Dlaczego warto wybrać mięso tylko od zaufanego hodowcy? Czym karmione są kurczaki i dlaczego dietetycznie przyrządzony kurczak to kurczak przede wszystkim ekologiczny?

Co się kryje w mięsie kurczaka?

Zdrowy kurczak to taki, przy którego hodowli nie używano żadnych szkodliwych i podejrzanych substancji. Niestety, kupując w sklepie mięso nieznanego pochodzenia, jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie niektórych jego składników. Mimo tego, a może dzięki temu, że żywność jest ściśle kontrolowana, udaje się dokładnie poznać skład mięsa drobiowego. Przykładem mogą być badania wykonane kilka lat temu w USA, które ujawniły, czym kurczaki są karmione. Wystarczy wymienić kilka składników tej strasznej diety, by włos zjeżył się na głowie. Znaleziono bowiem w kurczakach ślady antybiotyków mające służyć przyspieszeniu ich wzrostu, arszenik, który miał poprawiać kolor mięsa, a także leki antyhistaminowe i prozak, silny lek psychotropowy. Miał on zmniejszać stres, który z kolei spowalniał wzrost kurczaków. To tylko garstka substancji, które nie powinny, a znalazły się w mięsie drobiowym, a co za tym idzie również w organizmie człowieka. W niektóre składniki aż trudno uwierzyć. Na szczęście, coraz bardziej ścisła kontrola hodowli oraz składu mięsa sprawia, że hodowcy przestawiają się na te zdrowsze opcje karmy. Jednak przepisy zakazujące dodawania szkodliwych substancji do karmy dla zwierząt hodowlanych jeszcze nie są dostatecznie określone. Wciąż dodaje się antybiotyki, sterydy, hormony i inne substancje, które przyśpieszają wzrost i nadmiernie tuczą zwierzę. Wszystko po to, by mięsa było jak najwięcej i najszybciej. A to niestety odbija się również na naszym zdrowiu.

Jak więc jeść kurczaka zdrowo?

Dietetyczny kurczak oznacza przede wszystkim danie przygotowane z minimalnÄ… lub zerowÄ… zawartoÅ›ciÄ… tÅ‚uszczu. Zdrowy kurczak jest hodowany w tradycyjnych warunkach i karmiony naturalnie Na rynku coraz częściej pojawiajÄ… siÄ™ kurczaki ekologiczne, których karmy sÄ… naturalne, wolne od żywnoÅ›ci modyfikowanej genetycznie i w 100% roÅ›linne. Ekologiczny kurczak nie dostaje żadnych przyÅ›pieszaczy wzrostu, takich jak antybiotyki i sterydy, żywiony jest karmÄ… bez dodatków zwierzÄ™cych, a caÅ‚a jego hodowla opiera siÄ™ na swobodnym wybiegu i staÅ‚ym dostÄ™pie do Å›wieżego powietrza. Takie hodowle można spotkać w caÅ‚ej Polsce. SÄ… to zwykle maÅ‚e gospodarstwa, na których kurczak roÅ›nie wolniej, lecz zdrowiej.

Ekologiczny znaczy smaczny

Do poznania się na smaku kurczaka ekologicznego, nie trzeba specjalnie namawiać. Takie mięso nie tylko jest bardziej dietetyczne, z racji faktu że zawiera więcej białka i mniej tłuszczu, ale także jest o wiele lepsze w smaku od trzymanego w zatłoczonych i zamkniętych hodowlach, karmionego żywnością modyfikowaną genetycznie. To idealna propozycja dla osób ceniących sobie zdrowy styl życia i żywność bez GMO. Mięso takie jest również bardziej kruche i delikatniejsze. Nadaje się do każdego rodzaju potrawy. Istnieje bowiem wiele sposobów na to, jak przyrządzić kurczaka. Kilka pomysłów znajdziemy np. na stronie https://zagrodowy.pl/nasz-ekspert/jak-przyrzadzic-kurczaka-aby-byl-dietetyczny/. Kurczak bez tłuszczu jest oczywiście bardziej dietetyczny, jeśli podamy go bez skórki.



