Miejskie widoki bardzo często zapierają dech w piersiach. Wielu fotografów chciałoby uchwycić ich piękno. Jednak wcale nie należy to do najłatwiejszych przedsięwzięć. W poniższym artykule podpowiadamy, w jaki sposób fotografować architekturę miejską tak, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.  

 

 

Obiektyw i aparat – odpowiedni wybór.

Podczas fotografowania widoków miejskich odradzamy korzystanie ze zwykłych kompaktów. Nie tylko nie podkreślą istotnych detali, ale i nie poradzą sobie ze sporym natężeniem ruchu. Najlepiej sprawdzi się tutaj lustrzanka, bądź aparat bezlusterkowy. Dzięki nim fotograf będzie w stanie manualnie ustawić odpowiednie parametry.

Równie ważny jest tutaj rodzaj obiektywu. Do fotografii ulicznej polecamy wybranie jasnych modeli szerokokątnych. Skorzystanie z nich pozwoli na ujęcie szerszego kadru. Bardzo dobrze sprawdzą się podczas fotografowania szerokich krajobrazów miasta. Z kolei osoby początkujące mogą śmiało korzystać z obiektywu 18-55mm. W przypadku posiadania lustrzanki warto zabrać ze sobą dodatkowe filtry, do których należą m.in. neutralnie szary, połówkowy, czy polaryzujący (poprawi on wygląd nieba). Odpowiednio dobrane filtry pozwolą zniwelować przepalenia na zdjęciach.

 

Ustawienie sprzętu do fotografowania miasta.

Parametry, jakie ustawisz będą zależeć głównie od tego, jaki końcowy efekt będziesz chciał/a uzyskać. Fotografom, którym zależy na uzyskaniu ostrego zdjęcia zaleca się zwiększenie wartości przysłony w taki sposób, aby znalazła się ona w przedziale od f/11 do f/16. Warto tutaj skorzystać z krótkiego czasu naświetlania.

Z kolei jeśli podobają Ci się bardziej rozmyte kształty warto postawić na długi czas naświetlania od 1/5 do 30 s, a także skorzystać ze statywu. Trzymanie aparatu w ręce doprowadzi do uzyskania poruszonego zdjęcia. Fotografując nadjeżdżające samochody skorzystaj z naświetlania rzędu 30 s.

W fotografii miejskiej często korzysta się z efektu zoomu. Polega on na zmianie ogniskowej podczas panoramowania, bądź naświetlania zdjęcia. Zaleca się tutaj skorzystanie z dłuższego czasu naświetlania rzędu 1/30 s. Obiektyw w trybie spacer zoom jest zdecydowanie jednym z bardziej przydatnych w pracy fotografa.

Jeśli chcesz uwiecznić na swoim zdjęciu detal danego budynku, bądź uzyskać rozmycie drugiego plany skorzystaj z krótkiego czasu naświetlania, a przysłonę ustaw na minimalnych wartościach rzędu f/2.8.

Nie należy również zapomnieć o podstawowych ustawieniach, które mają bardzo duże znaczenie podczas wykonywania każdego ujęcia. Mamy na myśli m.in. sposób ostrzenia, balans bieli, czy ekspozycję. Osoby, które nie przepadają za manualnym ustawianiem ostrości mogą postawić na dobry autofocus (na ruchliwej ulicy pożądany efekt może nie zostać uzyskany, ponieważ istnieje ryzyko wyostrzenia innego punktu niż ten zamierzony). Zdecydowanie lepsze będzie tutaj skorzystanie z ręcznego ustawienia ostrości przez fotografa. Balans bieli może być różny ze względu na porę dnia, a także panujące warunki w danej chwili. Osoby, które nie czują się pewnie w odwzorowywaniu kolorów mogą zapisać surowy obraz matrycy pod podstawą RAW. Dzięki temu korektę kolorów mogą przeprowadzić później. Z kolei z ekspozycją pomoże sam aparat, które zaproponuje odpowiednie ustawienia.

 

Na co szczególnie należy zwrócić uwagę?

Podczas fotografowania miejskich widoków profesjonaliści najczęściej używają tzw. obiektywów tilt-shift. Umożliwiają one korektę perspektywy, bądź opcji panoramowania.

Wykonując zdjęcie wszystkie elementy, które będą na nim widoczne muszą wyglądać dobrze. Należą do nich także cienie, detale, czy faktury. Warto fotografować więc w formacie cyfrowego negatywu (RAW), używać filtra polaryzacyjnego (umożliwia wydobycie refleksów), a także szarych filtrów (polecane są przy fotografowaniu architektury wraz z krajobrazami; filtry te zmniejszą kontrast między jasnym niebem, a zacienionymi budynkami).

 

Odpowiednie ustawienie aparatu.

Skorzystaj z poniższych rad:

  • ustaw jak najniższe ISO, dzięki czemu uzyskasz jak najwięcej detali;
  • ustaw ostrość hiperfokalną;
  • domknięta przysłona powinna znajdować się w granicy f/11 – f/16;
  • w trakcie fotografowania kontrastowych scen, zastosuj korektę ekspozycji lub funkcję Manual;
  • aparat pozostaw na statywie (możesz skorzystać z samowyzwalacza, bądź wężyka spustowego).

 

Ubezpieczenie aparatu fotograficznego  jest bardzo przydatne w przypadku awarii sprzętu, czy jego kradzieży. Profesjonalne aparaty są bardzo kosztowne, przez co ich strata, bądź zepsucie z pewnością nie będą przyjemne dla właściciela.

 

Fotografowanie na ulicy, a obowiązujące prawo.

Niektóre osoby chcące uwiecznić miejski wizerunek mogą obawiać się powstania ewentualnych kłopotów związanych z wykorzystaniem wizerunku. Nie muszą się jednak martwić, ponieważ zgodnie z artykułem 81 pkt 2 prawa autorskiego, nie jest konieczne uzyskanie zgody fotografowanej osoby, jeśli nie stanowi ona głównego tematu zdjęcia.  

 

Podsumowanie.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pozwolił Ci nieco zaznajomić się z tematem dotyczącym fotografii miejskiej. Stosując się do powyższych rad z pewnością udoskonalisz swoje dotychczasowe zdjęcia przedstawiające miejskie widoki. Życzymy miłego fotografowania.

undefined

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku