Grzybica jest wywoływana przez bakterie rodzaju Candida (drożdżaki i dermatofity), które normalnie występują na skórze człowieka. W wyniku nadmiernej wilgotności skóry, ciepła lub współistnienia innych chorób skóry, dochodzi do nadmiernej produkcji bakterii, które prowadzą do pojawienia się przykrych objawów dermatologicznych.


Wczesnej objawy grzybicy

Pojawia się one w trudno dostępnych miejscach ciała, tak zwanych miejscach wyprzeniowych, czyli pod pachami, pachwinami, między fałdkami skóry, pod piersiami i między udami. Czerwona wysypka z lekko uniesionymi brzegami, uczucie pieczenia oraz uporczywy świąd – to już wtórne objawy rozwijającej się grzybicy.  Najpierw pojawia się lekkie zaczerwienienie, złuszczanie się skóry, rumień i delikatne swędzenie, dlatego wiele osób bagatelizuje tego typu symptomy. Osoby zmagające się z cukrzycą lub innymi chorobami skóry są szczególnie podatne na grzybiczne zarażenia. Jeśli nie jest się pewnym do końca, czy ma się do czynienia z grzybicą czy też po prostu z osłabioną skórą, to warto sięgnąć po leki bez recepty przeciwko drożdżakom (takim jak Canespor, to sprawdzony lek przeciwgrzybiczy). Im dłużej zwleka się z rozpoczęciem leczenia, tym dłużej ono trwa, a skutki rozwoju choroby są widoczne gołym okiem: pojawiają się rany wypełnione płynem surowiczym i strupy. Nieleczona grzybica prowadzi do rozwoju innych chorób, takich jak róża (nie mylić z różyczką!).

Jak uniknąć zarażenia grzybicą?

Można się nią zarazić na wiele sposobów: poprzez korzystanie w publicznych basenów i saun (ciepłe i wilgotne miejsca), korzystania ze wspólnych ręczników, nadmiernego pocenia się lub otarć na ciele spowodowanych noszeniem źle dobranych ubrań lub tych wykonanych z syntetycznych materiałów. Czasami dochodzi do takich sytuacji, że grzybica potrafi się przenieść z jednego miejsca ciała w drugie (na przykład ze stóp na dłonie), dlatego tak ważne jest, aby unikać kontaktu z chorym miejscem. Grzybica jest chorobą infekcyjną, można ją w pełni wyleczyć, jednak należy mieć na uwadze, że im szybciej rozpocznie się leczenie, tym krócej ono trwa i jest skuteczniejsze w walce z rozmnażającymi się bakteriami (chorobę można pokonać już w przeciągu dwóch tygodni).

Pierwsze SOS w przypadku grzybicy

Nieleczona grzybica skóry bardzo szybko rozprzestrzenia się po całym ciele, dlatego jeśli tylko zauważysz pierwsze objawy, to należy bezzwłocznie rozpocząć leczenie. W aptekach można kupić lek przeciwgrzybiczy bez recepty, jak na przykład preparat marki Canespor (więcej informacji o nim znajdziesz tutaj: https://www.canespor.pl/pl/dolegliwoci/grzybica-pachwinowa/). Wystarczy raz dziennie posmarować chore miejsce specjalnym kremem, który usuwa chorobliwe patogeny, jednocześnie bardzo szybko się wchłaniając i nie pozostawiając plam na ubraniach. Grzybica pachwinowa jest stosunkowo prosta w leczeniu, bowiem wymaga po prostu stosowania dobrego leku przeciwgrzybicznego oraz praktykowania następujących porad:

  • Codziennie myj chore miejsca i dokładnie wycieraj je suchym ręcznikiem;
  • Codziennie zmieniaj bieliznę;
  • Unikaj syntetycznych i obcisłych ubrań;
  • Często zmieniaj ręczniki i pościel;
  • Nie korzystaj z wypożyczalni strojów kąpielowych, klapek, leżaków i innych elementów basenowych;
  • Pod żadnym pozorem nie wolno drapać i dotykać zarażonych miejsc.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Leżak drewniany
po?ciel dla dziecka

Wersja do druku