Jeśli wynajmujemy mieszkanie lub inny lokal użytkowy, musimy sporządzić umowę, w której dokładnie określimy warunki. Decydując się na sprzedaż nieruchomości, warto wcześniej przygotować niezbędne dokumenty, by transakcja doszła do skutku. W takich sytuacjach najlepiej skorzystać z usług sprawdzonego biura nieruchomości, które zadba o kwestie formalne – to się naprawdę opłaca.

Sprzedaż mieszkania za pośrednictwem biura nieruchomości

Pierwsze kroki przy sprzedaży domów lub mieszkań

Profesjonalne biuro zaproponuje przejrzystą formę współpracy i określi jej reguły. Następnie agent poprosi o spotkanie w mieszkaniu na sprzedaż lub w domu klienta. Dokona wyceny oferowanej nieruchomości. Jako klient możesz zgodzić się na proponowaną kwotą lub zgłosić ewentualne uwagi. Dobry rzeczoznawca nie zaniża ceny lokalu, ale właściwie oceni jego rynkową wartość. Po zaakceptowaniu propozycji cenowej, przystępujemy do dalszych działań.

Wszystkie kwestie formalne dotyczące współpracy z agencją nieruchomości powinny być zawarte w umowie. Agent przygotowuje odpowiednie dokumenty, wyjaśnia wszelkie zawiłości i podpisuje je jako przedstawiciel biura. Niezbędny jest podpis klienta i ewentualnych współwłaścicieli lokalu. Umowa zabezpiecza obie strony przed niechcianymi komplikacjami oraz wytycza kierunek dalszego postępowania. Od tej pory sprzedażą nieruchomości zajmuje się pełnomocnik biura.

Co zachęci potencjalnych nabywców

Zadanie biura nieruchomości nie polega tylko na udostępnianiu lokalu osobom zainteresowanym, które chcą go obejrzeć. Pracownicy biura sporządzają dokładne plany mieszkania lub domu, przygotowują sesję fotograficzną, aby na zdjęciach ukazać zalety wnętrza budynku i jego otoczenia. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ pełna dokumentacja oraz dobre zdjęcia decydują o szybszej sprzedaży.

Przedstawiciel sam dokonuje prezentacji lokalu. Klient nie musi być przy tym obecny. Sprzedaży nieruchomości towarzyszą odpowiednie kampanie marketingowe, aktywność w sieci oraz inne działania promocyjne. Tym również zajmują się profesjonalni agenci. Odpowiednio przygotowana i uzupełniona zdjęciami prezentacja na stronie internetowej często wystarczy, aby wywołać zainteresowanie potencjalnych nabywców. Doświadczony agent wykorzysta każdą możliwość dokonania korzystnej transakcji.

Ciekawa prezentacja – by lokal zmienił właściciela

Jeśli prezentacja będzie udana, oglądający może podjąć decyzję o kupnie lokalu. Każdy nabywca próbuje negocjować cenę, ale to sprzedający ostatecznie decyduje, czy zgadza się na proponowaną kwotę. Jeśli tak, agent przygotuje umowę przedwstępną, zgromadzi wszystkie dokumenty niezbędne do sprzedaży domu czy mieszkania oraz wyznaczy spotkanie z notariuszem. Pełnomocnik powinien być obecny w kancelarii podczas podpisywania aktu z nowym właścicielem.

Sprzedaż kończy się oficjalnym przekazaniem nieruchomości kolejnemu właścicielowi oraz sporządzeniem protokołu zdawczo–odbiorczego. Pomyślnie zakończona sprzedaż oznacza, że sprzedający wpłaca na konto biura nieruchomości ustaloną wcześniej kwotę procentową od transakcji. Kwotę pieniężną za nieruchomość, klient otrzyma bezpośrednio od nabywcy lub przelewem z banku.

Sprzedawaj i kupuj nieruchomości tylko z zaufanym doradcą

Biura specjalizujące się w sprzedaży domów i mieszkań, to firmy, które potrafią we właściwy sposób przeprowadzić klienta przez gąszcz przepisów prawnych i kwestii formalnych związanych z takimi transakcjami. Wybierając usługodawcę, trzeba zwróć uwagę na wysoki prestiż biura nieruchomości. Najwyższa jakość świadczonych usług, poparta dobrymi rekomendacjami może zwiększyć sprzedaż, zadowalając każdą ze stron.

Autorem artykułu jest Biuro Nieruchomości Rogalscy


Znajdź

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Kawa bezkofeinowa
Ile kalorii ma kawa z cukrem
Ile kalorii ma kawa z cukrem i śmietaną
zdjęcia

Wersja do druku