Bóle różnego pochodzenia, przeziębienie i grypa, stany zapalne czy profilaktyka chorób serca – wszędzie tam znajduje swoje zastosowanie aspiryna. W czym tkwi sekret jej skuteczności?

Historia aspiryny

Po raz pierwszy o właściwościach kwasu acetylosalicylowego, czyli popularnej aspiryny, pisał Hipokrates. W jego czasach związek ten w niewyizolowanej formie pozyskiwano z kory wierzby i szeroko stosowano w łagodzeniu dolegliwości bólowych oraz obniżaniu gorączki. Substancję w obecnie znanej formie i nadającej się do wykorzystania farmaceutycznego, zsyntetyzował Felix Hoffmann w 1897 roku.

Jak aspiryna działa na ból?

Ból – wbrew pozorom – nie powstaje w określonych, np. uszkodzonych częściach ciała, ale w mózgu. Zakończenia nerwowe wysyłają do mózgu sygnał o tym, że coś niepokojącego dzieje się w organizmie. Ponadto uszkodzone tkanki uwalniają substancje chemiczne - prostaglandyny, których obecność mózg definiuje jako ból.

Aspiryna pomaga zniwelować te dolegliwości, ponieważ działa jak bloker – nie dopuszcza do wytwarzania prostaglandyn. Tym samym do mózgu nie docierają sygnały z komórek nerwowych i ból nie pojawia się albo jest znacznie mniejszy, niż przed zastosowaniem aspiryny.

Jak aspiryna działa na przeziębienie i grypę?

Wirusy i bakterie atakujące komórki organizmu w przebiegu przeziębienia i grypy, doprowadzają do wytwarzania się wspomnianych już prostaglandyn. Te z kolei wywołują dolegliwości bólowe, ale powodują również obrzęk i stan zapalny, a także gorączkę. Kwas acetylosalicylowy hamuje enzym biorący udział w ich powstawaniu, a więc łagodzi ból, niweluje stan zapalny i obniża gorączkę.

Jak aspiryna działa na serce?

Jak pokazują liczne badania, kwas acetylosalicylowy hamuje proces osadzania się płytek krwi na ścianach naczyń krwionośnych i wytrącanie blaszek miażdżycowych, co prowadzi do powstawania skrzepów i zatorów w układzie krążenia. Te z kolei mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym udaru mózgu czy zawału serca.

Podsumowanie

Kwas acetylosalicylowy, znany w Polsce jako aspiryna, wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Jest stosowany także w profilaktyce udaru mózgu czy chorób serca. O ile nie istnieją medyczne przeciwwskazania do jego stosowania, jak problem z krzepliwością krwi, choroba wrzodowa, uczulenia na salicylany albo ciąża – można go zażywać zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce i tym samym pozbyć się dolegliwości.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jak się spakować do porodu

Wersja do druku