Jakie firany do salonu będą najlepszym wyborem? Ten jeden element wystroju domu ma niezwykle istotny wpływ na wygląd całego wnętrza. Jak zatem wybrać firany do salonu i na co zwrócić szczególną uwagę? O czym pamiętać przed zakupem tekstyliów na okna? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. Miłej lektury!

 

 

Firany do salonu – jak je wybrać?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak dobrać firany do salonu? Sporo naszego czasu w domu spędzamy właśnie w tej przestrzeni, dlatego warto dobrze zaaranżować to pomieszczenie. Co więcej, salon jest wizytówką mieszkania, ponieważ to w nim przyjmowani są goście, a także właśnie w nim odbywają się wielogodzinne spotkania. 

Wybierając firanki, powinniśmy przede wszystkim rozważyć, czy stawiamy na krótkie, czy może długie firany. Długość dekoracji okna powinna być oczywiście dostosowana do rozmiarów przeszkleń oraz do całej aranżacji wnętrza. 

Nie da się ukryć, że w przestronach, jasnych pomieszczeniach doskonale będą prezentować się firany długie. Z kolei krótkie firanki wykorzystywane są zazwyczaj jako dekoracje okienne w kuchni czy pokoju dziecięcym. 

Podczas wyboru firan należy oczywiście zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego są wykonane. Na rynku znajdziemy m.in. stylowe firany z woalu, zwiewnego tiulu czy trwałego żakardu. Na które zatem warto postawić? 

Delikatne tkaniny przepuszczą do salonu więcej światła, więc doskonale sprawdzą się w mało doświetlonych pomieszczeniach. Wybór firan powinien być zatem podyktowany stopniem nasłonecznienia salonu.  

Zastanawiając się nad konkretnymi firankami, bierzemy również pod uwagę ich kolor, a także styl. Najpopularniejszym wyborem są oczywiście te w różnych odcieniach bieli i beżu. Firany do salonu powinny być także dopasowane do stylu, w jakim utrzymane jest dane pomieszczenie. 

W przypadku minimalistycznych wnętrz czy salonu nowoczesnego najlepszą opcją są proste, woalowe dekoracje okienne, z kolei do pokoju dziennego w stylu vintage czy rustykalnym, warto postawić na tradycyjne, haftowane tkaniny. 

 

Firany gotowe czy firany na metry?

Zarówno gotowe firany, jak i firany na metry, mają swoje plusy i minusy. Autem gotowych już firanek jest z pewnością to, że są one dostępne „od ręki”. Jednak należy pamiętać, że tego typu modele mają konkretne wymiary, więc muszą idealnie pasować do okna. Przed ich zakupem warto zatem upewnić się, że faktycznie odpowiadają rozmiarom przeszkleń w naszym pokoju dziennym. 

Firany na metry będą natomiast idealnie dopasowane do okien w salonie. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne, kiedy wymiar przeszkleń jest niestandardowy i trudno nam znaleźć odpowiednie firanki bądź zasłony. Kupując firany na metry, zdecydowanie możemy puścić wodze fantazji i spersonalizować ich wygląd. 

 


Najczęściej zadawane pytania


Jakie rodzaje firan mogę rozważyć do swojego salonu?

Istnieje wiele typów firan do wyboru, takich jak firany transparentne, zasłony typu "blackout", firany zaciemniające, panelowe, rolety czy żaluzje. Wybór zależy od Twojego stylu, potrzeb prywatności i ilości naturalnego światła, które chcesz wpuszczać do pomieszczenia.

Jaki kolor firan powinienem wybrać do mojego salonu?

Kolor firan powinien komplementować paletę kolorów Twojego salonu. Możesz wybrać firany, które pasują do koloru ścian dla spokojnego i harmonijnego wyglądu, albo wybrać kontrastujący kolor, aby dodać pomieszczeniu charakteru. Pamiętaj, że jasne kolory mogą pomóc ożywić pokój, podczas gdy ciemne kolory mogą dodać elegancji.

Jak długie powinny być firany w moim salonie?

Długość firan zależy od preferencji estetycznych i funkcjonalnych. Jeśli chcesz, aby Twój salon wyglądał większy, wybierz firany sięgające od sufitu do podłogi. Jeśli zależy Ci na łatwości czyszczenia, firany powinny kończyć się tuż nad podłogą.

Czy firany do salonu muszą być ciężkie i gęste?

Nie, nie muszą. Ciężkie, gęste firany mogą dodać elegancji i formalności do Twojego salonu, a także mogą zaciemnić pomieszczenie i zapewnić prywatność. Jednak jeśli preferujesz lżejsze, bardziej przewiewne firany, mogą one dodać salonowi subtelności i wpuszczać więcej naturalnego światła.

Czy mogę mieszać różne style firan w moim salonie?

Tak, możesz. Mieszanie różnych stylów firan może dodać pomieszczeniu głębi i zainteresowania. Na przykład, możesz połączyć ciężkie, ciemne zasłony z lekkimi, jasnymi firanami. Pamiętaj jednak, aby utrzymać pewną spójność w kolorystyce i stylu, aby uniknąć chaosu wizualnego.


Podobne artykuły:


Wersja do druku