Odbiór techniczny mieszkania to ostatni etap poprzedzający uzyskanie kluczy do wymarzonych czterech kątów. Ważne, aby nie przeoczyć żadnego szczegółu, także potencjalnych usterek i uchybień, przed podpisaniem aktu przeniesienia własności. Odbioru możesz dokonać samodzielnie lub zdecydować się na wsparcie inspektora nadzoru budowlanego. Która opcja będzie lepsza?

 

1. Odbiór mieszkania a przepisy prawa

2. Odbiór techniczny mieszkania - samodzielnie czy z fachowcem?

3. Pomocna checklista

Ile kosztuje wsparcie specjalisty przy odbiorze mieszkania? Cena nie jest wygórowana i oscyluje w granicach kilkuset złotych. Koszty różnią się w zależności od miasta i łatwo sprawdzić je, wpisując w przeglądarkę internetową hasła "odbiory mieszkań Wrocław" czy "odbiór mieszkania Warszawa".

Odbiór mieszkania a przepisy prawa

Kwestia odbioru technicznego mieszkania wiąże się z konkretnymi regulacjami prawnymi. Obowiązek taki nakłada na inwestorów ustawa deweloperska obowiązująca od 2011 roku. Zgodnie z jej zapisami w czasie odbioru mieszkania nowy właściciel ma za zadanie zweryfikować stan techniczny nieruchomości przed tym, gdy zostanie ona oddana do użytku. To moment, by zgłosić deweloperowi uwagi i nieprawidłowości, jeśli takie się pojawią.

Odbiór mieszkania od dewelopera ma miejsce jeszcze przed wydaniem pozwolenia na użytkowanie budynku przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Uzyskanie takiego dokumentu formalnie potwierdza zakończenie budowy i stanowi potwierdzenie, że zamieszkanie w nieruchomości nie wiąże się z żadnym niebezpieczeństwem dla lokatorów.

Odbiór techniczny mieszkania - samodzielnie czy z fachowcem?

W świetle prawa odbioru mieszkania można dokonać samemu lub w asyście eksperta. Która opcja jest lepsza?

Dokonanie odbioru technicznego wcale nie jest łatwym zadaniem. Wymaga od nabywcy mieszkania wiedzy na temat wykończenia nieruchomości. Warto wiedzieć, jakie ryzyko uszkodzenia lokalu towarzyszy poszczególnym etapom prac i jaki standard lokalu mieszkalnego będzie zgodny z zapisami umowy deweloperskiej. Sprawia to, że wiele osób podpisuje protokół odbioru mieszkania bez wszystkich wymaganych czynności, na przykład sprawdzania pionów. Samodzielny odbiór jest na pewno tańszy, jednak bardziej ograniczony. Odbiór mieszkania z inżynierem, np. z firmy Pewny Lokal, daje większą pewność.

Pomocna checklista

Jak przygotować się do samodzielnego odbioru mieszkania?

  • Stwórz na podstawie internetu listę najczęstszych błędów.
  • Umów się na spotkanie z przedstawicielem dewelopera w ciągu dnia, gdy będziesz oglądać mieszkanie w świetle słonecznym.
  • Nie bój się zwracać uwagi na najdrobniejsze nawet usterki.
  • Pamiętaj, że deweloper nie może wycofać się z umowy tylko dlatego, że zgłosisz zastrzeżenia.

Pamiętaj, że przy nieruchomościach wybudowanych po grudniu 2014 roku masz 5 lat na zgłoszenie usterek.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku