Pojawienie się dziecka w rodzinie to z całą pewnością jedna z najważniejszych i najszczęśliwszych chwil w życiu rodziców. Z reguły na wiele tygodni przed pojawieniem się malucha w domu, rozpoczyna się kompletowanie wszystkiego, co będzie potrzebne w pokoju dziecka. Mamy tu na myśli: łóżeczko, przewijak, przytulanki oraz rzecz jasna pościel. I to właśnie pościeli poświęcimy poniższy tekst.

 

Dlaczego pościel do łóżeczka dziecka ma znaczenie?

Pościel do łóżeczka to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia pokoju dziecięcego. To w niej spędza swoje pierwsze miesiące życia nasze maleństwo, dlatego warto zadbać o to, aby była odpowiednio dobrana. Pościel niemowlęca dba nie tylko o ciepło i spokojny sen, ale także wpływa na zdrowie dziecka. Nieprawidłowo dobrana może powodować podrażnienia skóry, alergie, odparzenia. Dlatego o wyborze pościeli, poduszki czy prześcieradła dla niemowląt nie powinien decydować przypadek. Odpowiedź na pytanie, jaka pościel będzie najlepsza nie jest łatwa. Kluczem jest poświęcenie na jej zakup czasu. 

Czym charakteryzuje się pościel niemowlęca?

Pościel niemowlęca różni się od pościeli dla starszych dzieci i dorosłych przede wszystkim rozmiarem i składem. Pościel do łóżeczka niemowlęcego powinna mieć wymiary dopasowane do wymiarów łóżeczka, tak by nie tworzyć zbyt dużych fałd, które mogłyby stanowić zagrożenie dla dziecka. Zwykle komplety pościeli mają wymiary 100x135 cm dla kołdry i 40x60 cm dla poduszki. Pościel dziecięca powinna być również wykonana z naturalnych materiałów, które są przyjazne dla skóry dziecka. Od lat największym uznaniem się bawełna. Powoli, ale systematycznie popularność zyskuje też pościel bambusowa dla niemowląt, która jest miękka, oddychająca i łatwa w pielęgnacji. 

Z czego składa się komplet pościeli dla dziecka?

Pościele dla niemowląt są z reguły do kupienia w kompletach. Jeden komplet pościeli dla dziecka składa się z dwóch elementów: poszewki na kołderkę i poduszkę. Niezbędne jest także prześcieradełko - najlepiej na gumce. Kołdra i poduszka powinny być lekkie i cienkie, aby nie przegrzewać dziecka i zapewniać mu odpowiednią cyrkulację powietrza. Wypełnienie kołdry i poduszki powinno być z kolei antyalergiczne i hipoalergiczne, najlepiej syntetyczne lub wełniane. Dobrze, jeśli poszewki mają zapięcie na zamek błyskawiczny lub napy, które zapobiegają wysuwaniu się wypełnienia. Na rynku dostępne są także pościele z już wszytym na stałe wypełnieniem, można je prać w całości, a niektórzy rodzice bardzo cenią sobie praktyczność tego rozwiązania.

Pościel bawełniana, a może bambusowa?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów, z których wykonana jest pościel dziecięca. Najpopularniejsze są pościel bawełniana i pościel bambusowa, które mają wiele zalet. Pościel bawełniana jest klasycznym wyborem, który sprawdza się przez cały rok. Bawełna jest naturalnym materiałem, który jest miękki w dotyku, dobrze wchłania wilgoć i łatwo się pierze. Bawełna jest również bardzo trwała. Pościel bambusowa to nowoczesna alternatywa dla bawełny. Bambus jest również bardzo miękki i delikatny dla skóry dziecka, a przy tym chłodny latem i ciepły zimą. Bambus ma również właściwości termoregulacyjne, które zapobiegają przegrzewaniu się dziecka.

Podsumowanie

Jak widać pościele dla dzieci do łóżeczka są produktami, których wybór wcale nie jest tak prosty jak mogłoby się to wydawać. Pościel dla niemowląt oprócz tego, że powinna być estetyczna, powinna być również łatwa w pielęgnacji i przede wszystkim - wygodna dla dziecka. Z całą pewnością odpowiednio dobrana zapewni naszemu maleństwu dobry sen, a rodzicom da pewność, że zrobili co mogli, aby maluch czuł się szczęśliwy w swoim łóżeczku.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku