Storczyki to kwiaty o wyjątkowej, niebanalnej urodzie, które mogą być przepiękną ozdobą każdego domu, pod warunkiem, że zostanie im zapewniona odpowiednia ochrona i pielęgnacja. Jak o nie dbać, aby zapewnić im wszystko, czego potrzebują?

W sklepie – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Najlepiej wybrać starszy okaz storczyka. Choć jest nieco droższy, jego niewątpliwą zaletą będzie większa wytrzymałość. Warto wybrać roślinę z rozwiniętymi kwiatami i licznymi odrostami. Ważne, aby była zdrowa – bez plam na liściach i z jasnymi, błyszczącymi korzeniami, które doskonale widać przez przezroczystą doniczkę. Pąki kwiatowe nie mogą być zwiędnięte, ponieważ świadczyć to może
o przesuszeniu rośliny, a tym samym jej złej kondycji. Najlepszy będzie okaz z jednym kwiatem
i wieloma pąkami, które w przyszłości mogą pięknie rozkwitnąć.

Na rynku dostępnych jest wiele gatunków tych pięknych kwiatów. Wiele ciekawych propozycji znaleźć można m.in. na stronie: https://www.leroymerlin.pl/rosliny-nasiona-cebule/rosliny-sadzonki/kwiaty-doniczkowe-storczyki,a362,x4.html.

 Ekspozycja na słońce Storczyki to kwiaty, które uwielbiają dobrze oświetlone miejsca. Ważne, aby docierające do nich światło było odpowiednio rozproszone, dlatego idealne do uprawy są parapety okien skierowanych na wschód. Natomiast  w pokojach o wystawie południowej, orchidee można uprawiać w oddaleniu od okien, bez konieczności ich sztucznego doświetlania. Latem należy chronić je przed ostrymi promieniami słońca - wystarczy jedynie przysłonić okno firanką lub ustawić doniczkę w innym miejscu niż parapet.

Wilgotność powietrza

Wysoka wilgotność powietrza (70-80%) jest niezbędna do prawidłowego rozwoju storczyków. Dobrym pomysłem jest więc wstawianie rośliny do dużego szklanego pojemnika, w którym będzie możliwe nawilgocenie atmosfery. Innym sposobem na zapewnienie optymalnej wilgotności jest zainstalowanie
w pomieszczeniu nawilżacza powietrza.

Podlewanie

W pielęgnacji storczyków umiejętne podlewanie to połowa sukcesu. Ogólna zasada brzmi: „rzadko ale dużo”. W warunkach naturalnych wodę dostarczają krótkie i intensywne deszcze tropikalne, po których rośliny szybko osusza słońce. Podobne warunki można zapewnić w domu. W tym celu co 7-10 dni doniczki z kwiatami wystarczy wstawić do wanny i obficie podlać wodą (najlepiej przegotowaną)
o temperaturze pokojowej. Następnie należy odczekać, aż nadmiar wody wycieknie z donicy. Dopiero po wykonaniu tych czynności roślinę można ponownie umieścić na podstawce.

Temperatura powietrza

Latem storczyki najlepiej rozwijają się w temperaturze ok. 24°C, zaś zimą w ok. 18°C. Co ciekawe,
na ich kwitnienie dobry wpływ mają wahania temperatury pomiędzy dniem a nocą. Latem warto więc wynosić je na ocieniony balkon, zaś zimą zakręcać kaloryfer pod parapetem, nad którym stoją.

 Stosowanie nawozów i odżywek W naturze orchidee żyją w środowisku ubogim w składniki pokarmowe. Uprawiając je w domu zaleca się stosowanie specjalnie przeznaczonych do tego celu nawozów, jednocześnie ściśle stosując się do zaleceń na etykiecie. Do pielęgnacji można używać również odżywek do innych kwiatów – np. roślin kwitnących, jednak wówczas przygotowany roztwór powinien być o połowę słabszy, niż zalecany przez producenta.

Przesadzanie orchidei

Odradza się częste przesadzanie storczyków. Wskazane jest to jedynie wówczas, gdy stare podłoże straciło swoje właściwości odżywcze, doszło do gnicia korzeni lub dolna część rośliny nie mieści się już
w doniczce. Najlepsze warunki zapewni nowy pojemnik, ale podobny do tego, w którym dotychczas rozwijała się orchidea. Jeżeli doskonale rosła w plastikowej donicy o przezroczystych ściankach, nowa powinna być również taka,  choć nieco większa.

Podłoże

Storczyki są roślinami, które wymagają specjalnego rodzaju podłoża. Powinno być lekkie i dobrze przepuszczające składniki odżywcze takie, jak woda i powietrze. W sklepach dostępne są gotowe mieszanki, jednak z powodzeniem można je również sporządzić samodzielnie. Wystarczy jedynie pokruszyć kawałki kory sosnowej, styropianu, mchu torfowca i węgla drzewnego. Najważniejsze, aby doniczka miała na dnie warstwę drenażu, dzięki której korzenie będą chronione przed gniciem.

Czas spoczynku

Aby storczyk mógł pięknie zakwitnąć, warto zapewnić mu 6-7 tygodni spoczynku. W tym celu należy roślinę obficie podlać wodą, a następnie ustawić w chłodniejszym miejscu. Orchidea w tym czasie nie rośnie i nie wydaje kwiatów. Mizerny wygląd zmieni się, jeżeli zielony pęd kwiatowy zostanie skrócony nad 2-3 oczkiem.

Gdy storczyk choruje…

Prawidłowa pielęgnacja zapobiegnie wielu chorobom storczyków. Jeżeli roślina nie będzie miała zbyt wilgotnego podłoża, nie będzie narażona na choroby wywołane obecnością grzybów. Na orchideach mogą pojawić się różne szkodniki, takie jak przędziorki, tarczniki, a nawet ślimaki. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do sklepu ogrodniczego i zakupić odpowiedni środek, który uchroni roślinę przed zniszczeniem. Warto także pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, w którym orchidee są ustawione. Tym prostym sposobem można zapewnić im właściwą cyrkulację powietrza, która zapobiega gniciu korzeni, a także rozwojowi grzybów i pleśni.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

pluskwy
nawil?acz powietrza

Wersja do druku