Sypialnia to jedno z tych miejsc w domu, w którym spędzamy najwięcej czasu. Służy nam głównie do relaksu, to w niej śpimy, czytamy, odpoczywamy. By stworzyć idealny ku temu nastrój, warto zadbać o dobranie odpowiedniego oświetlenia. Oto kilka inspiracji na świetlną dekorację sypialni.

Oświetlenie główne - najważniejszy punkt świetlny?

Pokój sypialniany rządzi się nieco innymi zasadami niż pozostałe pomieszczenia w domu. Zazwyczaj to właśnie górna lampa jest kluczowym elementem odpowiedniego oświetlenia. W sypialni może być jednak inaczej. Oczywiście nie możemy pominąć tego punktu świetlnego, ale nie gra on aż tak dużej roli. By górna lampa stanowiła aranżację świetlną, musi zostać połączona z oświetleniem uzupełniającym - nocnymi abażurami, oświetleniem w szafie etc. Jak jednak wykorzystać lampę sufitową do dekoracji świetlnej?

Na rynku znajdziemy wiele dekoracyjnych lamp sufitowych, których kształty, formy czy struktury mogą stanowić doskonałe uzupełnienie naszego wnętrza. Zależnie od tego, jaki styl preferujemy, tak możemy dobrać idealną lampę do sypialni - nowoczesną, klasyczną czy industrialną. Innym rozwiązaniem jest, zamiast jednej, głównej lampy, wybranie reflektorów sufitowych lub sufitu podwieszanego z ukrytymi punktami świetlnymi. Dzięki temu możemy dowolnie je rozmieszczać i światłem podzielić przestrzeń na strefy.

Lampka nocna - klucz do aranżacji świetlnej sypialni

Lampa nocna to charakterystyczny rodzaj oświetlenia stosowany przede wszystkim w sypialniach. Wyposażona zazwyczaj w ozdobny, ażurowy abażur daje przytłumione, dekoracyjne światło. Doskonale sprawdza się ono podczas relaksu, czytania książek czy oglądaniu telewizji. Ciekawym rozwiązaniem może być również zastosowanie w sypialni nietypowej stojącej lampy podłogowej z papierowym lub materiałowym kloszem. Dzięki wyższym nogom stojąca lampa zapewni nam oświetlenie szersze, bardziej rozproszone. Z powodzeniem jednak może zastąpić nocny kinkiet. Jeśli zależy nam na większej ilości światła, możemy wybrać model industrialny, składający się z wyłącznie z abażuru w formie drucianej. Inspiracją na ciekawą aranżację światłem może być zastosowanie w takim “otwartym” abażurze dekoracyjnych żarówek, świecących kolorowo czy zmiennie.

Dekoracyjne oświetlenie mebli w sypialni

Jeśli nie potrzebujemy wieczorem dużej ilości światła w sypialni, warto zainwestować w oświetlenie mebli lub podłogi. Najczęściej wykorzystuje się do tego taśmy LED-owe. Dzięki ich zamocowaniu przy podstawie łóżka, za wezgłowiem czy pod szafą uzyskamy dodatkowe, bardzo nastrojowe oświetlenie. Równocześnie może być ono doskonałą dekoracją naszego wnętrza, szczególnie jeśli barwą będzie dopasowane do kolorystyki sypialni.

Łańcuchy świetlne - doskonały pomysł nie tylko na okazjonalną dekorację

Mówiąc o dekoracyjnym oświetleniu w sypialni, warto wspomnieć o dekoracyjnych łańcuchach świetlnych. Znajdziemy je w prostych i bardziej ozdobnych wersjach. W ostatnim czasie modne były kulki typu cotton balls, czyli wykonane z bawełnianego sznurka. Występuje one w praktycznie każdej wersji kolorystycznej, różnych rozmiarach oraz wzorach. Sposobów na ich wykorzystanie jest wiele - można je położyć na półce, powiesić nad łóżkiem (także układając w jakiś kształt czy napis) czy udekorować nimi toaletkę. Girlandy świetlne kojarzymy z okresem Bożego Narodzenia i Nowego Roku, ale są to ozdoby całoroczne, które dodadzą uroku wnętrzu także wiosną czy latem.

Oświetlenie dekoracyjne ściany w sypialni

Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym ściany rzadko pozostają puste. Najczęściej wieszamy na nich obrazy, fotografie, dekoracje. Dobrym pomysłem na dodatkowe oświetlenie dodające przytulności wnętrzu, jest doświetlenie takiej ozdobnej ściany. Możemy podkreślić światłem poszczególne ozdoby (np. kinkietami) lub też zamontować oświetlenie całej ściany.

Więcej inspiracji na oświetlenie w domu znajdziemy na blogu internetowego sklepu z lampami Light Home.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jak dobrać lampę
o?wietlenie

Wersja do druku