Jak działa aspiryna?

Historia aspiryny
Po raz pierwszy o właściwościach kwasu acetylosalicylowego, czyli popularnej aspiryny, pisał Hipokrates. W jego czasach związek ten w niewyizolowanej formie pozyskiwano z kory wierzby i szeroko stosowano w łagodzeniu dolegliwości bólowych oraz obniżaniu gorączki. Substancję w obecnie znanej formie i nadającej się do wykorzystania farmaceutycznego, zsyntetyzował Felix Hoffmann w 1897 roku.
Jak aspiryna działa na ból?
Ból – wbrew pozorom – nie powstaje w określonych, np. uszkodzonych częściach ciała, ale w mózgu. Zakończenia nerwowe wysyłają do mózgu sygnał o tym, że coś niepokojącego dzieje się w organizmie. Ponadto uszkodzone tkanki uwalniają substancje chemiczne - prostaglandyny, których obecność mózg definiuje jako ból.
Aspiryna pomaga zniwelować te dolegliwości, ponieważ działa jak bloker – nie dopuszcza do wytwarzania prostaglandyn. Tym samym do mózgu nie docierają sygnały z komórek nerwowych i ból nie pojawia się albo jest znacznie mniejszy, niż przed zastosowaniem aspiryny.
Jak aspiryna działa na przeziębienie i grypę?
Wirusy i bakterie atakujące komórki organizmu w przebiegu przeziębienia i grypy, doprowadzają do wytwarzania się wspomnianych już prostaglandyn. Te z kolei wywołują dolegliwości bólowe, ale powodują również obrzęk i stan zapalny, a także gorączkę. Kwas acetylosalicylowy hamuje enzym biorący udział w ich powstawaniu, a więc łagodzi ból, niweluje stan zapalny i obniża gorączkę.
Jak aspiryna działa na serce?
Jak pokazują liczne badania, kwas acetylosalicylowy hamuje proces osadzania się płytek krwi na ścianach naczyń krwionośnych i wytrącanie blaszek miażdżycowych, co prowadzi do powstawania skrzepów i zatorów w układzie krążenia. Te z kolei mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym udaru mózgu czy zawału serca.
Podsumowanie
Kwas acetylosalicylowy, znany w Polsce jako aspiryna, wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Jest stosowany także w profilaktyce udaru mózgu czy chorób serca. O ile nie istnieją medyczne przeciwwskazania do jego stosowania, jak problem z krzepliwością krwi, choroba wrzodowa, uczulenia na salicylany albo ciąża – można go zażywać zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce i tym samym pozbyć się dolegliwości.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Jak się spakować do poroduWersja do druku
Szukaj
Jak zacząć pracę w branży medycznej bez matury? - kursy Medyczne w szkole policealnej
Dla wielu z nas praca w branży medycznej może się wydawać nieosiągalna bez egzaminu dojrzałości. Jest to jednak ogromny błąd. Z łatwością w szkołac
Optometryczne badanie wzroku
Jeśli zauważysz, ze twój wzrok się pogorszył, masz trudności z czytaniem, lub twoje oczy łzawią bez powodu, nie zwlekaj z wizytą u optometrysty.
Dieta na wiosnę, czyli jak wrócić do formy po zimie
Na hasło „zdrowa dieta” wielu z nas reaguje z dużą niechęcią. Czy można odżywiać się zdrowo i bez wyrzeczeń? Oczywiście, że tak, tylko t
Odwiedziliśmy znany w Warszawie salon sukni ślubnych
Idąc ulicami Warszawy mijamy wiele salonów z modą ślubną. DAMA Couture wydaje się jednym z nich. Jednak po zbadaniu informacji o tym miejscu, okazuj
Najlepsze książki dla dzieci w różnym wieku: przewodnik dla rodziców
Jak wybierać książki dla dzieci, które pobudzają ich wyobraźnię, wspierają rozwój i przyciągają uwagę? Poznaj nasz przewodnik, kt&o