindfulness można praktykować na wiele sposobów, np. poprzez medytację, jogę, praktyki oddechowe, spacery, słuchanie muzyki czy jedzenie w sposób świadomy. Istotne jest to, aby skupić się na teraźniejszości, na tym co dzieje się tu i teraz, bez myślenia o przeszłości lub przyszłości.

Czy praktykowanie mindfulness wymaga specjalnych umiejętności?

Nie, praktykowanie mindfulness nie wymaga specjalnych umiejętności ani przyrządów. Każdy może zacząć praktykować mindfulness w codziennym życiu, zaczynając od krótkich, kilkuminutowych sesji medytacji lub innych praktyk uważności.

Czy praktykowanie mindfulness jest skuteczne w redukcji stresu?

Tak, wiele badań potwierdza skuteczność mindfulness w redukcji stresu i lęku. Regularne praktykowanie mindfulness może pomóc w regulacji poziomu kortyzolu, hormonu stresu, co prowadzi do zmniejszenia objawów stresu i poprawy samopoczucia.


Podobne artykuły:

dobrostan
codzienne ?ycie

Wersja do druku