Wygodny leżak ogrodowy może zastąpić sofę i narożnik, dotrzymać towarzystwa stolikowi kawowemu lub dopełnić aranżacji basenu kąpielowego. To bardzo komfortowy mebel o szerokich możliwościach aranżacyjnych, którego zakup warto rozważyć w perspektywie nadchodzącego sezonu wiosenno-letniego. Jak wybrać idealny leżak wypoczynkowy? Jaki model lepiej sprawdzi się w ogrodzie, a jaki na tarasie lub balkonie? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w tekście.

Leżaki wypoczynkowe – komfortowa strefa relaksu pod chmurką

Leżak ogrodowy ze względu na swój nietypowy wzrost i wydłużone siedzisko wyglądem do złudzenia przypomina widywany w salonach szezlong. Taki mebel pod względem wygody często może konkurować z najbardziej komfortowymi sofami i narożnikami, które oferują dużo większą powierzchnię wypoczynkową niż klasyczne siedziska. Czy warto go mieć w swoim ogrodzie? Zdecydowanie tak! Wiele osób zniechęca się sporymi gabarytami, jakie posiadają leżaki ogrodowe wypoczynkowe, a prawdę mówiąc, zupełnie niesłusznie… 

Oferta producentów w tym zakresie jest obecnie na tyle bogata i różnorodna, że każdy może znaleźć model odpowiadający jego oczekiwaniom. Mały metraż ogrodu, tarasu czy balkonu nie jest już przeszkodą, dlatego nawet, jeśli wymiary strefy relaksu na zewnątrz pozostawiają wiele do życzenia, to nie powinniście rezygnować z marzenia o posiadaniu tego mebla. Dobrze dobrany leżak ogrodowy może być idealnym miejscem do wypoczynku z książką, popołudniowej drzemki czy wylegiwania się w ciepłe dni na słońcu. Wystarczy, że zadbacie o to, aby posiadał odpowiednie wymiary i został ładnie wyeksponowany. 

Leżaki basenowe – idealne rozwiązanie do dużych ogrodów

Nieco inną niż leżaki ogrodowe wypoczynkowe kategorią, są leżaki basenowe oraz plażowe. Wiele z nich to modele wielofunkcyjne, które można wykorzystać na różnych płaszczyznach, ale są też takie, których nazewnictwo z góry określa sposób przeznaczenia. Leżaki basenowe są propozycją skierowaną w stronę ogrodów, w których znajdują się tego rodzaju kąpieliska. Po wyjściu z chłodnej wody najczęściej mamy potrzebę osuszenia skóry i stroju kąpielowego, a żadne meble nie nadają się do tego bardziej niż leżanki. Ich wydłużone siedziska pozwalają nie tylko odpoczywać w pozycji półleżącej, ale też wyciągnąć nogi, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnych foteli czy krzeseł. 

Leżanki tarasowe i balkonowe – kącik wypoczynkowy na zewnątrz w wersji mini 

Czy jeśli posiadacie taras lub balkon o niewielkich rozmiarach to musicie zapomnieć o leżaku? Niekoniecznie… W takiej sytuacji możecie sięgnąć po rozkładane fotele-leżaki lub drewniane leżaki składane, które posiadają elastyczne siedziska z tkanin. Jeśli chodzi o tarasy to ogromną popularnością cieszą się leżaki ogrodowe z regulacją oparcia oraz nowoczesne leżaki sztaplowane, które można wygodnie przechowywać jeden na drugim. Zaaranżowanie wygodnej strefy wypoczynkowej na tarasie lub balkonie przy tak szerokim wachlarzu opcji nie powinno być specjalnie trudne. Leżak ogrodowy w wielu przypadkach sprawdzi się tutaj znacznie lepiej niż sofa z fotelami czy rozłożysta kanapa narożna. 

Wygodny leżak ogrodowy, czyli jaki? 3 cechy, które powinna posiadać idealna leżanka 

Powiedzieliśmy już trochę o rodzajach dostępnych leżanek, dlatego teraz skupimy się na cechach, jakie posiadają najlepsze leżaki ogrodowe. Pierwszą z nich jest oczywiście konstrukcja wykonana z solidnych i wytrzymałych materiałów. Niezależnie od planów aranżacyjnych, jakie macie względem tego mebla, leżak przeznaczony do użytku na zewnątrz musi być odporny na promieniowanie UV i zmieniające się czynniki atmosferyczne. To od jakości surowców najbardziej zależy, na ile leżanka jest praktyczna w utrzymaniu i jak długo zachowuje idealną kondycję. 

Bardzo ważne pod tym względem są także funkcjonalne rozwiązania konstrukcyjne – to druga cecha, którą posiada każdy komfortowy leżak ogrodowy. Podstawowymi funkcjami, jakie powinien spełniać taki mebel, są te związane z możliwością regulacji oparcia, zmiany lokalizacji i wygodnego przechowywania poza sezonem. Czymś, co pozwoli wam rozpoznać wygodną leżankę, są także jej wymiary – najbardziej komfortowe modele posiadają siedziska o szerokości min. 50 cm i długości sięgającej 170-220 cm. Jeśli chcecie mieć pewność, że dany leżak ogrodowy spełni wasze oczekiwania i dobrze odnajdzie się w ogrodzie to przed zakupem przyjrzyjcie się wspomnianym przez nas aspektom. 

Jaki wybrać materiał na leżak ogrodowy wypoczynkowy, a jaki na basenowy? 

Kluczowym kryterium przy wyborze leżaka wypoczynkowego jest zastosowany do wykonania jego konstrukcji materiał. Pośród dostępnych obecnie modeli można znaleźć już nie tylko leżaki ogrodowe z drewna i metalu, ale też te z technorattanu czy innych wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Pierwsze z nich są naturalne i posiadają klasyczny wygląd, ale kiepsko radzą sobie z wilgocią i wymagają regularnej impregnacji. Dużo lepsze parametry techniczne pod tym względem mają leżaki z eko rattanu i metalu z plecionką, do których można dopasować miękkie poduszki. 

W przypadku leżaków basenowych i plażowych najważniejsza będzie odporność na promieniowanie UV oraz działanie wody. W tych kategoriach, niezmiennie od wielu już lat wygrywają oddychające tkaniny i dobrej jakości tworzywa sztuczne. Pośród modeli, jakie w swoim asortymencie posiada sklep internetowy sfmeble.pl znajdziecie składane leżaki ogrodowe z drewnianymi ramami, jak i te o jednolitych lub ażurowych siedziskach, które oprócz funkcji regulacji oparcia czy mobilnych kółek, mogą zapewnić także wytrzymałe konstrukcje i dobrą przepuszczalność powietrza.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

sklep medyczny

Wersja do druku