Czegóż to my nie wiemy o katarze: że leczony trwa siedem dni, a nieleczony tydzieÅ„. Å»e nie pomaga na zatkany nos dosÅ‚ownie nic, swoje trzeba odcierpieć. Å»e specyfiki apteczne i domowe sposoby tylko katar Å‚agodzÄ…, a i tak nim mityczne siedem dni minie, nasza twarz bÄ™dzie od chusteczek higienicznych wyglÄ…daÅ‚a niczym oblicze Lorda Vadera tuż przed naÅ‚ożeniem maski. Przy takim podejÅ›ciu rzeczywiÅ›cie odechciewa siÄ™ podejmować jakiekolwiek dziaÅ‚anie: skoro nie ma mocnych…

Akcja regeneracja

Z katarem trzeba krótko i po mÄ™sku: my narzucamy zasady, on siÄ™ dostosowuje. Od czego zaczynamy? Od uÅ›wiadomienia sobie, że stan zapalny Å›luzówki nosa bÄ™dzie miaÅ‚ swoje konsekwencje nie tylko w postaci wysuszonej Å›luzówki tegoż, ale także Å›luzówki jamy ustnej, gardÅ‚a i krtani, a nawet oczu. Znacie to uczucie? Pewnego dnia mamy wrażenie, że wysycha nam w ustach, pierzchnÄ… wargi, oczy piekÄ… i nie mamy pojÄ™cia dlaczego. Z godziny na godzinÄ™ nabieramy pewnoÅ›ci, że zÅ‚apie nas katar. Kichanie, Å‚askotanie w nosie a w koÅ„cu denerwujÄ…cy wyciek. PÄ™dzimy wiÄ™c po chusteczki. Tymczasem warto od razu pomyÅ›leć o kilku rzeczach, które bÄ™dÄ… nam lada chwila potrzebne: spray do nosa obkurczajÄ…cy i nawilżajÄ…cy Å›luzówkÄ™, sól fizjologiczna w postaci umożliwiajÄ…cej zakropienie oczu oraz morska do pÅ‚ukania nosa, pomadka nawilżajÄ…ca do ust i krem regenerujÄ…cy pod nos – dwie ostatnie rzeczy mogÄ… z powodzeniem okazać siÄ™ jednym i tym samym specyfikiem w zależnoÅ›ci od naszych upodobaÅ„. MyÅ›lÄ…c o pacyfikacji kataru, kompleksowo zajmijmy siÄ™ swoimi bÅ‚onami Å›luzowymi – uczucie dyskomfortu bÄ™dzie mniejsze. JeÅ›li nie lubimy kropli w sprayu, bo siÅ‚a z jakÄ… dawkowany jest pÅ‚yn dziaÅ‚a na nasz nos drażniÄ…co, możemy kupić aerozol, który jest Å‚agodniejszy. OczywiÅ›cie sam stan zapalny bÅ‚ony Å›luzowej nosa toczyÅ‚ siÄ™ bÄ™dzie niezależnie od naszych poczynaÅ„, ale dyskomfort nie bÄ™dzie tak silnie odczuwalny.

Tydzień i po tygodniu

JeÅ›li dysponujemy inhalatorem tÅ‚okowym, warto sprayu do nosa używać naprzemiennie z robieniem sobie inhalacji z soli fizjologicznej albo preparatu mukolitycznego. Im bardziej nawilżona Å›luzówka, tym szybciej siÄ™ regeneruje a nam siÄ™ Å‚atwiej oddycha. PamiÄ™tajmy, że obecny w aerozolach do nosa chlorowodorek ksylometazoliny nie jest dla bÅ‚ony Å›luzowej obojÄ™tny: nadużywany może nie tylko przestać dziaÅ‚ać – czyli obkurczać naczynia krwionoÅ›ne i pomagać w oddychaniu – ale także prowadzić do uszkodzenia Å›luzówki. Najlepiej wiÄ™c po preparaty zawierajÄ…ce ten skÅ‚adnik siÄ™gać dwa razy dziennie – rano i wieczorem.  Dobrze, żeby preparat, którego używamy byÅ‚ wzbogacony w aromat mentolowy albo eukaliptusowy. Wtedy uczucie przetkania nosa oraz odÅ›wieżenia bÄ™dzie jeszcze silniejsze. Takie kompleksowe dziaÅ‚anie sprawi, że katar nie bÄ™dzie katastrofÄ…. Krytyczny tydzieÅ„ minie szybko, a stan naszego nosa, gardÅ‚a i oczu nie bÄ™dzie kwalifikowaÅ‚ nas do zwolnienia lekarskiego. OczywiÅ›cie, podczas kataru obowiÄ…zujÄ… nas wszystkie inne higieniczne obostrzenia: czÄ™sto myjemy rÄ™ce; nie rozrzucamy zużytych chusteczek, gdzie popadnie; czÄ™sto wietrzymy mieszkanie. PamiÄ™tamy też, żeby dużo pić i odpoczywać.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

mieszkanie

Wersja do druku