Różnorodność ma kluczowe znaczenie w osiąganiu zadowalających efektów treningowych. Ćwicząc wyłącznie w ten sam sposób przez dłuższy czas pozbawiamy nasze mięśnie bodźców, a rutyna może również działać demotywująco na nas samych. Warto więc próbować różnych form treningowych i urozmaicać swoje zajęcia w taki sposób, aby utrzymywać odpowiednią intensywność trenując w różnorodny sposób. Dziś przyjrzymy się treningowi z taśmami oporowymi jako propozycji treningu.

Czym są taśmy oporowe

Taśmy, inaczej nazywane gumami oporowymi, to jeden z rodzajów przyborów do ćwiczeń, które można zastosować w treningu wzmacniającym. Dostępne są w kilku wersjach różniących się między sobą grubością i szerokością gumy, co jednocześnie determinuje ich opór. Im guma grubsza, tym opór jest większy. Wybierając taśmę do ćwiczeń należy kierować się swoimi możliwościami, gdyż nieodpowiednio dobrany opór będzie negatywnie wpływał na efekty treningu. 

 Cechy treningu z taśmami

Trening z taśmami może być świetną alternatywą dla tradycyjnego treningu z obciążeniem w postaci hantli czy sztagi. Jest natomiast zdecydowanie mniej kontuzjogenny i daje dużo więcej możliwości, jeśli chodzi o warianty poszczególnych ćwiczeń. Co ważne, taśmy zajmują bardzo mało miejsca i są lekkie, więc z powodzeniem możemy mieć je zawsze przy sobie, na przykład w podróży, aby móc w dowolnym momencie przeprowadzić trening. Taśmy są również świetnym sposobem na urozmaicenie swoich codziennych ćwiczeń z innymi przyborami. Możemy bowiem zaplanować trening wyłącznie z taśmami lub wprowadzić je jako jedną z serii w treningu z hantlami czy sztangą.

 Ćwiczenia z wykorzystaniem taśmy 

 Taśmy można wykorzystać niemal do każdego rodzaju ćwiczeń. Świetnie sprawdzają się przy wszelkiego typu przysiadach wąskich, szerokich, a także zakrokach czy wykrokach. Mogą być także wykorzystane do wzmacniania górnych partii mięśniowych, na przykład bicepsów i tricepsów, jak również mięśni naramiennych. 

Na taśmach możemy ćwiczyć mięsnie klatki piersiowej oraz grzbietu. Doskonałe rezultaty daje ćwiczenie z taśmami mięśni brzucha, na przykład różnego rodzaju deski czy tzw. russian twist. W zależności od tego, w jaki sposób będziemy ćwiczyć, możemy za pomocą taśm budować mięśnie, ćwiczyć ich siłę i wytrzymałość.

 Jak przygotować się do treningu z taśmami

 Do ćwiczeń przy użyciu taśm należy przygotować się w podobny sposób, jak do każdego innego treningu. Musimy więc zadbać o odpowiedni strój, który nie będzie krępował ruchów i zarazem zapewni skórze odpowiednią wentylację. Ponadto ważne jest obuwie. Wybierając buty treningowe damskie lub męskie to ćwiczeń, należy pamiętać o tym, aby zapewniały one odpowiednią przyczepność do podłoża, co zapobiegnie ślizganiu się stopy po podłodze. Buty powinny również mieć dość elastyczną podeszwę, która zagwarantuje pełną swobodę ruchów podczas ćwiczeń.

Każdy trening z taśmami powinien być poprzedzony przynajmniej 10-minutową rozgrzewką, która przygotuje mięśnie i stawy do dalszej pracy z obciążeniem i tym samym zminimalizuje ryzyko kontuzji.

 

 Ćwiczenia z taśmami to świetna propozycja dla każdego, kto chce urozmaicić swój dotychczasowy trening i przełamać jego rutynę. Taśmy stanowią doskonałą alternatywę dla innych przyborów treningowych i dają bardzo dobre rezultaty. Polecamy ich wykorzystanie zarówno w ćwiczeniach dla kobiet, jak i mężczy

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma guma mamba

Wersja do druku