Na oświetlenie salonu składają się lampy, żyrandole, kinkiety i wiele innych produktów, które potrafią zmienić sposób postrzegania każdej przestrzeni. Dobre oświetlenie potrafi wzbogacić salon o coś indywidualnego. Jak oświetlić salon, aby był funkcjonalny i stylowy, dowiesz się poniżej. 
 Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
  1. Jakie rodzaje oświetleń istnieją?
  2. Jakie lampy wiszące znajdziemy?
  3. Jak wybrać lampę sufitową ?
Jakie rodzaje oświetleń istnieją?
W salonie poleca się użycie różnych typów oświetlenia. Można podzielić pomieszczenie na sekcje, co jest pomocne w niewielkich mieszkaniach. Każda sekcja ma spełnienia inne funkcje, dzięki czemu można wykorzystać inny typ oświetlenia. Można sięgnąć po lampy sufitowe, podłogowe, kinkiety, oświetlenie dekoracyjne czy lampy halogenowe. Lampy do salonu można podzielić na kilka grup. Pierwsze z nich to lampy wiszące, które oświetlają tylko wybrane  miejsce i nie dają zbyt intensywnego światła. Idealnie pasują do wnętrza utrzymanego w stylu skandynawskim, jak i klasycznym. Innym typem jest lampa stojąca, na której spoczywa ciężar oświetlania salonu. Jej zadaniem jest przyciąganie wzroku i zwracanie uwagi na konkretny punkt w salonie. Ciekawe modele można znaleźć na poniższej stronie: https://www.strefalamp.pl/.
Jakie lampy wiszące znajdziemy?
 Decydując się na lampę wiszącą można wybrać między modelami o jednym punkcie świetlnym i takimi z kilkoma niezależnymi lampami. Lampy jednopunktowe sprawdzą się w niewielkich wnętrzach urządzonych w tradycyjnym stylu. Lampy kilkupunktowe sprawdzą się jako źródło światła nad stołem w jadalni. Pozwalają oświetlić stół w jadalni. Można zdecydować się także na elastyczne modele z możliwością regulacji długości kabla. To pozwoli doświetlić powierzchnię zarówno mocnym snopem światła jak i rozproszonym pod sufitem. Można znaleźć wiele modeli lamp wiszących. Między innymi: miedziane, drewniane, bez klosza, z kloszem do dołu, z czujnikiem ruchu czy z wiatrakiem. Jeśli marzymy o kaskadzie światła skierowanej ku dołowi, najbardziej odpowiednie będą lampy wiszące, zwłaszcza te z kloszem do góry, które nie przepuszczają światła. Lampy z półprzezroczystymi abażurami i szklanymi koszami pozwalają na uzyskanie rozproszonego światła, które pada na ściany i sufit. Wybierając klosz powinniśmy wziąć pod uwagę gdzie odbija się światło, gdyż nie może to być powierzchnia, na którą patrzymy. Szukając modeli w atrakcyjnej cenie warto wejść na stronę: https://www.strefalamp.pl/lampy-wiszace-do-salonu.
Jak wybrać lampę sufitową ?
Lampa sufitowa znajduje się w centralnym punkcie salonu i równomiernie rozświetla całe pomieszczenie. Po pierwsze warto ustalić, do jakiego pomieszczenia wybieramy oświetlenie.Ważne, by zdecydować czy w pomieszczeniu znajduje się jeden, czy kilka punktów światła.  W przypadku salonu dobrym rozwiązaniem będzie komplet: lampa wisząca i lampa stojąca. W nowoczesnej aranżacji lampa sufitowa umieszczona jest nad stołem. Wybierając lampę wiszącą ze wtyczką lub lampę wiszącą do kontaktu należy wziąć pod uwagę niedaleką odległość do kontaktu. Dobrym wyborem będzie bezprzewodowa lampa wisząca. Ważnym aspektem jest wysokość lampy. Uzależniona ona jest od metrażu danego pomieszczenia. W małych pomieszczeniach klosze znajdują się niżej, gdzie światło jest bardziej intensywne, ale jest mniej punktów do oświetlenia. Im jest ich więcej, lampa powinna wisieć wyżej. Np. w pomieszczeniu o metrażu 20 metrów powinniśmy umieścić lampę 20 centymetrów od sufitu. Duży wybór lamp sufitowych znajdziemy poniżej: https://www.strefalamp.pl/lampy-sufitowe-do-salonu.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Oświetlenie dla roślin
lampy

Wersja do druku