Stanowisko KRD-IG

ODPOWIEDŹ KRD-IG na tezy zawarte w artykule

1.„Na szczęście, coraz bardziej Å›cisÅ‚a kontrola hodowli oraz skÅ‚adu miÄ™sa sprawia, że hodowcy przestawiajÄ… siÄ™ na te zdrowsze opcje karmy. Jednak przepisy zakazujÄ…ce dodawania szkodliwych substancji do karmy dla zwierzÄ…t hodowlanych jeszcze nie sÄ… dostatecznie okreÅ›lone. Wciąż dodaje siÄ™ antybiotyki, sterydy, hormony i inne substancje, które przyÅ›pieszajÄ… wzrost i nadmiernie tuczÄ… zwierzÄ™. Wszystko po to, by miÄ™sa byÅ‚o jak najwiÄ™cej i najszybciej. A to niestety odbija siÄ™ również na naszym zdrowiu.”

„Ekologiczny kurczak nie dostaje żadnych przyÅ›pieszaczy wzrostu, takich jak antybiotyki i sterydy, żywiony jest karmÄ… bez dodatków zwierzÄ™cych, a caÅ‚a jego hodowla opiera siÄ™ na swobodnym wybiegu i staÅ‚ym dostÄ™pie do Å›wieżego powietrza. Takie hodowle można spotkać w caÅ‚ej Polsce. SÄ… to zwykle maÅ‚e gospodarstwa, na których kurczak roÅ›nie wolniej, lecz zdrowiej.”ODPOWIEDŹ KRD-IGAntybiotyki i hormony sÄ… czÄ™sto bÅ‚Ä™dnie Å‚Ä…czone przez opiniÄ™ spoÅ‚ecznÄ…. W rzeczywistoÅ›ci sÄ… to dwie zupeÅ‚nie inne substancje. Stosowanie hormonów jest przestÄ™pstwem – jest niedopuszczalne przez polskie prawo. Stosowanie antybiotyków jest dopuszczalne jedynie pod peÅ‚nÄ… kontrolÄ… lekarza weterynarii, wyÅ‚Ä…cznie w celach leczenia stada, z bezwzglÄ™dnym zachowaniem okresu karencji.Antybiotyki w hodowli drobiu stosowane sÄ… tylko w sytuacji, kiedy zachodzi konieczność leczenia chorych ptaków. Leki podaje siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie z zalecenia lekarza weterynarii. Podawanie antybiotyku stadom bez przepisu lekarza weterynarii, w celach innych niż leczenie, jest niezgodne z prawem. W Polsce obowiÄ…zuje ustawowy zakaz profilaktycznego podawania antybiotyków zgodnie z RozporzÄ…dzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 lipca 2006. Jedyny wyjÄ…tek stanowi podanie pisklÄ™tom kokcydiostatyku – leku o zbliżonym dziaÅ‚aniu do antybiotyku, który zapobiega chorobie kurczÄ…t zwanej kokcydiozÄ… i może być podawany wyÅ‚Ä…cznie pod kontrolÄ… lekarza weterynarii oraz z zachowaniem okresu karencji.W hodowli drobiu podanie antybiotyku kurczakom możliwe jest jedynie podczas leczenia, prowadzonego pod Å›cisÅ‚ym nadzorem lekarza weterynarii, który zaordynowaÅ‚ taki sposób leczenia.Stosowanie antybiotyków pod nadzorem lekarza jest bezpieczne zarówno dla zwierzÄ…t, jak i ludzi. Po zakoÅ„czeniu leczenia obowiÄ…zkowe jest zachowanie odpowiedniego okresu karencji, czyli czasu, w którym pozostaÅ‚oÅ›ci leku sÄ… usuwane z organizmu ptaków. Po tym okresie miÄ™so leczonego wczeÅ›niej kurczaka jest caÅ‚kowicie bezpieczne dla konsumenta. Każdy lek posiada okreÅ›lone rozporzÄ…dzeniem dawkowanie i odpowiedni okres karencji zapewniajÄ…cy rozkÅ‚ad skÅ‚adników leku – do poziomu bezpiecznego dla zdrowia ludzkiego, okreÅ›lonego odpowiednimi przepisami. Zgodnie z przepisami produkty z miÄ™sa drobiowego nie mogÄ… bowiem zawierać antybiotyków w momencie wprowadzenia do sprzedaży (RozporzÄ…dzenie Komisji (UE) nr 37/2010 z dnia 22. 12. 2009 r.).Prawo jednoznacznie zabrania stosowania w hodowli zwierzÄ…t antybiotykowych hormonów wzrostu. Stosowanie hormonów przyÅ›pieszajÄ…cych wzrost jest zabronione prawnie RozporzÄ…dzeniem (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 sierpnia 2003 r. w sprawie dodatków stosowanych w żywieniu zwierzÄ…t. Stosowanie hormonów jest także caÅ‚kowicie nieopÅ‚acalne z punktu widzenia biznesowego. Mitem jest zatem twierdzenie, że za ich pomocÄ… sztucznie przyspiesza siÄ™ cykl rozwojowy kurczÄ…t.

