Praca w biurze jest jedną z popularniejszych form pracy, jednak nie każdy z nas lubi cały proces docierania do niej. Nie każdemu odpowiada też atmosfera panująca w biurze. Wówczas można rozważyć wykonywanie takiej pracy z domu. Czas epidemii wymusił wiele zmian na rynku pracy i skierował nas na tzw. home office. Jak jednak urządzić takie biuro w domu? Co nam się przyda?

Właściwe miejsce

Biuro w domu to niemałe wyzwanie. Wydawałoby się, że wystarczy znaleźć dowolny stół, położyć na nim niezbędny sprzęt i zacząć pracę. Niektóre osoby, które nie posiadają w domu warunków do odpowiedniego urządzenia home office, zapewne tak do sprawy podejdą. Jeśli jednak nie mieszkamy w małej kawalerce czy nie mamy do dyspozycji jedynie małego pokoju w domu, warto rozważyć właściwe miejsce do urządzenia swojego miejsca pracy. Przede wszystkim, najlepiej aby było to miejsce oddzielone tzn. lepiej nie urządzać go w sypialni, którą kojarzysz z odpoczynkiem. Powinno być to również miejsce ustronne i spokojnie, więc nie sprawdzi się tu pokój przechodni. Jeśli masz możliwość unikaj zarówno mocnych kolorów otoczenia tj. fiolet czy czerwień, jak również zbyt zimnych tj. biały. Najlepiej, aby kolory ścian czy tapet nie rozpraszały twojej uwagi. Nie mogą być ani zbyt pobudzające ani zbyt rozleniwiające.

Podstawowe wyposażenie

Urządzając biuro w domu ważny jest  dobór właściwego oświetlenia - najlepiej by twoje domowe biuro miało dostęp do dziennego światła, a jeśli jest to niemożliwe zadbaj o właściwe lampy. Podstawą home office są także właściwe meble - powinieneś wybrać biurko dopasowane do twojego wzrostu. Biurko powinno być również takiej wielkości, aby móc umieścić na nim wszystkie niezbędne sprzęty tj. komputer, klawiatura czy notatnik. Kolejnym istotnym elementem jest zainwestowanie w wygodne, ergonomiczne krzesło, na którym jak najmniej odczujemy 8-godzinną pracę. Takie krzesło nie musi być stylowe, ale powinno spełniać swoją najważniejszą funkcję jaka jest zapewnienie nam wygody i zdrowego kręgosłupa.

Sprzęty biurowe

Biuro w domu powinno być także wyposażone w kilka przydatnych sprzętów biurowych. Oprócz  drukarki, która może również spełniać rolę skanera czy nawet faxu, powinniśmy znaleźć miejsce na inne urządzenia. Pierwszym z nich będą niszczarki biurowe. Pomagają one nie tylko zapewnić porządek i nie trzymać zbędnych dokumentów w segregatorach, ale chronią również nasze dane. W stacjonarnym biurze najczęściej znajdziemy kontenery, do których można wrzucać dokumenty zawierające dane poufne. W domu taką funkcję spełnią właśnie niszczarki.

Drugim typem urządzeniem jaki może się przydać są laminatory biurowe, które służą głównie do ochrony naszych dokumentów. Zalaminowane papiery nie mogą zostać zalane, zabrudzone czy zniszczone, wyglądają estetycznie i schludnie. Laminowanie chroni je również przed fałszowaniem, bowiem nie możemy już do nich nic dopisać czy zmienić.

Ostatnim urządzeniem jakie warto przemyśleć jest bindownica biurowa. Pozwala ona nie tylko łączyć kilka papierów w jedną całość, ale także oprawiać dokumenty. Jej zaletami są przede wszystkim utrzymanie porządku oraz oszczędność miejsca dla zbindowanych dokumentów.

Oczywiście biuro w domu może wymagać również innych sprzętów. Ważne, aby dobierać je do swoich potrzeb, zachowując zarówno zasadę ilości jak i jakości. Wymienione wyżej elementy home office stanowią jedynie podstawę wygodnego funkcjonowania i mogą być przez nas dowolnie uzupełniane.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

domowe biuro
Jak dobrać lampę

Wersja do druku