Kiedy trening nie może odbyć się na siłowni lub nie masz możliwości uczestnictwa w zajęciach fitness w klubie – nie musisz rezygnować z aktywności. Obecnie popularne jest ćwiczenie w domu, odbywanie treningów online, ale też korzystanie z atutów ogródka, tarasu czy okolicznych terenów zielonych. Jaki trening na świeżym powietrzu jest najlepszy? Prezentujemy kilka pomysłów na ćwiczenia w plenerze!

Zalety treningu na świeżym powietrzu

  1. Ogromna porcja energii – słońce, ładne widoki, zapach zieleni, śpiew ptaków i uwalniające się w wyniku ćwiczeń endorfiny sprawią, że zyskasz solidny zastrzyk energii. Zmotywowany w ten sposób możesz dać z siebie więcej podczas treningu!
  2. Redukcja stresu – być może sport nie jest lekiem na całe zło, ale zapewniamy, że ćwiczenia w plenerze pomogą Ci uporać się ze złym samopoczuciem, negatywnymi emocjami, znużeniem czy złością. Okoliczności przyrody i ulubiony trening korzystnie wpływają na poprawę kondycji psychicznej!
  3. Gromadzisz zapas witaminy D3 – przebywanie na słońcu sprzyja wchłanianiu tej cennej witaminy. Przekłada się to na wzmocnienie układu odpornościowego, podniesienie poziomu endorfin i lepszy sen. Oczywiście słońce pozostawi też na Tobie piękną opaleniznę – tutaj jednak zachęcamy do korzystania z kosmetyków z odpowiednim filtrem!
  4. Korzystny wpływ na zdrowie – światło słoneczne i świeże powietrze mają dobry wpływ na krążenie i dotlenienie, ale też zwiększają wydolność oddechową. Trenując na podwórku, hartujesz również swój organizm, ale pamiętaj, by odpowiednio się ubierać!
  5. Duża swoboda – nie ogranicza Cię przestrzeń, nie musisz dopasowywać się do ram czasowych czy innych klientów siłowni lub klubu fitness. Decydujesz, którędy biec i możesz zaszyć się w kameralnym miejscu, by zrobić ćwiczenia w plenerze w absolutnie komfortowej atmosferze.

Najlepsze ćwiczenia w plenerze

Zastanawiasz się, jak wykonać trening w plenerze? Z pewnością przydadzą Ci się prezentowane przez nas wskazówki. Warto dopasować program ćwiczeń do swojego celu, ale i predyspozycji oraz możliwości organizmu. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z aktywnością, możesz zacząć od marszu lub truchtu i stretchingu. Przygotujesz swój organizm do wysiłku i nie narazisz go na kontuzje.

Najlepsze ćwiczenia w plenerze można wykonać bez absolutnie żadnych akcesoriów fitness – w zaciszu własnego ogrodu, na balkonie, tarasie, w pobliskim parku czy po prostu na trawniku lub szkolnym boisku. Przysiady, bieg bokserski, przysiad-wyskok, pajace, zakroki, wykroki – ćwiczeń jest naprawdę sporo. Dopasuj tempo i ilość powtórzeń do swoich potrzeb. Jeśli będziesz mieć w zanadrzu matę lub chociaż ręcznik sportowy, możesz też wykonywać ćwiczenia w podporze, planki, pompki, burpees, brzuszki i wiele innych.

Masz akcesoria fitness? W takim razie najlepszych ćwiczeń w plenerze jest jeszcze więcej! Z pomocą taśm TRX lub gum zaczepionych o gałąź drzewa możesz wykonać różnego rodzaju treningi wzmacniające. Z dodatkowym obciążeniem przećwiczysz siłę i wytrzymałość, a gumy, paraletki i piłki dadzą Ci jeszcze więcej możliwości. Jeśli potrzebujesz inspiracji, siłownia Total Fitness na swoim blogu prezentuje mnóstwo wskazówek treningowych – przykładowe ćwiczenia, a nawet właściwą technikę.

Trening na świeżym powietrzu ma sporo zalet! Przekonaj się o nich na własnej skórze i zacznij ćwiczyć na dworze. Masz sporo możliwości – możesz biegać, jeździć na rowerze, ale też wykonywać treningi siłowe. Powodzenia!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Trening z taśmami
Ćwiczenia w trakcie pandemii
prezent dla ch?opaka

Wersja do druku