Coraz wiÄ™cej osób zmagajÄ…cych siÄ™ z takimi wadami wzroku jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, czy presbiopia, decyduje siÄ™ nosić soczewki kontaktowe. Te cienkie powÅ‚oki zakÅ‚adane na oczy staÅ‚y siÄ™ prawdziwym przeÅ‚omem na rynku optycznym. Wszystko to za sprawÄ… swojej skutecznoÅ›ci idÄ…cej w parze z pragmatycznoÅ›ciÄ…. Poznajmy zalety i wady wynikajÄ…ce z noszenia soczewek kontaktowych.

Pojęcie soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe stanowią cienkie i przezroczyste powłoki, które nakłada się na oczy. Zostały one stworzone jako alternatywa dla okularów. O ile okulary posiadają szkła w oprawkach nie nakładane bezpośrednio na oczy, o tyle kontakty, jako swoiste szkła, zakłada się na oczy bezpośrednio. Efektem tego soczewki pozostają nie tylko niezauważalne, ale też bardziej użyteczne.

Klasyfikacja soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe występują w przeróżnych wariantach. Dzieli się je ze względu na materiał wykonania, czas użytkowania, czy wreszcie wadę wzroku. Aby wybrać odpowiednie kontakty należy wziąć pod uwagę te trzy czynniki.

1. Podział soczewek kontaktowych ze względu na materiał wykonania:

1.1. Soczewki twarde – przeznaczone do dÅ‚uższego czasu użytkowania przy bardziej poważnych wadach wzroku, wyrabiane specjalnie dla konkretnego oka.

1.2. Soczewki miÄ™kkie – przeznaczone do krótszego czasu użytkowania, przy mniej poważnych wadach wzroku, niewyrabiane specjalnie dla konkretnego okna.

2. Podział soczewek kontaktowych ze względu na czas użytkowania:

2.1. Soczewki jednodniowe – przeznaczone do noszenia przez jeden dzieÅ„, tak zwane jednorazówki.

2.2. Soczewki tygodniowe – przeznaczone do noszenia przez jeden lub dwa tygodnie, zdejmuje siÄ™ je na noc.

2.3. Soczewki miesiÄ™czne – przeznaczone do noszenia przez miesiÄ…c, zdejmuje siÄ™ je na noc.

2.4. Soczewki kwartalne – przeznaczone do noszenia przez kwartaÅ‚, niekiedy można ich nie zdejmować przez siedem dni i siedem nocy.

3. Podział soczewek kontaktowych ze względu na wadę wzroku:

3.1. Soczewki sferyczne rozpraszajÄ…ce – przeznaczone do korygowania wady krótkowzrocznoÅ›ci.

3.2. Soczewki sferyczne skupiajÄ…ce – przeznaczone do korygowania wady dalekowzrocznoÅ›ci.

3.3. Soczewki cylindryczne – przeznaczone do korygowania wady astygmatyzmu.

3.4. Soczewki multifokalne – przeznaczone do korygowania wady presbiopii.

Wady oraz zalety soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe może nosić niemal każdy, aby się jednak upewnić czy na pewno, należy udać się na wizytę do okulisty lub optometrysty. Decydując się na kontakty można ich używać stale, albo też naprzemiennie z okularami. W przypadku soczewek twardych, które użytkuje się rok a nawet kilka lat, przeważnie nie trzeba posiadać okularów. W przypadku soczewek miękkich, warto niekiedy od nich odpocząć, a więc posiadać w zanadrzu okulary. Kontakty sprawiają, że życie okularnika staje się lepsze, bo nie tylko ich nie widać, ale też nie przeszkadzają. Na przykład można w nich pływać, a zimą nie zaparowują, gdy wchodzimy z zimnego do ciepłego pomieszczenia. Za ich wadę uznaje się jedynie to, że u niektórych osób mogą one przesuszać oko. Choć ich zakładanie i zdejmowanie wydaje się ciężkie, to w rzeczywistości stanowi to prosty i zupełnie bezbolesny proces. Palcami nie dotyka się nawet oka, a jedynie soczewki kontaktowej. Jeśli ktoś nosi okulary, a nie nosił swojej soczewek kontaktowych, to warto, aby przynajmniej spróbował.

Odpowiednie soczewki kontaktowe znajdziesz na: https://soczewki24.pl/2-soczewki-kontaktowe.  

 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Pierwsze soczewki kontaktowe
mycie okien

Wersja do druku