Każdy entuzjasta ogrodnictwa na pewno choć raz zastanawiał się, czy możliwe jest samodzielne uprawianie egzotycznych owoców w przestrzeni domowej. Mango, cytryny, mandarynki i nie tylko można hodować we własnym zaciszu domowym. Trzeba tylko stworzyć uprawom odpowiednie warunki.
Polski klimat nie sprzyja efektywnemu hodowaniu egzotycznych roślin. Satysfakcjonująca uprawa owoców, które nie występują naturalnie w naszym klimacie, wymaga wykreowania odpowiednich warunków – między innymi sprzyjającej temperatury i wilgotności.
W kontekście regulowania poziomu wilgotności wykorzystuje się różnego rodzaju narzędzia, na przykład odpowiednią wentylację. Dla prawidłowego rozwoju roślin istotne jest również właściwe oświetlenie, które może zapewnić na przykład lampa HPS.
 Jak rozsądnie zająć się uprawą egzotycznych owoców w domu? Pierwszym krokiem na drodze do sukcesu jest zaopatrzenie się w growbox.
 

Nowoczesny namiot uprawowy

Miłośnicy domowych upraw korzystają z wielu różnych narzędzi, aby uzyskiwać oczekiwane efekty. W przypadku roślin tak wymagających, jak owoce egzotyczne, dobrym rozwiązaniem jest nowoczesny namiot uprawowy, czyli growbox.
Growbox jest wykonany z materiału, który odznacza się elastycznością i ma zdolność do odbijania światła, dzięki czemu możliwa jest fotosynteza. Najważniejsze jest jednak to, że namiot przeznaczony do upraw jest bezpieczną przestrzenią dla roślin.

Dzięki temu, że w growboxie znajdują się specjalne otwory, możliwe jest umiejscowienie w nim szeregu akcesoriów, pozwalających na stworzenie otoczenia odpowiedniego dla wymagających roślin, w tym dla owoców egzotycznych.
Z growboxa może skorzystać każdy – zarówno właściciel dużej, jak i małej powierzchni mieszkaniowej. Powodem jest spore zróżnicowanie rozmiarów namiotów uprawowych, które są dostępne na rynku.
 

Odpowiedni poziom wilgotności

Pożądany poziom wilgotności będzie różnił się w zależności od rodzaju uprawianego owocu egzotycznego. Przykładowo, awokado potrzebuje powietrza wykazującego wysoką wilgotność. W celu zapewnienia takich właśnie warunków, można zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza.
Jeżeli uprawiane owoce wymagają niskiego poziomu wilgotności – tak, jak ma to miejsce na przykład w przypadku ananasa – to dobrą metodą jest zastosowanie odpowiedniej wentylacji.
 

Właściwe oświetlenie dzięki lampie HPS

Zdrowy rozwój owoców oraz ilość plonów zależą w dużej mierze od tego, w jakim oświetleniu będą wzrastały rośliny. Najbardziej popularnym środkiem, wykorzystywanym przez zaawansowanych growerów są obecnie lampy HPS, czyli lampy sodowe.

Lampy HPS generują oświetlenie, które sprzyja rozwojowi roślin, poprzez pobudzanie ich do wydawania owoców. Pozwala to na skuteczne uprawianie owoców egzotycznych w domowych warunkach. Plusem lamp HPS jest również możliwość oświetlania dużych obszarów uprawowych.
Podsumowując, aby cieszyć się domową uprawą egzotycznych owoców, konieczne jest zaprojektowanie sprzyjającego uprawom otoczenia. Odpowiedzią na takie wyzwanie jest na przykład namiot uprawowy, który posłuży jako podłoże umożliwiające wdrożenie odpowiednich dla owoców warunków – właściwej wilgotności i pożądanego oświetlenia. Powodzenia!
 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma gruszka
Ile kalorii mają klementynki
Jak dobrać lampę

Wersja do druku