„Do poznania siÄ™ na smaku kurczaka ekologicznego, nie trzeba specjalnie namawiać. Takie miÄ™so nie tylko jest bardziej dietetyczne, z racji faktu że zawiera wiÄ™cej biaÅ‚ka i mniej tÅ‚uszczu, ale także jest o wiele lepsze w smaku od trzymanego w zatÅ‚oczonych i zamkniÄ™tych hodowlach, karmionego żywnoÅ›ciÄ… modyfikowanÄ… genetycznie.”

Kurczaki fermowe nie żyjÄ… w klatkach, lecz w kurnikach, co okreÅ›la RozporzÄ…dzanie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nr 344 z dnia 15 lutego 2015 roku. Dodatkowo rozporzÄ…dzenie, którego celem jest zapewnienie dobrostanu zwierzÄ…t hodowlanych, reguluje inne wymogi, które muszÄ… speÅ‚niać kurniki, takie jak na przykÅ‚ad maksymalne zagÄ™szczenie ptaków, wyposażenie obiektu w system wentylacji i oÅ›wietlenia, a jeżeli to konieczne, także systemy ogrzewania i schÅ‚adzania.W paszach wystÄ™pujÄ… skÅ‚adniki modyfikowane genetycznie, jednakże dowiedzione zostaÅ‚o, że jaja i miÄ™so pochodzÄ…ce od drobiu żywionego paszami GMO nie jest żywnoÅ›ciÄ… GMO, tzn. jest wolne od materiaÅ‚u transgenicznego. Nie ma ani jednego dowodu naukowego na przejÅ›cie materiaÅ‚u zmodyfikowanego genetycznie z paszy, którÄ… karmiony jest drób, do miÄ™sa ptaków. MiÄ™so z drobiu karmionego paszami z dodatkiem GMO niczym nie różni siÄ™ od produktów pochodzÄ…cych od zwierzÄ…t żywionych paszami konwencjonalnymi, co znajduje potwierdzenie w badaniach przeprowadzonych w 2012 roku przez Instytut Zootechniki – PIB z Instytutem Weterynarii w PuÅ‚awach. Badania jednoznacznie potwierdziÅ‚y, że transgeniczne DNA ulegajÄ… rozpadowi w żoÅ‚Ä…dku zwierzÄ™cia pod wpÅ‚ywem niskiego odczynu pH (1-2), dziÄ™ki czemu nawet Å›ladowe iloÅ›ci zmodyfikowanego DNA nie wystÄ™pujÄ… w narzÄ…dach i tkankach zwierzÄ…t hodowlanych, w tym drobiu, w miÄ™sie, jajach i mleku, wiÄ™c a tym bardziej nie przedostaje siÄ™ do organizmu konsumenta. W dodatku GMO znane jest od lat i stosowane np. przez sadowników m.in. w uprawach kwiatów, co nigdy nie byÅ‚o oceniane negatywnie, ani nie kojarzyÅ‚o siÄ™ z jakÄ…kolwiek szkodliwoÅ›ciÄ…. I sÅ‚usznie, nie ma bowiem naukowego dowodu naszkodliwość GMO, ani historycznych przypadków zachorowaÅ„

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma gotowana kaczka
Pieczony kurczak nadziewany 100 g Ile kalori ma
Ile kalorii majÄ… kruche ciastka z czekoladÄ…
mindfulness
dobre samopoczucie

Wersja do druku