Probiotyki to preparaty lecznicze i suplementacyjne zwierające w swoim składzie korzystnie działające kultury bakterii probiotycznych. Przyjmuje się je w celu przywrócenia i zachowania równowagi mikroflory jelitowej, a tym samym - ogólnej poprawy stanu zdrowia. Wiele czynników wpływa na zaburzenie tej równowagi, dlatego ważne jest, aby sięgać po bezpieczne i skuteczne produkty wysokiej jakości. Probiotyki są dokładnie przebadane pod kątem określonej ilości korzystnych bakterii. Dzięki temu otrzymujemy gwarancję kompleksowego wsparcia naszego przewodu pokarmowego.
fot:pixabay.com

Kiedy stosować probiotyki na jelita? 

Dobry probiotyk dla jelita można stosować w każdej sytuacji, gdy zauważymy upośledzenie ich funkcjonowania lub gdy zostaną zdiagnozowane choroby układu pokarmowego. Wskazaniami do przyjmowania probiotyków na jelita są między innymi: 

  • zespół jelita drażliwego, 
  • celiakia, 
  • przewlekłe biegunki lub zaparcia, 
  • wzdęcia, 
  • uczucie ciężkości, dyskomfort w jamie brzusznej, 
  • choroba Leśniowskiego-Crohna, 
  • zespół krótkiego jelita, 
  • nadwrażliwość pokarmowa. 

Jak działają probiotyki? 

W przypadku chorób jelita cienkiego i grubego regularne przyjmowanie probiotyków poprawia funkcję śródbłonka jelit i normalizuje ich czynność. W efekcie łagodzi wiele objawów chorobowych i skraca czas ich trwania. Wspierając mikroflorę jelitową, chroni ją przed rozwojem patogennych drobnoustrojów oraz stymuluje do produkcji witamin z grupy B. Wzmocniony śródbłonek jelita cienkiego przyczynia się do lepszego wchłaniania składników odżywczych z pożywienia, warto więc wprowadzić probiotyki do diety osób niedożywionych czy często omijających posiłki i tym samym zadbać o zdrowie.  

Probiotyki należy również stosować zawsze podczas antybiotykoterapii. Antybiotyki niszczą bowiem nie tylko patogenne bakterie chorobotwórcze, ale również te pozytywne, należące do mikroflory jelitowej. Dzięki probiotykom mikroflora będzie chroniona, więc leki nie wpłyną na nią silnie niszcząco. Nie ma znaczenia czy zastosujemy probiotyk przed przyjęciem antybiotyku czy po - ważne, aby o tym nie zapominać. Taka kuracja powinna trwać nawet do dwóch tygodni po zakończeniu leczenia antybiotykiem.  

Profilaktyczne stosowanie probiotyków 

Probiotyki zaliczane są do produktów bezpiecznych, przez co można podawać je kobietom ciężarnym, dzieciom i niemowlętom oraz osobom starszym. Nie ma przeciwwskazań do całorocznego przyjmowania probiotyków w celach profilaktycznych. Dobrze sprawdzą się w przypadku osób często zapadających na różne infekcje, żyjących w ciągłym stresie czy mających jakiekolwiek zaburzenia żołądkowo-jelitowe spowodowane dysbiozą mikroflory jelitowej. Nawet, jeśli nie cierpią one na konkretną chorobę jelit, warto zadbać o zdrowie jak najwcześniej. W przewlekłych chorobach układu pokarmowego można je przyjmować w okresach remisji, także celem profilaktycznym. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

rower elektryczny

Wersja do druku