Lampy dla dzieci to podstawowe wyposażenie każdego pokoju dziecka. Liczy się ich funkcjonalność oraz wygląd, a dobre dopasowanie do otoczenia i gustu naszego dziecka przyczyni się do harmonii w pomieszczeniu i lepszej użyteczności. Kinkiety jako oświetlenie boczne potrafią być niezwykle funkcjonalne, a dzięki nowoczesnemu wzornictwu potrafią również świetnie się prezentować i stanowić doskonałą ozdobę każdego pokoju. Dlaczego warto wybrać kinkiety dziecięce? Sprawdzamy!

 

Po co kupować lampy dla dzieci?

Każdy rodzic chce, by jego pociechy mieszkały w jak najlepszym środowisku. Przyjazne dzieciom i atrakcyjne wizualnie kinkiety dziecięce gwarantują zadowolenie zarówno dzieci, jak i rodziców. Pokój każdego dziecka, jest jego mikroświatem, w którym powinno czuć się bezpieczne i spełnione. Ważnym jest więc to, by dopasować środowisko i jego funkcjonalność do wieku dziecka i jego indywidualnych preferencji. Wybór lamp dziecięcych jest jedną z kwestii, na którą warto zwrócić uwagę, podczas kreowania przestrzeni dla dziecka, w której każdego dnia będzie się znajdować we własnym pokoju. 

Jakie kinkiety dziecięce wybrać?

Kinkiety dziecięce pozwolą doświetlić przestrzeń w pokoju każdego dziecka. 

  • Jako oświetlenie ścienne i boczne, kinkiety mogą służyć jako oświetlenie uzupełniające dla głównej lampy sufitowej. Kinkiety dziecięce mogą również doskonale sprawdzić się jako boczna lampa do doświetlenia miejsca, w którym dziecko często się bawi lub układa klocki. Po to, by oczywiście nie nadwyrężać oczu w trakcie zabaw, które wymagają czynności manualnych i skupienia uwagi na detalach.
  • Mogą zastąpić lampę nocną, jeśli miejsce mocowania kinkietu mieści się tuż nad łóżkiem. Zaoszczędzimy wtedy miejsce na stoliku i nie będzie nam potrzebna lampa nocna, na którą nie zawsze znajdziemy odpowiednie miejsce w pokoju dziecięcym. Młodsze dzieci mogą także niefortunnie taką lampę stojącą strącić podczas zabaw, dlatego wybór kinkietu wydaje się dużo rozsądniejszy.
  • Kinkiety dziecięce mogą również z powodzeniem zastąpić lampę do pracy przy biurku i odrabiania lekcji, jeśli oczywiście miejsce mocowanie znajduje się w odpowiednim miejscu, czyli najlepiej nad biurkiem. Służący do tego kinkiet najlepiej zaopatrzyć w jaśniejsze światło — barwa światła powinna być naturalna bądź zimna. Dzięki temu dziecko będzie skupione i gotowe do działania. Do zainstalowania nad biurkiem najlepiej wybrać model z możliwością regulacji kąta padania światła. Kinkiety regulowane będą idealnie się sprawdzać w takiej roli.

Czy kinkiety dziecięce mogą zastąpić lampkę nocną dla dziecka?

Warto również pamiętać o tym, że lampka dla dziecka powinna emanować delikatnym i rozproszonym światłem jeśli chcemy, by służyła do odpoczynku i wyciszenia naszego dziecka. Wówczas barwa światła żarówki powinna być ciepła i relaksacyjna. Chodzi o to, aby dziecko nie rozbudzało się przy zimnym, białym świetle, jeśli kinkiet ma służyć jako oświetlenie, które ma zastąpić lampkę nocną. Światło naturalne również będzie odpowiednie, ale najlepiej sprawdzi się światło o ciepłej temperaturze barwowej, ponieważ wprowadza w przyjemny, błogi nastrój. Oświetlenie wieczorne i nocne z założenia powinno służyć odpoczynkowi. Jeśli chcemy, by kinkiet emanował ciepłym światłem, warto wybrać kinkiety z abażurem, a dodatkowo dobrać odpowiednią żarówkę. Kinkiety dziecięce to specjalnie dostosowane do dziecięcych potrzeb lampy, które swoim urokiem wzbogacą pokój każdego malucha oraz dopełnią funkcjonalność oświetlenia w pomieszczeniu.


Najczęściej zadawane pytania


Czemu odpowiednie oświetlenie pokoju dziecięcego ma takie duże znaczenie?

Światło buduje nastrój, pozwala odróżnić noc od dnia, a także wpływa na poczucie bezpieczeństwa. Wszystkie te elementy są szczególnie ważne u małych dzieci, jak i tych nieco starszych. Główne - górne światło jest zwykle jasne i używane w czasie, gdy jeszcze nie kładziemy się spać. Kinkiety z kolei oraz mniejsze lampki pełnią funkcję nocną, przeznaczoną do wieczornego czytania czy odrabiania lekcji. Odpowiednie oświetlenie ułatwi dziecku korzystanie z własnej przestrzeni.

Co jest ważne przy dobieraniu kinkietów do pokoju dziecka?

Zanim postanowimy o zakupie konkretnej lampy, pamiętajmy aby przeanalizować, jakie ma być jej dokładne zastosowanie. Innego światła będziemy potrzebować jako nocnej lampki, która da poczucie bezpieczeństwa, czy umożliwi nocne przewijanie, a innego, gdy dziecko wieczorami czyta w łóżku. Tak więc przede wszystkim dokładnie przemyślmy cel montażu.

Co wpływa na rodzaj światła w kinkietach?

Może nam zależeć na jasnym i chłodnym świetle lub dość ciemnym i raczej ciepłym. Jak to osiągnąć? Delikatność i ciepło uzyskamy dzięki abażurom i odpowiednim żarówkom. Z kolei brak takich osłon i właściwa, ale inna niż poprzednio żarówka pozwolą na uzyskanie jasnego światła, przy którym łatwo będzie wykonywać różne czynności.

Kiedy zamontować kinkiety w pokoju dziecka?

Właściwie może posiadać je już od urodzenia. Początkowo w nocy to nam się przyda, gdy będziemy przychodzić karmić i przewijać. Wówczas doskonale sprawdzi się delikatne, ciepłe światło. U starszaka zacznie się czytanie i przeglądanie książeczek, więc będzie również potrzebował wygodnego światła przy łóżku.

Czy kinkiet jest rozwiązaniem jeśli dziecko boi się ciemności?

Może być dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak dziecko ma spać przy świetle to warto wybrać bardzo delikatne światło i ciepłe, a sam kinkiet umieścić dalej od łóżka, tak aby jego światło było przytłumione. Dziecko odczuje, że jest jasno, jednak nie będzie mu to przeszkadzać w zasypianiu. Pamiętajmy również o dobrych ledowych żarówkach, bo palące się całą noc światło może prowadzić do sporych rachunków.


Podobne artykuły:


Wersja do druku