Probiotyki to preparaty lecznicze i suplementacyjne zwierające w swoim składzie korzystnie działające kultury bakterii probiotycznych. Przyjmuje się je w celu przywrócenia i zachowania równowagi mikroflory jelitowej, a tym samym - ogólnej poprawy stanu zdrowia. Wiele czynników wpływa na zaburzenie tej równowagi, dlatego ważne jest, aby sięgać po bezpieczne i skuteczne produkty wysokiej jakości. Probiotyki są dokładnie przebadane pod kątem określonej ilości korzystnych bakterii. Dzięki temu otrzymujemy gwarancję kompleksowego wsparcia naszego przewodu pokarmowego.
fot:pixabay.com

Kiedy stosować probiotyki na jelita? 

Dobry probiotyk dla jelita można stosować w każdej sytuacji, gdy zauważymy upoÅ›ledzenie ich funkcjonowania lub gdy zostanÄ… zdiagnozowane choroby ukÅ‚adu pokarmowego. Wskazaniami do przyjmowania probiotyków na jelita sÄ… miÄ™dzy innymi: 

  • zespół jelita drażliwego, 
  • celiakia, 
  • przewlekÅ‚e biegunki lub zaparcia, 
  • wzdÄ™cia, 
  • uczucie ciężkoÅ›ci, dyskomfort w jamie brzusznej, 
  • choroba LeÅ›niowskiego-Crohna, 
  • zespół krótkiego jelita, 
  • nadwrażliwość pokarmowa. 

Jak działają probiotyki? 

W przypadku chorób jelita cienkiego i grubego regularne przyjmowanie probiotyków poprawia funkcjÄ™ Å›ródbÅ‚onka jelit i normalizuje ich czynność. W efekcie Å‚agodzi wiele objawów chorobowych i skraca czas ich trwania. WspierajÄ…c mikroflorÄ™ jelitowÄ…, chroni jÄ… przed rozwojem patogennych drobnoustrojów oraz stymuluje do produkcji witamin z grupy B. Wzmocniony Å›ródbÅ‚onek jelita cienkiego przyczynia siÄ™ do lepszego wchÅ‚aniania skÅ‚adników odżywczych z pożywienia, warto wiÄ™c wprowadzić probiotyki do diety osób niedożywionych czy czÄ™sto omijajÄ…cych posiÅ‚ki i tym samym zadbać o zdrowie.  

Probiotyki należy również stosować zawsze podczas antybiotykoterapii. Antybiotyki niszczÄ… bowiem nie tylko patogenne bakterie chorobotwórcze, ale również te pozytywne, należące do mikroflory jelitowej. DziÄ™ki probiotykom mikroflora bÄ™dzie chroniona, wiÄ™c leki nie wpÅ‚ynÄ… na niÄ… silnie niszczÄ…co. Nie ma znaczenia czy zastosujemy probiotyk przed przyjÄ™ciem antybiotyku czy po - ważne, aby o tym nie zapominać. Taka kuracja powinna trwać nawet do dwóch tygodni po zakoÅ„czeniu leczenia antybiotykiem.  

Profilaktyczne stosowanie probiotyków 

Probiotyki zaliczane są do produktów bezpiecznych, przez co można podawać je kobietom ciężarnym, dzieciom i niemowlętom oraz osobom starszym. Nie ma przeciwwskazań do całorocznego przyjmowania probiotyków w celach profilaktycznych. Dobrze sprawdzą się w przypadku osób często zapadających na różne infekcje, żyjących w ciągłym stresie czy mających jakiekolwiek zaburzenia żołądkowo-jelitowe spowodowane dysbiozą mikroflory jelitowej. Nawet, jeśli nie cierpią one na konkretną chorobę jelit, warto zadbać o zdrowie jak najwcześniej. W przewlekłych chorobach układu pokarmowego można je przyjmować w okresach remisji, także celem profilaktycznym. 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

rower elektryczny

Wersja do druku