Na ból pleców, szyi, a także inne problemy z układem mięśniowo-szkieletowym skarżą się zarówno młode osoby, jak i seniorzy. Wspomniane dolegliwości mogą wynikać z urazów lub procesów starzenia. Nieprawidłowa postawa ciała, wypadki, wady wrodzone, starość to najczęstsze przyczyny bólu, wymagające terapii manualnej wykonanej przez doświadczonego fizjoterapeutę. Sprawdź, na czym polega wspomniana metoda leczenia!

Czym jest terapia manualna?

To zabieg polegający na biernym ruchu stawów i tkanek miękkich. Niekiedy określana jest jako manipulacja stawów, mobilizacja tkanek miękkich lub specyficzny masaż miejscowy. Terapia manualna pomaga przywrócić normalny zakres ruchów. Dodatkowo zwiększa elastyczność stawów. Stosuje się ją wtedy, gdy pacjent nie jest w stanie poruszyć kończyną z powodu ograniczeń w tkankach miękkich lub stawach. 

Jak działa terapia manualna?

Wspomniana terapia opiera się na czterech głównych aspektach: psychologicznym, biochemicznym, neurofizjologicznym i mechanicznym. Bierny ruch stawów pozwala na rozciąganie otaczających je mięśni, stawów i więzadeł. Może również pomóc w przełamywaniu zrostów i wyrównaniu tkanki bliznowatej, które uniemożliwiają prawidłowy zakres ruchu. Pacjent wykonuje określone ćwiczenia w celu wsparcia i utrzymania prawidłowej postawy.

Kto kwalifikuje się do zabiegów?

Osoby cierpiące na ból stawów podczas poruszania lub ograniczony zakres ruchów kwalifikują się do wspomnianych zabiegów. Do tej pory nie stwierdzono przeciwwskazań do terapii manualnej. Należy jednak wdrożyć pewne środki ostrożności. Fizjoterapeuta powinien przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem. Warto pamiętać, że terapia manualna w Krakowie lub innym dużym mieści wiąże się z kilkudniowym okresem oczekiwania.

Terapia manualna: wskazania

Wspomniana terapia może pomóc w przypadku stawów i mięśni, które nie mają odpowiedniej ruchomości i zakresu ruchu. Takie ograniczenia często powodują dyskomfort, ból, problemy z postawą oraz zmniejszoną mobilność. Terapia manualna łagodzi sztywność stawów i zmniejsza napięcie mięśni. W ten sposób pomaga pacjentowi wrócić do normalnej aktywności. Dodatkowo umożliwia złagodzenie objawów bólu ostrego, podostrego i przewlekłego. Na przykład terapia manualna pomoże pacjentom z ostrym bólem pleców wynikającym z urazów tkanek miękkich, w tym nadwyrężeń i skręceń mięśni. Przyniesie również ulgę osobom cierpiącym na przewlekłe problemy ze stawami, takimi jak ograniczenie międzykręgowe.
 

Manipulacje stawowe

Podczas terapii manualnej można manipulować wszystkimi stawami. Fizjoterapeuta szczególną uwagę zwraca na kręgosłup, ale może też zaangażować inne części ciała, takie jak nadgarstek, łokieć, staw krzyżowo-biodrowy, biodro, ramię, palce u nóg, kostkę lub kolano. Stosuje określone ruchy rąk i umiejętne bierne ruchy stawów i tkanek miękkich. W ten sposób rozciąga tkanki, zwiększa zakres ruchów, łagodzi ból, a także zmniejsza stan zapalny i obrzęk tkanek miękkich. Terapię manualną można połączyć z termoterapią (leczeniem ciepłem lub zimnem), ultradźwiękami, terapią interferencyjną, prze

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku