Rak szyjki macicy to choroba, która cechuje siÄ™ niestety wysokim odsetkiem przypadków Å›miertelnych, a to ze wzglÄ™du na fakt, że wciąż jest wykrywana za późno. Tymczasem sÄ… sposoby, by diagnozować nowotwór szyjki macicy we wczesnym stadium rozwoju, gdy Å‚atwiej o skuteczne leczenie – sposobem takim sÄ… odpowiednie badania laboratoryjne, a zwÅ‚aszcza cytologia. Cytologia - mikroskop z widocznym analizowanym rozmazem.

Z tekstu dowiesz siÄ™:
• co to jest badanie cytologiczne i jak przebiega,
•co może wykryć cytologia,
•kiedy robić cytologiÄ™,
•jak przygotować siÄ™ do cytologii,
•jak należy interpretować wyniki cytologii.

Nowotwory szyjki macicy można skutecznie leczyć, ale pod warunkiem, że są wykrywane szybko. Tymczasem w naszym kraju wskaźnik umieralności na tę chorobę wynosi 8,9 na 100 tys. kobiet w porównaniu do 1,6 na 100 tys. osób w Europie Zachodniej. Co roku z powodu raka szyjki macicy w Polsce umiera 1800 kobiet. Odwrócić te statystyki pomogłyby z pewnością wykonywane regularnie przez kobiety profilaktyczne badania laboratoryjne, a zwłaszcza badanie cytologii.

Cytologia – co to jest?

Cytologia to bezbolesne, bezpieczne oraz skuteczne badanie komórek pobranych z szyjki macicy. Wykonać je może każdy ginekolog podczas standardowej wizyty kontrolnej albo uprawniona do tego poÅ‚ożna. Pacjentka kÅ‚adzie siÄ™ na fotelu ginekologicznym – lekarz lub poÅ‚ożna wprowadza do pochwy wziernik, a nastÄ™pnie przy pomocy specjalnej jednorazowej szczoteczki pobiera próbki tkanek z kanaÅ‚u szyjki macicy. Rozmaz nakÅ‚adany jest na szkieÅ‚ko laboratoryjne i przekazywany do oceny mikroskopowej.

Cytologia – co wykrywa?

Badanie cytologiczne pozwala wykryć stany przednowotworowe oraz nowotwory szyjki macicy na bardzo wczesnym etapie rozwoju, gdy u pacjentki nie ma jeszcze żadnych innych objawów klinicznych. To podstawa profilaktyki raka szyjki macicy.

Kiedy robić cytologię?

Pierwsza cytologia powinna zostać wykonana u kobiety w wieku 18-20 lat lub wczeÅ›niej, jeÅ›li zaczęła współżycie pÅ‚ciowe. DorosÅ‚e, ogólnie zdrowe pacjentki powinny zgÅ‚aszać siÄ™ na badanie cytologiczne raz w roku, panie z grupy ryzyka (np. obciążone tym nowotworem rodzinnie) – nawet dwa razy do roku.

Cytologia – jak siÄ™ przygotować?

Cytologia z punktu widzenia pacjentki jest mało skomplikowanym badaniem, które nie wymaga szczególnych przygotowań. O czym jednak należy pamiętać?

  • Badania nie wykonuje siÄ™ w czasie miesiÄ…czki.
  • Od ostatniego dnia miesiÄ…czki powinny minąć co najmniej 4 dni.
  • Przez 4 dni poprzedzajÄ…ce badanie nie można stosować żadnych leków dopochwowych,
  • Powinny minąć co najmniej 24 godziny od ostatniego badania ginekologicznego czy USG przezpochwowego.

Uwaga! Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania badania cytologicznego. WrÄ™cz przeciwnie – cytologia w ciąży to badanie zalecane co najmniej dwukrotnie, w I oraz III trymestrze. Jest bezpieczne zarówno dla matki, jak i rozwijajÄ…cego siÄ™ dziecka.

Cytologia – wyniki i ich interpretacja

Najczęściej wyniki badania przedstawiane są jako dopasowanie pobranego materiału do jednej z tzw. grup cytologii.

  • Cytologia grupa 1 – sÄ… to prawidÅ‚owe komórki powierzchownej warstwy nabÅ‚onka wielowarstwowego pÅ‚askiego tarczy szyjki macicy oraz ewentualne pojedyncze komórki zapalne.
  • Cytologia grupa 2 – oprócz prawidÅ‚owych komórek, u pacjentki wystÄ™puje duża liczna komórek zapalnych, sugerujÄ…cych wystÄ™powanie np. nadżerek. Kwalifikuje to pacjentkÄ™ do leczenia przeciwzapalnego.
  • Cytologia grupa 3 – w rozmazie widoczne sÄ… komórki dysplastyczne, jednak co ważne – nie muszÄ… to być komórki nowotworowe, ale choćby pozostaÅ‚oÅ›ci silnego stanu zapalnego. Konieczna może być dalsza diagnostyka, np. pobranie wycinków tkanki.
  • Cytologia grupa 4 – w rozmazie wystÄ™pujÄ… komórki majÄ…ce cechy raka pÅ‚askonabÅ‚onkowego przedinwazyjnego.
  • Cytologia grupa 5 – widoczne sÄ… komórki nowotworowe charakterystyczne dla raka pÅ‚askonabÅ‚onkowego trzonu lub szyjki macicy.

Ile siÄ™ czeka na wyniki cytologii?

Z reguÅ‚y od dwóch do czterech tygodni. Warto wpisać jÄ… w kalendarz swoich profilaktycznych badaÅ„ laboratoryjnych – w wielu przypadkach cytologia ratuje bowiem życie!


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Jak się spakować do porodu
Terapia manualna

Wersja do druku