Już od najmłodszych lat swojego życia, dziecko powinno zostać zaznajomione z podstawami higieny jamy ustnej. Początkowo powinniśmy sami myć dziecku ząbki, używając szczoteczki o miękkim włosiu. Kiedy jednak nasza pociecha skończy trzy lata, należy pomyśleć o zakupie szczoteczki do zębów, z której dziecko mogłoby korzystać samodzielnie, oczywiście pod naszym nadzorem. Czym powinniśmy się jednak kierować, wybierając szczoteczkę dla malucha?

Szczoteczka dla dziecka powinna być mała, o rozmiarze około 11-13 cm. W przypadku dzieci nieco starszych możemy poszukać przyrządu już nieco większego – 15-17 cm. Rączka powinna być pokryta silikonem, dzięki któremu nie wyślizgnie się maluchowi z ręki. Jeżeli szczoteczka posiada dodatkowo przyssawkę lub zatyczkę, tym lepiej. Dzięki temu, nie wejdzie ona w kontakt z powierzchnią umywalki, zbierając przy tym zarazki. A skoro przy kwestii samej rękojeści jesteśmy, pamiętajmy, że dzieci lubią kolorowe rzeczy. Na rynku nietrudno jest znaleźć szczoteczki z wizerunkami popularnych postaci z filmów i kreskówek, dzięki którym nasza pociecha będzie chętniej szczotkować ząbki.

Główka szczoteczki dla malucha

Dziecko nie wie jeszcze, jak poprawnie i sprawnie manewrować szczoteczką w jamie ustnej. Dlatego też powinniśmy pamiętać o tym, że główka powinna być zaokrąglona. Podobnie jak z rękojeścią, powinna być też niewielkich rozmiarów: 1,5-2 cm dla najmłodszych i 2,5 cm dla nieco starszych. Oczywiście jest to kwestia indywidualna u każdego dziecka, ponieważ każde ma inną budowę.

Odpowiednie - miękkie włosie

Szczoteczka powinna być delikatna i miękka, co najwyżej średnio twarda, o zaokrąglonych włóknach. Zdecydowanie należy unikać twardego włosia, ponieważ dziąsła dziecka są bardzo delikatne i podatne na podrażnienia. Jeżeli pomimo doboru delikatnej szczoteczki nasze dziecko w dalszym ciągu skarży się na dyskomfort, powinniśmy posłuchać i wybrać taką, która mu się spodoba. Nie ma sensu zmuszać dziecka do mycia zębów niewygodną szczoteczką, ponieważ będzie mu się to kojarzyć z czymś nieprzyjemnym, czego lepiej nie robić.

Typ szczoteczki dla dziecka

Na rynku dostępne są trzy typy szczoteczek. Pierwszym z nich są tradycyjne szczoteczki manualne. Ich niewątpliwą zaletą jest ogólnodostępność i niska cena. Ponieważ zęby należy myć przez dwie minuty, niektóre szczoteczki posiadają specjalne klepsydry, odmierzające czas szczotkowania.
Drugą opcją są szczoteczki elektryczne. Tutaj mamy dwie opcje. Możemy kupić szczoteczkę elektryczną przeznaczoną specjalnie dla dzieci lub użyczyć dziecku własnej, pod warunkiem, że otrzyma ono własną, delikatną końcówkę. Szczoteczki elektryczne przeznaczone dla dzieci nie tylko są udekorowane wizerunkami popularnych postaci, ale też odtwarzają dźwięki lub melodyjki. Niektóre z nich pozwalają nawet na zdobywanie punktów w postaci gwiazdek za prawidłowe mycie. Jedyna rzecz o której powinniśmy pamiętać to to, że korzystanie ze szczoteczki elektrycznej w niewłaściwy sposób może podrażnić dziąsła dziecka.

Trzecią opcją jest szczoteczka soniczna dla dziecka. Jest to najszybszy przyrząd do higieny jamy ustnej, do tego najlepiej radzący sobie z przestrzeniami międzyzębowymi. Jest to urządzenie bardziej dla starszych dzieci, chociaż możemy znaleźć też modele przeznaczone dla najmłodszych. Należy jednak pamiętać, że jest to dość drogi typ szczoteczki, dlatego jako pierwszą, lepiej jest wykorzystać szczoteczkę elektryczną.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii mają lody big milk
Szczoteczki do ?eb?w
szczoteczka do zeb?w

Wersja do druku