Białe, elegancko udrapowane firany to wizytówka każdego wnętrza. Wraz z zasłonami stanowią ozdobę pomieszczenia oraz element dekoracyjny we wnęce okiennej, dlatego ich czyszczenie i pielęgnacja są szczególnie ważne. W tym artykule zdradzamy sposoby na to, jak prać zasłony i firany z różnych materiałów, by zachować ich estetyczny wygląd.

Pranie firanek – najważniejsze zasady

Zbyt wysoka temperatura lub intensywny tryb prania mogą zniszczyć delikatny materiał firan. Dlatego piorąc je, trzeba zawsze pamiętać o maksymalnej dopuszczalnej temperaturze prania oraz o tym, by ustawić właściwy program. Firany i zasłony do domu można prać ręcznie lub w pralce automatycznej, ale w niskiej temperaturze około 30-40°C. Najlepiej ustawić tryb prania ręcznego lub do tkanin delikatnych, bez programu wirowania. Im mniej czasu firany spędzą w pralce, tym mniej pojawi się zagnieceń i trudnych do wyprasowania fałd.

Mocno zakurzone lub pożółkłe firanki należy przed praniem wymoczyć w ciepłej wodzie z proszkiem wybielającym. Wodę można zmieniać co jakiś czas i dodawać nową porcję proszku – dłuższego, kilkugodzinnego moczenia będą potrzebowały zwłaszcza firanki z kuchni oraz pomieszczeń, w których pali się papierosy.

Jak wybielić firanki lub zasłony?

Niestety na skutek działania różnych czynników, takich jak kurz, dym papierosowy czy smog, nasze firany tracą swą nieskazitelną biel. Z czasem pokrywają się nieestetycznym szarym lub żółtym nalotem, ponadto wchłaniają nieprzyjemne zapachy, które gromadzą się we włóknach materiału. Na szczęście jest kilka prostych domowych sposobów na odświeżenie i wybielenie firanek.

Pierwszy z nich polega na moczeniu firan w misce z roztworem wody i sody oczyszczonej. Należy pozostawić je tak na kilka godzin, a następnie wyprać w zwykły sposób. Równie dobrze sprawdzi się ocet wymieszany z solą kuchenną. Na około 10 litrów wody powinno przypadać pół szklanki octu oraz 4-5 łyżek soli – taki roztwór nie tylko wybieli materiał, ale i zapobiegnie jego elektryzowaniu. Jeśli nie mamy pod ręką sody ani octu, możemy wykorzystać sok z cytryny. Świeżo wyciśnięty nektar należy dodać do prania, a zawarte w nim substancje skutecznie usuną brud i plamy.

Jak prać firanki z tiulu i woalu?

Tiul i woal to dwa niezwykle delikatne materiały wykonane z jedwabiu lub bawełny oraz domieszki włókien sztucznych. Najlepiej prać je ręcznie, delikatnie ugniatając, lub w pralce ustawionej na program do tkanin delikatnych  w temperaturze maksymalnie 30-40 stopni. Firany z tiulu i woalu dobrze też namoczyć przed praniem w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego środka piorącego. Do prasowania obu materiałów najlepiej nadają się żelazka parowe umożliwiające prasowanie w pionie. Jeśli nie mamy takiego, możemy wykorzystać żelazko tradycyjne, ale ustawione na jak najniższą temperaturę. Tiul najlepiej prasować, gdy jest jeszcze lekko wilgotny.

Jak prać firanki z żakardu?

Firany żakardowe wykonuje się z poliestru i bawełny. Są trwałe, wytrzymałe i bardzo wygodne w czyszczeniu oraz użytkowaniu. Można prać je w pralce automatycznej w niskiej temperaturze, najlepiej bez wirowania. Zaletą tkanin żakardowych jest to, że mało się gniotą i raczej nie wymagają prasowania. Po praniu wystarczy odwiesić je do odcieknięcia, a potem nawet jeszcze lekko wilgotne powiesić na karniszu.

Jak prać firanki z organtyny?

Organtyna to lekka i zwiewna tkanina przypominająca mgiełkę. Może być wykonana z jedwabiu, bawełny lub nylonu i poliestru. Wyróżnia ją delikatny połysk i fakt, że przepuszcza dużo światła, więc idealnie nadaje się do ciemnych pomieszczeń wymagających rozwidnienia. Firany z organtyny naturalnej, czyli z bawełny lub jedwabiu, pierzemy wyłącznie ręcznie za pomocą delikatnych środków piorących. Może być to mydło do rąk, a nawet szampon do włosów. Z kolei organtynę syntetyczną można prać w pralce w środkach do prania firanek, w programie bez wirowania. Można suszyć ją wprost na oknie, bo organtyna z poliestru nie wymaga prasowania. Tę naturalną prasujemy w niskiej temperaturze, uważając, by nie przypalić delikatnego materiału.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jak wyczyścić przypalone żelazko
Firany do nowoczesnego wnętrza
Firany do kuchni
sypialnia zas?ony

Wersja do druku